Denník N

Newsfilter: Žaby a dážďovky zvíťazili nad lanovkou a Pellegrinim

Možná trasa lanovky podľa HB Reavis. Zdroj – HB Reavis
Možná trasa lanovky podľa HB Reavis. Zdroj – HB Reavis

1. Bratislavské projekty J&T a HB Reavis predbežne nebudú významnými investíciami 2. Prezident opravuje, čo pokazila Aliancia za rodinu 3. Slovensko s napätím čaká na prezidentského kandidáta SNS + krátke správy, citát a status dňa a nový Shooty

Udalosti víkendu vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Bratislavské projekty J&T a HB Reavis predbežne nebudú významnými investíciami

Podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini dnes s úprimným žiaľom oznámil, že J&T a HB Reavis sťahujú žiadosť o uznanie svojich bratislavských projektov za významné investície. Oveľa viac sa čakal pravý opak, teda že oznamovacím dňom bude streda po zasadaní vlády, ktorá sa rozhodne dovoliť dvom developerom vyvlastňovať a stavať bez ohľadu na názory samospráv.

Bola by to veľká hanba. To je zrejme hlavný dôvod, pre ktorý sa vývoj prekvapivo otočil. Developerské návrhy skrývali toľko mín – rýchlych aj tých s dlhou rozbuškou – že sa všetci traja: vláda, J&T a HB Reavis radšej rozhodli neriskovať svoju povesť.

O hlavných problémoch ich projektov sa vedelo a hovorilo, ale v posledných dňoch sa niečo muselo stať, že v hlavách navrhovateľov na poslednú chvíľu prevážila opatrnosť nad odhodlaním. S najväčšou pravdepodobnosťou to bol postoj dvoch ministerstiev – životného prostredia a pôdohospodárstva.

Plánu developerov vyčítali dva najdôležitejšie nedostatky: že chýba analýza vplyvov na životné prostredie (najmä na dopravu) a že nie je vysvetlené, v čom spočíva verejný záujem, v mene ktorého by developeri mohli nie len vyvlastňovať, ale aj sa úplne vyhnúť „babraniu sa“ so samosprávami.

Pellegrinimu takto hrozilo, že namiesto oznamovania dohody celej vlády bude stredobodom ďalšej koaličnej krízy, lebo by sa riešilo, že Most-Híd (životné prostredie) a SNS (pôdohospodárstvo) sú proti plánom Smeru.

Čo na to developeri? Tí dnes predbežne prišli o veľkú šancu získať náskok oproti konkurentom pri využití novej bratislavskej lokality, kým sa o ňu stratí záujem. Tie míny – dopravná či ropná – by postupne začali vybuchovať a predávať tam byty bude o päť-desať rokov ťažšie ako o dva roky. J&T i HB Reavis dnes len stroho oznámili, že v projektoch budú pokračovať. Vraj aj vrátane lanovky.

Čo na to žaby a dážďovky? Zato

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie