Denník N

Vzburu proti mužom ukryla za vegetariánstvo

Román Vegetariánka predstavuje patriarchálnu spoločnosť v Južnej Kórei, kde stále nie je samozrejmé, aby žena rozhodovala sama o sebe.

Prvý dojem často klame a v prípade románu Vegetariánka (Odeon, 2017) môže čitateľa zmiasť aj obálka. Po stole sú rozložené kúsky surového mäsa, ktoré v kombinácii s názvom knihy juhokórejskej autorky Han Kang môžu lákať predovšetkým zástancov rastlinnej stravy.

Útly román, ktorý vlani získal prestížnu Medzinárodnú Man Bookerovu cenu, však nie je o odmietaní mäsa. Je to len originálna metafora vzbury mladej ženy proti jej tradičnej úlohe v ázijskej spoločnosti.

Najobyčajnejšia žena na svete

Jonghje je zdanlivo typickou Juhokórejčankou. Nevýrazná a nenáročná žena poctivo čaká na manžela, ktorý sa z práce pravidelne vracia po polnoci. Nič mu nevyčíta, naopak, udržuje domácnosť presne v takom poriadku, ako ju to v detstve naučili.

Román juhokórejskej autorky Han Kang vyšiel v českom vydavateľstve Odeon.

Veľa toho nenahovorí; samozrejme, k spokojnosti manžela. A ten o nej zas s láskou hovorí, že Jonghje je tou najobyčajnejšou ženou na svete.

Partnerská idyla sa však zmení s nočnou morou. Jonghje sa prisní natoľko živý a krutý sen, že v mladej žene vyvolá odpor k mäsu.

„Na rukách mi zostala krv. V tej stodole som totiž zbierala spadnuté kusy mäsa a jedla som ich. Surové mäso sa mi trelo o ďasná a podnebie, rozlievala sa po nich čerstvá krv. V kalužiach krvi na podlahe stodoly sa leskli moje oči,“ opisuje svoju nočnú moru Joghje.

Jej hlas však v románe počuť len veľmi zriedka. Objavuje sa len na pár stranách a je zvýraznený kurzívou. Rozprávačom deja je najskôr jej manžel, ktorý zmenu správania svojej partnerky neprijme najlepšie.

Keď Jonghje urobí poriadok v chladničke a vyhádže z nej všetky potraviny obsahujúce živočíšne prvky, vrátane mlieka a vajec, manžel ju

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie