Denník N

J&T, HB Reavis a Pellegrini ustúpili, vládu už nežiadajú o úľavy pre veľké projekty

Vicepremiér Peter Pellegrini po odpore viacerých ministerstiev, expertov a aktivistov oznámil, že vláda nateraz nebude rozhodovať o štatúte významnej investície pre veľké projekty na oboch brehoch Dunaja v Bratislave.

Developeri J&T Real Estate a HB Reavis stiahli svoje žiadosti o štatút významnej investície, oznámil podpredseda vlády Peter Pellegrini po spoločnom rokovaní s primátorom mesta Ivom Nesrovnalom a so zástupcami oboch developerov.

Už v stredu mala o úľavách pre developerov rozhodovať vláda. Napokon však ministri rozhodovať nebudú.

„Aj pri veľkých investíciách treba buchnúť po stole a prekričať krikľúňov,“ povedal Pellegrini.

Napriek tomu však jeho návrh na rokovanie vlády ani nepôjde. Predpokladá, že investori projekty budú chcieť dokončiť, otázka je, koľko to bude trvať.

Premiér Robert Fico potvrdil, že vláda v stredu nebude rokovať o žiadostiach developerov, a ich rozhodnutie stiahnuť žiadosti zobral na vedomie. „Nebolo to vôbec konzultované s koaličnými partnermi,“ povedal Fico.

J&T Real Estate uviedol, že svoju žiadosť nateraz stiahol pre „neštandardný priebeh vnímania žiadosti“ a komplikovanosť procesov sprevádzajúcich jej schválenie.

HB Reavis navrhuje, aby sa do budúcnosti zriadila odborná pracovná skupina, v ktorej by mali zastúpenie všetky strany, aby sa predišlo rôznym výhradám. „Postupovali sme v súlade so zákonom, proces však ukázal, že slovenská legislatíva nie je pripravená na tento typ schvaľovania investícií,“ uviedol riaditeľ HB Reavis pre Slovensko Adrián Rác.

Obaja developeri tvrdia, že svoje plány nemenia. Ich súčasťou je aj nová električková trať a lanovka.

Projekty HB Reavis okolo Mlynských nív. Vežiaky Skypark od Penty nie sú nakreslené. Zdroj – HB Reavis

Most: Od začiatku sme to odmietali

„Ak máme hodnotiť investičné projekty podľa toho, čo si myslia koaliční partneri, je to zlá cesta,“ odpovedal Pellegrini na otázku, či narazili na odpor Mosta-Híd a SNS. Jeho návrh dostal množstvo kritických pripomienok od viacerých ministerstiev.

Pellegrini menoval zásadné pripomienky ministerstva pôdohospodárstva a životného prostredia, teda tých rezortov, ktoré vedie SNS a Most-Híd.

Strana Most-Híd počas Pellegriniho tlačovky odpovedala, že udelenie osvedčenia o štatúte významných investícií spoločnostiam HB Reavis a J&T Real Estate nepodporuje. „Iniciatívu sme od samého začiatku odmietali,“ povedala hovorkyňa strany Klára Debnár.

„Tlak verejnosti bol čisto populistický, je to prehra verejnosti,“ hovoril tiež Pellegrini.

Za prístup Pellegrini výrazne chválil primátora Bratislavy Nesrovnala. Ten ani na neskoršej tlačovke nepovedal jasný názor na úľavy pre developerov.

„Rozhoduje vláda, nie mesto. Mali sme pripravenú pozíciu, ktorá háji verejný záujem, ak by o tom vláda rokovala,“ tvrdí Ivo Nesrovnal.

Nesrovnal tvrdí, že pripravili šesť bodov, ktorými chceli projekty vylepšiť, aby bol zachovaný verejný záujem, investovalo sa do verejných priestranstiev, aby mohli na projekte participovať aj Bratislavčania, vyriešil sa poplatok za rozvoj a zapojili sa špičkoví architekti.

Krásna zaspatá krásavica na Dunaji

J&T si pýtalo osvedčenie pre projekt Spojenej Bratislavy, čo je napríklad projekt Eurovea 2 a nová električková trať, a HB Reavis pre projekt Stanica Nivy, teda pre autobusovú stanicu, ale aj lanovku a pár ďalších projektov.

„Dvaja developeri mali záujem preinvestovať značnú časť peňazí, chceli preinvestovať každý viac ako jednu miliardu eur,“ hovoril Pellegrini.

Povedal tiež, že 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Výstavba v Bratislave

Teraz najčítanejšie