Denník N

Newsfilter: Snem, na ktorom Fico napísal epitaf svojej strany

Robert Fico na sneme Smeru. Foto – TASR
Robert Fico na sneme Smeru. Foto – TASR

1. Robert Fico odkazuje, že najprv je strana, až potom štát. 2. SNS robí všetko preto, aby sme si nechali ruské migy. 3. Vlak Bratislava – Žilina zrýchlil o 15 minút. Plus jednou vetou, zaujímavé články, citát, FB status a Shooty.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Snem Smeru bol bohatý aspoň na citáty

Ani posledný snem Smeru sa do histórie strany či nebodaj Slovenska nezapíše ničím výnimočným. Všetko dôležité sa totiž odohralo pred ním (Maďaričovo odstúpenie či Ficovo vyhlásenie, že nebude kandidovať na prezidenta) alebo sa ešte len uskutoční (zmeny na krajskej či okresnej úrovni). No a to najdôležitejšie (vážne zamyslenie nad úpadkom strany, vnútrostranícka diskusia či odchod Richtera či Kaliňáka) sa v najbližšom čase neudeje vôbec.  

No napriek tomu snem priniesol aspoň bohatú úrodu citátov. Niektoré vety majú potenciál stať sa len terčom internetových žartíkov (Marek, mám ťa rád… ako človek človeka. – Richard Raši), no pri iných sa oplatí na chvíľu zastaviť.

„Smer stráca voličov, pozície, energiu,“ povedal vo svojom prejave končiaci podpredseda Marek Maďarič. Pri pohľade na výsledky prezidentských, parlamentných i župných volieb to vidí každý, a preto Maďaričove slová znejú až banálne. No pri pohľade na zvyšok vedenia Smeru robia z ministra kultúry vizionára či nebodaj akúsi disidentskú postavu.  

„Sme schopní v záujme zastavenia tohto trendu meniť stranu a aj samých seba?“ spýtal sa minister, hoci už v momente, keď to hovoril, mu bolo jasné, že to tak nie je. Smer sa už dávno zaradil k väčšine slovenských strán, ktoré nie sú schopné nahliadnuť svoje chyby, poučiť sa z nich a vyvodiť nejaké dôsledky. Stojí a padá so svojím predsedom, ktorý odmieta vidieť realitu, nemá žiadnych potenciálnych nástupcov a nedokáže stranu zmeniť tak, aby ho prežila. Tak ako Smer nepohol s krajinou za desať rokov, dokonca ani keď bol vo vláde sám, tak to zrejme neurobí už nikdy. Ešte nevidieť žiadny exodus zo strany, ale už dávno nevidieť ani nových ľudí či nebodaj entuziazmus.

„Najvyšší orgán Smeru, ktorým je snem, dal dnes legitimitu slovám Mareka Maďariča. Už nie je len osamelým politikom, ale je reprezentantom veľkej skupiny Smeru. Nebolo síce prijaté žiadne uznesenie, ale potlesk bol veľmi silným signálom.“ To povedal poslanec Ján Podmanický a je otázka, či to myslel vážne, alebo ako žart. Ak ide o potlesk, ten zožal aj predseda strany, ktorý ho môže vydávať za signál, že je všetko v poriadku. A to, že je Maďarič reprezentantom veľkej skupiny Smeru? Kým sa na smeráckych snemoch nebude diskutovať, prípadne hlasovať aj o iných veciach, než členstvu predloží vedenie, budú takéto vety len zbožnými želaniami.

„Nikdy nešiel, nekandidoval, môže si to vyskúšať. Môže ísť v Bratislave kandidovať,“ povedal na adresu Mareka Maďariča podpredseda Martin Glváč. Tejto námietke sa dá rozumieť, pretože v Bratislave i kraji to mala strana vždy najťažšie. No Glváčove slová sú skôr popieraním diagnózy než terapiou. Nebol to predsa Maďarič, kto hovoril, že si chodí z Bratislavy oddýchnuť za normálnymi ľuďmi, alebo kto sa dištancoval od – pardon za výraz – kaviarne.

Zabudnime na to, že budeme oslovovať aj bratislavskú kaviareň, aj študentov,“ povedal samotný predseda Robert Fico. Aj toto znie ako banalita, hoci by to tak byť nemuselo. Nie je to tak dávno, čo práve časť ,kaviarne‘ oceňovala Fica za európske jadro, kým Sulíka pre jeho prístup k EÚ odpísala. Čo sa týka študentov, tam to vyzerá ako programová rezignácia, pretože Smer sa sústreďuje len na chlebové témy a hasenie požiarov, kým na vzdelanie budúcich generácií kašle rovnako ako na návrat študentov (a mladých vo všeobecnosti) domov.

„Kto pôjde do nás kameňom, my doňho dvomi,“ je výrok, ktorým Fico rezignoval aj na zdanie civilizovanosti. Ako nedávno povedal český expremiér Mirek Topolánek, „vrcholová politika nie je práca pre chovancov kláštornej školy“, ale s takou mierou úprimnosti, ako prejavil Fico, to dokázal povedať len málokto. Napríklad Vladimír Mečiar v Zlatej Idke.

„Chcem vyzvať všetkých, aby sa netvárili, že sú ministri, že sú štátni tajomníci. My sme predovšetkým politici strany Smer,“ povedal tiež Robert Fico, čím zhrnul 18 rokov existencie svojej strany a takmer desať rokov účasti Smeru vo vláde, na ktoré budeme veľmi pravdepodobne spomínať najmä ako na premárnené obdobie. To by sa malo tesať do kameňa, najlepšie na náhrobok Smeru.

Máte tip na FB status dňa či zaujímavý text, alebo chcete autorom Newsfiltra nechať odkaz? Pošlite im ho

2. Hrdo, odborne, slušne, na migoch

Podľa informácií Denníka N chcú nominanti SNS na ministerstve obrany podpísať zmluvy s ruskými firmami, pre ktoré by slovenskí piloti naďalej lietali na stíhačkách MiG-29. Tým by sa na neurčito odložili všetky doterajšie plány na prezbrojenie slovenského letectva západnými stíhačkami a Slovensko by mohlo skončiť ako posledná krajina NATO, ktorá vo vzduchu využíva výlučne ruské stroje.

Keďže vieme, aký vzťah má súčasné vedenie ministerstva k zverejňovaniu informácií, o skutočnom stave vyjednávania sa tak ľahko nedozvie nieže verejnosť, ale ani poslanci a možno ani štátny tajomník ministerstva za Most-Híd Róbert Ondrejcsák, ktorý sa v poslednom čase k činnosti ministra Petra Gajdoša a šéfa služobného úradu Jána Hoľka vyjadruje veľmi kriticky.

Nezostáva nám nič iné, než zopakovať niekoľko skutočností:

  1. Minister Gajdoš už v minulosti vyhlasoval, že náš záujem o migy vyplýva z toho, že ministerstvo porovnáva ponuky, čo však vraj neznamená, že sme zavrhli aj iné ponuky.
  2. Premiér Fico kedysi hovoril o európskom riešení, no už dlhšie sa k téme nevyjadril a nechal ju na súboj dvoch menších vládnych strán.
  3. Politici Mosta-Hídu v súvislosti so septembrovým odložením rozhodnutia o nahradení migov hovorili o predĺžení závislosti od Ruska, čo je rozpore s európskou a proatlantickou orientáciou Slovenska.

Keď nič iné, aktivity ministerstva obrany potvrdzujú, že už tak rezervovaná prozápadná rétorika jeho predstaviteľov nie je podložená reálnymi činmi. Tie ju, naopak, podkopávajú. A ďalej podkopávajú aj dôveru minimálne jednej z koaličných strán. A čo je najhoršie, podkopávajú aj obranyschopnosť a dôveryhodnosť Slovenskej republiky.

3. Slimačia modernizácia tratí

Stošesťdesiat – to je rýchlosť, ktorou v nedeľu prvýkrát uháňal vlak z Bratislavy do Žiliny. Cestujúci tak na ceste medzi týmito mestami strávili o pätnásť minút menej ako pred zavedením nového grafikonu. Patrilo by sa zatlieskať, no radosť kazia minimálne dve drobnosti.

O modernizácii hlavných železničných koridorov sa hovorí (a vo vláde rokuje) už viac ako dvadsať rokov. No z dôležitých tratí Bratislava – Žilina – Košice – Čierna nad Tisou – hranica s Ukrajinou; hranica s ČR – Kúty – Bratislava – Štúrovo – hranica s Maďarskom a Žilina – Čadca – Skalité – hranica s Poľskom nie je modernizovaná ani jedna. A rýchliky, ktoré idú 160, napokon budú musieť opäť spomaliť na 120 km/h.

Ťažko sa porovnávať s najbohatšími európskymi krajinami, no tešiť sa z 15-minútového zrýchlenia v deň, keď sa skrátila jazda medzi Berlínom a Mníchovom zo šiestich na štyri hodiny, je akési nepatričné.

Jednou vetou:

4. Po rekonštrukcii opäť otvorili most nad vodnou priehradou Ružín pri Košiciach, stavebné práce realizovala od konca júna firma Strabag za zmluvnú cenu 1,65 milióna eur.

5. Robert Kaliňák povedal, že Miroslav Lajčák by bol „bezpochyby“ dobrý kandidát na prezidenta a takým by podľa neho bol aj Maroš Šefčovič.

6. Päť veľvyslanectiev západných krajín ocenilo slovenskú vládu za úsilie v boji proti korupcii a vyzvalo ju, aby pokračovala v opatreniach zameraných na podporu transparentnosti.

7. NBS zrušila tender na mobilnú aplikáciu za 130-tisíc eur, reagovala tak na kritiku Slovensko.digital, ktoré spochybnilo nielen predpokladanú cenu, ale aj potrebu takého vývoja.

8. Staršie mapy ukázali, že bratislavskí developeri stavajú mrakodrapy na rope.

9. SaS je pripravená podať ďalší návrh na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, prijala by však, ak by tomuto návrhu predchádzalo sebareflexívne rozhodnutie o abdikácii zo strany samotného podpredsedu Smeru.

10. SNS bude mať v prezidentských voľbách vlastného kandidáta, podľa predsedu má byť strana ambicióznejšia, pretože o jej politiku je záujem.

Zaujímavé články:

• Karolína Stach o tom, že EÚ nejde zakázať kebaby. (dennikn.sk)

• Peter Tkačenko o sneme Smeru. (sme.sk)

• Peter Schutz o Martinovi Schulzovi. (sme.sk)

• Eugen Korda o smeráckom disidentovi Maďaričovi. (tyzden.sk)

Status víkendu:

Citát víkendu:

To nie je vôbec o mne, ale o strane.

Robert Kaliňák, minister vnútra nechcel odpovedať, či bude v roku 2020 kandidovať

Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Smer

Teraz najčítanejšie