Denník N

Prečo by mal Kiska poprieť sám seba

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezident má na výber dve katastrofálne možnosti, vyberať by si mal podľa toho, ako dlho nás môžu ovplyvňovať.

Účastníci sporu o vymenovanie ústavných sudcov sa dajú rozdeliť do troch skupín, z ktorých každá sa ešte delí na menšie časti, pričom každá je spoluzodpovedná za to, čo sa na Slovensku deje.

1. Politici. Fico, Dzurinda, Radičová, Gašparovič, Kiska… Takých, čo zodpovedajú za dnešný chaos okolo Ústavného súdu, sú desiatky. Jedni tým, že mu nezabránili, druhí tým, že ho vytvorili. Na prvom mieste sú to Robert Fico a Ivan Gašparovič. Obaja Ústavný súd doslova zneužili, aby druhému z nich priznal právomoci, ktoré mal v budúcnosti využívať prvý, ktorý ich chcel využívať ako nový silný prezident.

Áno, je to kauza Čentéš, ktorej je „kauza“ Kiska nevyhnutným dozvukom. Súčasný prezident totiž iba skúsil, či aj jemu Ficom vybraní sudcovia dovolia také právomoci (možnosť rozhodovať sa podľa vlastného uváženia, koho do ústavnej funkcie vymenovať a koho nie), aké chystali pre Fica. Nedovolili.

Samozrejme, s Ficom a Gašparovičom sú na takmer rovnakom mieste tí poslanci a predstavitelia vládnej koalície Ivety Radičovej, ktorí proti jej vôli, politickým dohodám a zdravému rozumu chceli na úkor

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie