Denník N

Príbehy dvoch dobrovoľníčok: Jedna učí migrantov po grécky, druhú učia po portugalsky deti bez rodičov

Raz sa dali na dobrovoľníctvo a už ich to nepustilo. Zľava Mária Nicolaouová a Lívia Vozáryová. Foto – archív M. N. a L. V.

Máte medzi 17 a 31 rokmi a chceli by ste vyskúšať dobrovoľnícku prácu? Prečítajte si skúsenosti dvoch Sloveniek, ktoré sa venujú migrantom v Grécku či deťom bez domova v Portugalsku.

Presne pred rokom vznikol Európsky zbor solidarity, ktorý ponúka mladým ľuďom od 19 do 31 rokov zaujímavú skúsenosť – pomáhať, učiť a rozvíjať sa pri dobrovoľníckej práci. Pre vyše stotisíc dobrovoľníkov chce Európska komisia do roku 2020 vyčleniť 341,5 milióna eur.

Európsky zbor solidarity poskytuje možnosti v rámci dobrovoľníckej aj pracovnej činnosti.

Pracovná časť poskytuje mladým ľuďom príležitosť zamestnať sa, stáž alebo učňovskú prípravu v rozsiahlom spektre sektorov, ktoré súvisia so solidaritou a potrebujú vysoko motivovaných a sociálne orientovaných mladých ľudí.

Dobrovoľnícka časť zase ponúka mladým ľuďom príležitosť vykonávať dobrovoľnícku službu v zahraničí na plný úväzok v trvaní od dvoch do dvanástich mesiacov. Nadväzuje na Európsku dobrovoľnícku službu (ktorá je súčasťou programu ERASMUS+), ako aj na iné programy financované EÚ.

Do projektu sa už prihlásili aj prví dobrovoľníci a dobrovoľníčky zo Slovenska. S dvomi z nich sme sa rozprávali o ich prvých skúsenostiach.

Rozmýšľa o migrácii inak

Mária Nicolaouová sa venuje dobrovoľníctvu už takmer desať rokov. Rozhodnutie zapojiť sa do Európskej dobrovoľníckej služby ju zaviedlo do Grécka, kde sa venuje projektu v oblasti migrácie.

Dlhodobo sleduje verejný diskurz na Slovensku o témach týkajúcich sa migrácie a utečencov, a ako hovorí, sama nikdy nevnímala status utečenca ako niečo negatívne.

„Rada by som zdôraznila, že môj projekt má názov Rethink Migration (voľný preklad: rozmýšľajme o migrácii inak). Je teda zameraný všeobecne na migráciu a migrantov, čiže na oveľa širšiu kategóriu, ako sú utečenci. Ja sama som v Aténach počas trvania mojej práce v rámci Európskej dobrovoľníckej služby (EDS) migrantkou,“ hovorí Mária, ktorá na Univerzite Komenského vyštudovala odbor etnológia a kultúrna antropológia.

Na projekte pracuje spolu s ďalšou dobrovoľníčkou zo Španielska.

„Pre Európsku dobrovoľnícku službu (EDS) som sa rozhodla v pre mňa poslednom okamihu, pretože je vekovo limitovaná,“ rozpráva 29-ročná Mária. Horná hranica je 30 rokov.

Rozhodovala sa podľa zamerania projektu, dĺžky trvania aj krajiny. „A kombinácia mojich preferencií nakoniec dopadla tak, že som od septembra dobrovoľníčkou v organizácii Civis Plus v Aténach.“

Počas dobrovoľníckej misie však podľa nej nejde len o konkrétny projekt.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie