Denník N

Fico sa chválil bojom s korupciou. Slováci v prieskume tvrdia, že situácia sa zhoršuje

Až 85 percent ľudí v prieskume povedalo, že korupcia je u nás rozšírená. Je to omnoho viac ako európsky priemer 68 percent.

Premiér Robert Fico zvolal na pondelok tlačovú konferenciu, aby na nej vyčítal médiám, že neinformovali, ako vládu ocenili veľvyslanectvá za boj s korupciou.

V spoločnom stanovisku vyslovili vláde pochvalu veľvyslanectvá USA, Belgicka, Kanady, Holandska a Veľkej Británie, čítal premiér z ich listu a pripomenul, že sa Slovensko o desať priečok polepšilo v hodnotení Transparency International.

Boj s korupciou si však zjavne nevšimli obyvatelia Slovenska, ktorí v európskom prieskume Eurobarometer v októbri odpovedali na otázky o korupcii. Výsledky prieskumu zverejnili až teraz.

V prieskume povedalo 48 percent opýtaných Slovákov, že sa miera korupcie u nás za posledné tri roky zvýšila. Je to o päť percentuálnych bodov viac, ako je európsky priemer. Za Slovenskom je osem krajín, medzi nimi Maďarsko, Španielsko či Cyprus.

Tretina opýtaných Slovákov povedala, že sa podľa nich miera korupcie za posledné tri roky nezmenila, a len deväť percent respondentov povedalo, že sa podľa nich znížila.

Za posledné tri roky miera korupcie: 

červená – rastie, žltá – ostáva rovnaká, modrá – klesá, fialová – u nás nie je korupcia, sivá – neviem

Opatrenia sú podľa ľudí nedostatočné

Premiér na tlačovej konferencii citoval z listu veľvyslancov, ktorí napísali, že „Slovensko je lídrom v Iniciatíve pre otvorené vládnutie a naďalej podporuje transparentnosť a účasť verejnosti pri rozhodovaní prostredníctvom prijatia ambiciózneho tretieho národného akčného plánu.“ A dodal smerom k novinárom, že „ľudia na Slovensku majú právo počúvať aj dobré správy, nie len zlé správy, ktoré valíte na nás od rána do večera“.

Faktom však je, že Slováci kroky vlády pozitívne nevidia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie