Denník N

Zeman prišiel na „kapurkovú“ návštevu za Kiskom. Za úsmevmi sa skrývajú dvaja úplne odlišní prezidenti

Miloš Zeman a Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič
Miloš Zeman a Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič

Český prezident prišiel na svoju poslednú zahraničnú návštevu na Slovensko. So slovenskou hlavou štátu sa rozchádzal nielen v postoji k EÚ či Rusku, ale aj v prístupe k tomu, čo môže a čo by nemal podľa ústavy robiť prezident.

Utorkové dopoludnie v záhrade Prezidentského paláca. Pred nastúpenou čestnou strážou zastaví limuzína s českou prezidentskou vlajkou, z ktorej veľmi pomaly, a s pomocou paličky, vystupuje český prezident Miloš Zeman.

Do Bratislavy prišiel na svoju poslednú zahraničnú návštevu. V januári sa v Česku konajú prezidentské voľby, v ktorých bývalý líder českej sociálnej demokracie opäť kandiduje aj napriek debate o jeho zdravotnom stave.

Spoločné vyhlásenie prezidentov malo zrejme aj pre Zemanove problémy s nohami iný aranžmán ako zvyčajne. V slovenskom Prezidentskom paláci je zvykom, že počas tlačovky prezident a jeho hostia stoja. Tentoraz prezidentská kancelária pripravila stolček so stoličkami, aby Zeman počas stretnutia s médiami mohol sedieť.

Miloš Zeman pricestoval na Slovensko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Stretnutie prezidentov bolo tradične plné zdvorilostných viet o výborných vzťahoch. „Nepoznám na svete dve krajiny, ktoré by mali k sebe tak blízko ako Slovenská republika a Česko,“ vítal návštevu na tlačovke Kiska. „Privítal som, že pán prezident Zeman dodržal peknú tradíciu medzi našimi krajinami a na poslednú návštevu pred prezidentskými voľbami prišiel k nám. Ešte raz, vitaj, Miloši.“

Zeman sa usmieval a povedal, že Kiska vlastne povedal všetko podstatné. „Dôkazom dobrých vzťahov je, že som nedávno menoval premiérom Českej republiky príslušníka slovenskej národnostnej menšiny,“ narážal prezident na rodisko nového českého premiéra Andreja Babiša.

Český prezident svoju návštevu označil za „kapurkovú“ a novinárom aj vysvetlil, že tento pojem pochádza z východného Slovenska. Ako povedal, kapurka znamená brána, pri ktorej sa na rozlúčku ešte „vypije slivovička, alebo aj niečo ostrejšie“.

Video: Spoločná tlačovka Miloša Zemana a Andreja Kisku

Dobré vzťahy, len nedorozumenie pri pohrebe

Vráťme sa na začiatok. Na prvej návšteve Andreja Kisku v Prahe mal Miloš Zeman z nového slovenského prezidenta veľmi dobrý pocit.

„V politike existuje pojem personálna chémia, čo znamená nadviazanie priateľských vzťahov, a myslím, že dnešným stretnutím, ktoré bude pokračovať pracovným obedom, sme v tejto personálnej chémii veľmi pokročili,“ povedal Zeman v júli roku 2014.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie