Denník N

Maďarič: Vo vedení som nebol s kritikou sám, zo Smeru neodchádzam

Marek Maďarič na sneme Smeru. Foto – TASR
Marek Maďarič na sneme Smeru. Foto – TASR

Marek Maďarič povedal, že s Robertom Ficom sa o svojom odchode doteraz nerozprával. Vo vedení strany sa už necítil dobre. Po sneme odpovedal na otázky novinárov.

Ako sa po sneme cítite?

Mám pocity ukončenia určitej životnej etapy v mojom politickom živote. Vidím veľa vecí otvorených, neviem povedať, ako sa to bude v strane Smer ďalej odvíjať.

Čo sa musí stať, aby strana prežila?

Mám názor, že klesáme, a ak chce byť Smer na scéne ako trvalá politická strana, tak riešením musia byť nejaké zmeny. Očakával som, že tie zmeny budú väčšie a hlbšie a na všetkých úrovniach. Zatiaľ k nim nedošlo. Pri poslednom vystúpení pána predsedu boli avizované zmeny na úrovni krajov. Začal som sám od seba, že som odišiel z vedenia a zostávam radový člen strany. Dôvodom bolo určite aj to, že som vnímal, že som vo vedení disharmonický prvok. Nemám potešenie z toho, keď som v kolektíve vnímaný ako niekto, kto svojimi vystúpeniami nerobí ostatným radosť. Považujem za normálne, že ak človek v kolektíve nepresadí svoje videnie, nie je vo väčšine, tak uvoľní miesto niekomu inému.

Video: Prejav Mareka Maďariča na sneme Smeru

Keď hovoríte, že všetko je otvorené, týka sa to aj toho, či zostanete v Smere?

Som sociálny demokrat, som radový člen a vôbec neuvažujem o tom, že by som mal odísť zo strany. Som odporcom postupov, ktoré sa často v stranách dejú – že keď niekto neuspeje, okamžite odchádza zakladať novú stranu. Verím v sociálnu demokraciu a nemusí byť človek stále na jej čele, môže byť aj ako radový člen.

Uvažujete nad tým, že vytvoríte v strane frakciu?

Nemám naprojektovaný zámer nejakej platformy alebo frakcie. Vo veľkých stranách, najmä tam, kde demokratický politický systém trvá desaťročia, je úplne bežné, že v strane sú rôzne názory, prúdy, a nevníma sa to ako rozbíjanie, ale obohacovanie. Myslím, že aj v Smere v nejakom okamihu budú takého prúdy, pokiaľ to bude stále veľká strana. Bude to obohatenie a bude to prispievať k diskusii.

Necítite sa vo svojej kritike osamotený?

Nemyslím si, že som úplne jediný, dokonca ani vo vedení. Minimálne Peter Pellegrini vyjadril určitú mieru sebareflexie. Aj tu na sneme som bol konfrontovaný s radovými členmi, ktorí majú podobné názory ako ja. Ale aj keby som bol jediný, nič to nemení na mojom postoji. Niekedy sú situácie, keď je človek sám alebo prvý. Nenárokujem si na to, že musím mať pravdu, je to však môj názor.

Prečo ste v prejave zmeny vo vedení nepomenovali konkrétne? Aj vaši kolegovia hovoria, že nie ste schopný do očí povedať napríklad Robertovi Kaliňákovi, aby odstúpil.

Nevnímam to tak, že ide o osoby a o to, aby sa ukazovalo prstom – ty si zlý, ja som zlý. Aj na poslednom vedení som nastolil princíp alebo tému, že navrhujem, aby tie zmeny boli rozsiahle. Diskusia sa takto ďalej neuberala. Bolo povedané, že sa uvažuje o výmene možno troch krajských predsedov. V mojom nároku na širšie zmeny som širšiu podporu nedostal. Nepovažoval som za užitočné dodávať, kto by mal odísť. Formulujem to ako princíp a neosobujem si právo byť tým sudcom a povedať, ktorý z vrcholných predstaviteľov by mal odísť. Ak sa prijme aj optika, že sme zrelí na zmeny, potom môžeme hovoriť o tom, kto. Očakával by som, že to príde aj od samotných ľudí, že si sami povedia, že možno už nevládzu a sú opotrebovaní. Aj v prípade Roba Kaliňáka som na túto otázku vždy odpovedal – ja byť na jeho mieste, odstúpim.

Prečo nikto z vedenia nie je ochotný prijať sebareflexiu?

Neviem na to odpovedať.

Bojíte sa, že Smer dopadne ako HZDS a SDKÚ?

Hovoril som o tom už pred tromi rokmi. Nehovorím to z hľadiska toho, že Smer je pokračovateľom HZDS – hovorím o osude veľkých vládnych strán, ktoré, ak sú viac rokov vo vláde, viac sa sústreďujú na výkon vládnej moci, na rezorty a menej pracujú stranícky a ideologicky. Boli tiež podobné v tom, že na čele bol dominantný líder. Aj v prípade Smeru je jeden z variantov taký ako to, čo postretlo HZDS a SDKÚ. Výzva vyhnúť sa tomu je dnes ešte aktuálnejšia ako pred tromi rokmi.

Prevzal premiér vašu verziu straníckeho programu?

Keď som si teraz pozrel to, čo bolo vo fascikloch, tak sa to kryje s úvodnou časťou programu, ktorú som pripravoval spolu s ostatnými. V druhej časti boli konkrétne opatrenia, to tam nebolo. Sám uznávam, že druhá časť bola nad rámec zadania politického programu a viac sa blížila k volebnému programu. Asi vedenie usúdilo, že na toto ešte tento snem nie je vhodný, rozhodlo sa predložiť len úvodnú časť, ktorá obsahuje definície hodnôt a oblastí, na ktoré sa má Smer sústrediť.

Vy ste svoju abdikáciu poslali listom premiérovi a zároveň ste povedali, že ste sa s ním už dlhšie nerozprávali medzi štyrmi očami. Odpísal vám?

Nerozprával a neodpísal. Nie sú to „líbesbrífy“, nežartujte. Dnes to bolo zúradované, snem to zobral na vedomie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Marek Maďarič

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie