Denník N

Ježiškove vnúčatá

Foto – Český rozhlas
Foto – Český rozhlas

Vianočný projekt Českého rozhlasu ukazuje, že to s Čechmi nie je až také zlé.

Od rieky studeno fúkalo, starý muž sa s pomocou hráčov postavil na nohy, všetci sa zasmiali a fotograf začal stláčať spúšť. Keď sa potom mládenci rozbehli na ihrisko, na skútri dorazili ešte dvaja futbalisti. „Kováčik nebude na fotke,“ povzdychla si manželka starého muža pani Vlasta a otočila invalidný vozík, aby sa mohol Slávek pozerať. Slávek sa pozrel, ako sa slovenský reprezentačný brankár pridáva k mužstvu, a hráči najlepšieho českého klubu Viktorie Plzeň začínajú trénovať.

Po tréningu Slávka doviezla manželka na ihrisko, s pomocou zdravotnej sestry ho postavili, k nohe mu prihrali loptu a Slávek si ešte naposledy v živote kopol. Od hráčov dostal dres s menom a číslom 80. „To je bomba.“ Pritom Slávek nie je bývalý hráč slávneho tímu, je bývalý tréner vidieckeho klubu, ktorý sa už takmer nepohybuje, dvadsať rokov trpí Parkinsonovou chorobou, a keď si mal priať niečo k Vianociam, chcel vidieť tréning svojho obľúbeného tímu. Toto želanie patrí k jednému z viac než jedenástich tisícov želaní, ktoré mali a majú seniori z rôznych zdravotných alebo sociálnych zariadení v Českej republike a ktoré im plní úplne ojedinelý charitatívny projekt Českého rozhlasu nazvaný Ježiškove vnúčatá.

Ježiškovo vnúča je človek, ktorý plní priania. Spočiatku som si myslel, že to bude nuda, že si pár starčekov a stareniek bude priať pod stromček ponožky alebo šál a niekto im to kúpi. Dopadlo to však tak, že sa webová stránka, kam seniori (s pomocou ošetrovateľov) začali zadávať želania, náhle rozrástla a predovšetkým takmer okamžite sa na nej zaregistrovali darcovi a začali plniť prapodivné priania. A rozhodne to neboli len ponožky. Bol to napríklad výlet balónom alebo lietadlom, túžba prejsť sa formulou, urobiť v domove seniorov zabíjačku, dať si kávu s Karlom Gottom alebo sa vo Vatikáne stretnúť s pápežom. Znie to neuveriteľne, ale aj takto šialené želania dokázali darcovia splniť, a to dokonca počas niekoľkých dní.

Fascinujúce je, koľko energie ľudia do akcie vrážajú. Často pritom nejde o peniaze, darčeky vie kúpiť každý, ide predovšetkým o čas. Zariadiť stretnutie s pápežom nie je úloha na desať minút. Samozrejme, tisíce darčekov sú drobnosti, na ktoré však mnohí seniori nemajú. Trebárs predplatné časopisu alebo lístok na koncert. Takéto želanie možno v našej blahobytnej spoločnosti splniť lusknutím prstov. Veď aj z viac než dvanástich tisícov želaní zostáva splniť len dve percentá. Nie je to teda s nami zase také zlé.

Teraz najčítanejšie