Denník N

Vyhrážal sa mi, že ma vyhodí z okna, hovorí žena žijúca s násilníkom, na Slovensku sú tisíce podobných príbehov

Tretina Sloveniek zažila fyzické alebo sexuálne násilie.

Každá tretia žena na Slovensku zažila fyzické alebo sexuálne násilie, každá piata od svojho partnera. Od roku 2010 bolo rukou partnera zabitých 40 žien.

Začalo sa to presťahovaním sa do vlastného domu. U rodičov si Roman nedovolil vyskakovať, a hoci už vtedy si občas vypil, agresívny nebol.

Súčasťou piatkového rodinného nákupu sa postupne stala aj basa piva. „Hovorila som mu, že nám nevyjde na mlieko. Tak povedal, že pôjde do krčmy. Keď som si to prerátala, radšej som mu dovolila kúpiť si tú basu piva,“ hovorí Petra, ktorá bola vtedy už niekoľko rokov na materskej so svojimi dvoma synmi. Mená oboch partnerov sme na požiadanie pre ochranu súkromia zmenili.

Raz čakala kamarátku a opitý Roman sa zvalil na gauč v obývačke. Odmietal odísť. „Hovoril, že mu nebudem rozkazovať. Prosila som ho, nech ide preč, že to kamarátke nebudem vedieť vysvetliť. Otvorila som okno, že v obývačke aspoň vyvetrám alkohol a ponožky, ale on prišiel k oknu a začal sa so mnou naťahovať, že ma z neho ide vyhodiť,“ hovorí Petra.

Štatistika násilia na ženách

40 žien zomrelo rukou partnera od roku 2010
1 z 3 žien zažila fyzické alebo sexuálne násilie
70 percent z nich malo aj zdravotné následky
1 z 10 žien zažila fyzické alebo sexuálne násilie v priebehu posledného roka
1 z 5 žien zažila násilie zo strany partnera

Zdroj: EIGE, KMC

„Nevedela som, či žartuje, robil to tak vážne a takou silou, že som mala až modriny na rukách,“ opisuje Petra. Postupne sa ho začala báť, chvel sa jej pri ňom žalúdok a od nervozity ju bolievalo brucho.

Keď ju tak videla kamarátka, povedala jej, že by s tým mala niečo robiť, lebo jej muž ju týra.

„Raz v januári ma vyšmaril pred vonkajšie dvere, zavrel a zamkol.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Istanbulský dohovor

Teraz najčítanejšie