Denník N

Newsfilter: Snem, na ktorom Fico napísal epitaf svojej strany

Robert Fico na sneme Smeru. Foto – TASR
Robert Fico na sneme Smeru. Foto – TASR

1. Robert Fico odkazuje, že najprv je strana, až potom štát. 2. SNS robí všetko preto, aby sme si nechali ruské migy. 3. Vlak Bratislava – Žilina zrýchlil o 15 minút. Plus jednou vetou, zaujímavé články, citát, FB status a Shooty.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Snem Smeru bol bohatý aspoň na citáty

Ani posledný snem Smeru sa do histórie strany či nebodaj Slovenska nezapíše ničím výnimočným. Všetko dôležité sa totiž odohralo pred ním (Maďaričovo odstúpenie či Ficovo vyhlásenie, že nebude kandidovať na prezidenta) alebo sa ešte len uskutoční (zmeny na krajskej či okresnej úrovni). No a to najdôležitejšie (vážne zamyslenie nad úpadkom strany, vnútrostranícka diskusia či odchod Richtera či Kaliňáka) sa v najbližšom čase neudeje vôbec.  

No napriek tomu snem priniesol aspoň bohatú úrodu citátov. Niektoré vety majú potenciál stať sa len terčom internetových žartíkov (Marek, mám ťa rád… ako človek človeka. – Richard Raši), no pri iných sa oplatí na chvíľu zastaviť.

„Smer stráca voličov, pozície, energiu,“ povedal vo svojom prejave končiaci podpredseda Marek Maďarič. Pri pohľade na výsledky prezidentských, parlamentných i župných volieb to vidí každý, a preto Maďaričove slová znejú až banálne. No pri pohľade na zvyšok vedenia Smeru robia z ministra kultúry vizionára či nebodaj akúsi disidentskú postavu.  

„Sme schopní v záujme zastavenia tohto trendu meniť stranu a aj samých seba?“ spýtal sa minister, hoci už v momente, keď to hovoril, mu bolo jasné, že to tak nie je. Smer sa už dávno zaradil k väčšine slovenských strán, ktoré nie sú schopné nahliadnuť svoje chyby, poučiť sa z nich a vyvodiť nejaké dôsledky. Stojí a padá so svojím predsedom, ktorý odmieta vidieť realitu, nemá žiadnych potenciálnych nástupcov a nedokáže stranu zmeniť tak, aby ho prežila. Tak ako Smer nepohol s krajinou za desať rokov, dokonca ani keď bol vo vláde sám, tak to zrejme neurobí už nikdy. Ešte nevidieť žiadny exodus zo strany, ale už dávno nevidieť ani nových ľudí či nebodaj entuziazmus.

„Najvyšší orgán Smeru, ktorým je snem, dal dnes legitimitu slovám Mareka Maďariča. Už nie je len osamelým politikom, ale je reprezentantom veľkej skupiny Smeru. Nebolo síce prijaté žiadne uznesenie, ale potlesk bol veľmi silným signálom.“ To povedal poslanec Ján Podmanický a je otázka, či to myslel vážne, alebo ako žart. Ak ide o potlesk, ten zožal aj predseda strany, ktorý ho môže vydávať za signál, že je všetko v poriadku. A to, že je Maďarič reprezentantom veľkej skupiny Smeru? Kým sa na smeráckych snemoch nebude diskutovať, prípadne hlasovať aj o iných veciach, než členstvu predloží vedenie, budú takéto vety len zbožnými želaniami.

„Nikdy nešiel, nekandidoval, môže si to vyskúšať. Môže ísť v Bratislave kandidovať,“ povedal na adresu Mareka Maďariča podpredseda Martin Glváč. Tejto námietke sa dá rozumieť, pretože v Bratislave i kraji to mala strana vždy najťažšie. No Glváčove slová sú skôr popieraním diagnózy než terapiou. Nebol to predsa Maďarič, kto hovoril, že si chodí z Bratislavy oddýchnuť za normálnymi ľuďmi, alebo kto sa dištancoval od – pardon za výraz – kaviarne.

Zabudnime na to, že budeme oslovovať aj bratislavskú kaviareň, aj študentov,“ povedal samotný predseda Robert Fico. Aj toto znie ako banalita, hoci by to tak byť nemuselo. Nie je to tak dávno, čo práve časť ,kaviarne‘ oceňovala Fica za európske jadro, kým Sulíka pre jeho prístup k EÚ odpísala. Čo sa týka študentov, tam to vyzerá ako programová rezignácia, pretože Smer sa sústreďuje len na chlebové témy a hasenie požiarov, kým na vzdelanie budúcich generácií kašle rovnako ako na návrat študentov (a mladých vo všeobecnosti) domov.

„Kto pôjde do nás kameňom, my doňho dvomi,“ je výrok, ktorým Fico rezignoval aj na zdanie civilizovanosti. Ako nedávno povedal český expremiér Mirek Topolánek, „vrcholová politika nie je práca pre chovancov kláštornej školy“, ale s takou mierou úprimnosti, ako prejavil Fico, to dokázal povedať len málokto. Napríklad Vladimír Mečiar v Zlatej Idke.

„Chcem vyzvať všetkých, aby sa netvárili, že sú ministri, že sú štátni tajomníci. My sme predovšetkým politici strany Smer,“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Smer

Teraz najčítanejšie