Denník N

Nedeľný Beh Devín – Bratislava: čo by ste mali vedieť

Na štarte je tlačenica. Foto - TASR
Na štarte je tlačenica. Foto – TASR

Bratislava zažije ďalší bežecký víkend, bežci sa už tešia na dobrú atmosféru na trati, ktorá nemá traťový rekord.

Bratislavský národný beh prežil časy prvorepublikového Československa aj najtvrdšieho socializmu aj slovenského turbokapitalizmu. Pobeží sa aj túto nedeľu a bežci sa už tešia.  Čo všetko by ste o národnom behu Bratislava – Devín mali vedieť predtým ako pretek otvoria výstrelom z dela?

Najstaršie atletické podujatie na Slovensku sa prvýkrát konalo 24. apríla 1921. Organizátori si tento dátum nevybrali náhodou. Presne pred 85 rokmi sa totiž na Devín vydala skupina študentov okolo Ľudovíta Štúra, aby tam prisahali vernosť slovenskému národu a prijali slovanské mená.

Prvého ročníka behu sa zúčastnilo len pár bežcov a 15-tisíc divákov. Tento rok očakávajú organizátori sedemtisíc bežcov. Organizáciu behu dlhodobejšie zastavila len druhá svetová vojna a krátke obdobie pred ňou a po nej, keď sa v rokoch 1938 – 1948 nekonal.

Letecké zábery behu Devín Bratislava (Autor: Marek Rakovický)

Štart v Devíne v roku 1967. Foto - TASR
Štart v Devíne v roku 1967. Foto – TASR

 

Odporúčania:
  • zaraďte sa na štarte dopredu
  • nenechajte sa strhnúť davom, udržujte si vlastné tempo
  • využite, že prvé dva kilometre trať klesá
  • berte však na vedomie, že cestičky v okolí Devína sú úzke. Pripravte sa na tlačenicu a buďte opatrní
  • dodržujte pokyny organizátorov

V nedeľu pobežia súťažiaci z viacerých krajín sveta z Devína do mesta po 68-krát. Bežci si pochvaľujú, že trasa ide z kopca nadol a po rovine. „Je veľmi málo behov, ktoré sa bežia z bodu A do bodu B a človek beží skutočne do cieľa a nevracia sa na štart,“ hovorí Lenka (25), ktorá sa zúčastnila na posledných troch ročníkov a bežať bude aj tento rok.

„V húfe šesť a viac tisíc bežcov uvidíte naozaj všeličo. Vojakov v plnej zbroji, psy aj kočíky so štartovacím číslom,“ hovorí Lenka. Okrem rozprávkových postáv sa na beh stavajú aj politici – v minulosti sa k pelotónu pridali aj Mikuláš Dzurinda, Richard Sulík, Milan Ftáčnik, Monika Flašíková – Beňová či turecká veľvyslankyňa Gülhan Ulutekin.

Na hromadnom štarte z parkoviska pod Devínom býva veľmi tesno, Lenka odporúča bežcom zaradiť sa dopredu, aby nestrácali zbytočné sekundy v zákrutách. Organizátori však žiadajú účastníkov o trpezlivosť, najmä pri zúženom výbehu z parkoviska.

Ide najmä o atmosféru

Základné info:

  • štart: nedeľa, 12. apríla o 10:00, spod Devína
  • vyhlásenie výsledkov: 11:30, Hviezdoslavovo námestie
  • zdravotná pomoc bude zabezpečená v autobuse za pelotónom, pri Riviere v Karlovej Vsi a v cieli pretekov
  • od ôsmej hodiny ráno budú až do štrnástej hodiny vylúčené a odklonené niektoré električky i autobusy.

Prvýkrát pobeží študentka Petra. „Beriem to rekreačne, pre mňa to nie je pretek. Teším sa najmä na atmosféru. Tá dokáže človeka motivovať a zvyčajne zabehnú bežci na takýchto podujatiach svoj osobný rekord.“ Ľudia postávajú popri trati s transparentmi, vodou či inými nápojmi. Pitie nachystajú aj organizátori, bežci si ho nemusia brať so sebou na trať.

“Výnimočné je aj hecovanie a prípravy všetkých bežcov na štarte aj v cieli behu, to dokážu len športovci,“ tvrdí Lenka a teší sa na dobrú atmosféru v autobusoch, ktoré zvážajú bežcov na Devín. Familiárnu atmosféru si pochvaľuje aj študentka Monika. Domáci v Devíne občas okrem občerstvenia a vody ponúkajú aj štamperlík domácej.

Traťový rekord nie je

Hoci si účastníci na 11 kilometroch môžu nechať zmerať čas, traťové rekordy za celú históriu neevidujú. „Je to preto, lebo trať sa postupom času menila, najmä kvôli politickým pomerom, vojne, rekonštrukcii nábrežia aj Hviezdoslavovho námestia,“ vysvetľuje Michaela Velická zo Starzu, ktorý podujatie organizuje. Organizátori pripravili pre súťažiacich dva typy behov: Hlavný beh a Malý Devín.

Vlaňajšia víťazka Katarína Bérešová. Foto - TASR
Vlaňajšia víťazka Katarína Bérešová. Foto – TASR

Hlavného behu sa môžu zúčastniť muži rozdelení do štyroch vekových kategórií. U žien sa rozlišujú tri vekové kategórie. Dĺžka trasy je 11 625 metrov, ale pre lepšie porovnanie s predchádzajúcimi ročníkmi merajú organizátori aj čas na úseku 11-tisíc metrov. Trasa sa začína pod Devínskym hradom a končí na Rázusovom nábreží (pozrite si mapu).

Malý Devín, ktorý je určený pre deti do 15 rokov a rekreačných bežcov od 16 rokov, meria 2 600 metrov.  Štartuje sa spod mosta Lafranconi, cieľ je rovnako ako pri hlavnom behu na Rázusovom nábreží.

Okrem mužských a ženských vekových kategórii môžu bežci súťažiť aj v skupinových kategóriách:

Firemný beh – celkový výsledok firmy je súčet časov jej piatich najlepších bežcov

Beh základných škôl a osemročných gymnázií – súťažia len žiaci do 15 rokov, výsledný čas je súčtom časov piatich najlepších žiakov školy

História Devín – Bratislava

1921 – Prvý ročník behu, súťažilo len 37 bežcov a sledovalo to 15 tisíc divákov

1924 – Súčasťou podujatia bol prvýkrát aj beh vojakov s malou poľnou výzbrojou

1932 – K podujatiu prispeli aj vojenskí telefonisti, ktorí podávali informácie o priebehu behu z každého kilometra, takže obecenstvo v cieli bolo priebežne informované o vývoji.

1933 – Hospodárska kríza spôsobila neúčasť moravských bežcov. Zachránili to vojaci, ktorých bolo šesťkrát toľko ako registrovaných bežcov. Aj ich zásluhou prekonali štartujúci po prvý raz hranicu sto účastníkov.

1935 – Na štart nastúpilo rekordných 136 pretekárov, 126 z nich boli vojaci.

1938 – Sedemnásty ročník sa konal v tieni Mníchovskej dohody. Zúčastnilo sa ho iba sedem bežcov, keďže vojsko bolo v tom čase v stave pohotovosti.

1939 – Viedenská arbitráž spôsobila, že zo Slovenska museli odísť ľudia, ktorí sa o podujatie najviac zaslúžili: Anton Máša – Balík, Karel Rotkovský, Karel Ziegler a ďalší. Celý organizačný výbor sa rozpadol.

1950 – Po spustení „železnej opony“ bol Devín vyhlásený za pohraničnú obec a politické pomery nepripúšťali, aby sa tam organizovali podujatia podobného rozsahu a významu.

1951 – Podujatie sa predsa len konalo, ale na kratšej trase.

1976 – Po prvýkrát mohli súťažiť aj ženy.

1982 – Prvýkrát bola prekonaná hranica tisíc účastníkov.

1999 – Cieľ bol po prvýkrát pri soche Čumila pri Rybárskej bráne

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie