Denník N

Litre koly bez cukru, štyri hodiny televízie denne a Twitter ako zbraň. Zo života Trumpa v Bielom dome

Donald Trump v Bielom dome. Foto – TASR/AP
Donald Trump v Bielom dome. Foto – TASR/AP

Denník New York Times napísal, ako vyzerá bežný deň amerického prezidenta.

Ako vyzerá po skoro roku v úrade bežný deň Donalda Trumpa v Bielom dome? Zaujímavý článok priniesol denník New York Times. Materiál vychádza z rozhovorov s asi 60 blízkymi a poradcami amerického prezidenta.

Donald Trump je ranné vtáča. Podľa amerického denníka vstáva o pol šiestej. Pre iné médiá tvrdil, že je to ešte skôr, podľa niektorých správ spí štyri až šesť hodín.

Prezident začína svoj deň sledovaním správ v televízii, čomu venuje veľkú časť rána. Najskôr si zapne CNN, ktorej objektivitu tvrdo kritizuje. Potom prejde na program televízie Fox News, kde nájde informácie, ktoré sa mu páčia viac.

„Niekedy pozerá program Morning Joe (liberálnej stanice) MSNBC, pretože, ako ho podozrievajú jeho priatelia, naštartuje ho to na nový deň,“ píše denník. Okrem toho ráno číta hlavné americké noviny.

Televízia dostáva v jeho bežnom dni veľký priestor. „Pred tým, ako prevzal úrad, Trump povedal najbližším spolupracovníkom, aby o každom prezidentskom dni rozmýšľali ako o epizóde televízneho seriálu, v ktorej poráža súperov. Ľudia jemu blízki odhadujú, že Trump pred televízorom strávi najmenej štyri hodiny denne, niekedy aj dvojnásobok,“ píše New York Times.

Pravidlom je, že nikto okrem prezidenta a technickej podpory sa nesmie dotknúť ovládača. Šesťdesiatpalcová obrazovka je aj v jedálni počas večere, keď ide s vypnutým zvukom, no Trump pohľadom sleduje titulky v dolnej časti obrazovky.

Trump na dlhý článok v pondelok reagoval na Twitteri, keď napísal, že to nie je pravda. „Málokedy, ak vôbec, pozerám CNN či MSNBC, ktoré považujem za falošné správy,“ tvrdí. Vedenie denníka si však za informáciami stojí.

Munícia pre Twitter

Práve počas sledovania televízie píše svoje ranné statusy na Twitteri. Keď ho niečo zaujme, ešte častejšie naštve, tak sa s tým podelí s celým svetom. „Televízia je muníciou pre jeho vojnu na Twitteri,“ píše denník.

Jeho šéf štábu generál John Kelly sa snaží, aby mal Trump menej voľného času na písanie výbušných tweetov. Radili mu, aby sa krotil, no nie vždy sa im to darí.

Naposledy Trump šokoval, keď šíril antimoslimské videá britskej extrémistky, za čo ho v Británii kritizovala aj premiérka Theresa Mayová. Opozícia tiež chcela, aby mu zrušili budúcoročnú štátnu návštevu krajiny.

Jeho pracovný deň sa začína až neskôr. Podľa denníka sa Kellyho predchodca snažil, aby Trump začal prácu o 9:00 alebo 9:30 – dosiahol len čiastočný úspech.

Republikánsky senátor Lindsay Graham, ktorý bol dlho Trumpov kritik, ale stal sa jeho spojencom, hovorí, že si postupne zvyká na Biely dom.

„Očakávate, že sa prezident zmení, pretože pozícia to vyžaduje. Učí sa rytmu mesta. Momentálne je možné všetko, od úplnej katastrofy po homerun,“ povedal Graham.

Výdatná večera

Detaily z bežného života Donalda Trumpa prináša v týchto dňoch aj nová kniha jeho bývalých poradcov Davida Bossieho a hlavne Coreyho Lewandowského, ktorý bol šéf jeho kampane. Volá sa Nechajte Trumpa byť Trumpom a je hlavne o detailoch z jeho úspešnej kampane.

Kniha podľa recenzie Washington Post prináša zväčša obdivný portrét Trumpa.

Autori však píšu aj o jeho zlom životnom štýle, ktorý nie je prekvapivý. Trump je známy tým, že funguje prevažne na fastfoodových jedlách.

„Trumpov apetít vyzerá tak, že nemá žiadne hranice, keď príde na McDonald. Objednávka na večeru pozostáva z dvoch Big Macov, dvoch Filet-O-Fish a čokoládového kokteilu,“ píšu autori podľa denníka.

Podľa The Atlantic je energetický príjem takejto večere asi 2400 kalórií, čo je inak odporúčaný príjem na celý deň.

Trump už predtým hovoril, že jeho hlavné jedlo je večera a takmer neraňajkuje. „Často vynechávam raňajky. Ale bežne je mojím obľúbeným jedlom slanina a vajíčka – slanina stredne prepečená a vajíčka natvrdo,“ povedal podľa Business Insider.

Jeho bývalí poradcovia v knihe dodávajú, že na palube Trump Force One (miliardárovho súkromného lietadla) boli štyri hlavné skupiny jedla: McDonald’s, Vyprážané kura z KFC, pizza a Coke Diet (Coca Cola bez cukru). Skrinky boli zásobované praclíkmi či keksíkmi Oreo.

Aj denník New York Times píše, že americký prezident denne vypije tucet nápojov Coca Cola bez cukru. V roku 2012 Trump napísal na Twitteri, že nepozná nikoho chudého, kto by pil tento nápoj.

Vie sa nahnevať

Bývalí poradcovia píšu aj o tom, ako veľmi rýchlo sa dokáže Trump rozčúliť.

„Skôr či neskôr každý, kto začne pracovať pre Donalda Trumpa, uvidí takú jeho stránku, pri ktorej sa pýtate, prečo ste vôbec zobrali prácu preňho. Jeho hnev nikdy nie je myslený ako osobný útok, ale niekedy je ťažké nebrať to tak. Mód, do ktorého sa prepne, keď veci nejdú, ako by chcel, vyzerá ako totálny útok: najtvrdších mužov a ženy to zlomí na malé kúsky,“ píšu autori.

Zároveň však dodávajú, že si na to časom zvykli.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie