Denník N

Liečiť začala v stánku Pepsi, teraz rozpráva, ako môže Slovensko pomôcť kresťanským utečencom z Iraku

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Na život bez elektriny si zvyknete. Rovnako aj na to, že sa s celou rodinou delíte o jedlo. No s pocitom neustáleho strachu o svoj život sa žiť nedá, hovorí o Iraku rehoľná sestra Rosemary, vlastným menom Larsa Annes Yousif Khazmee. Na Slovensku sa stala tvárou kampane Z ruín k domovu.

Islamský štát im dal na výber. Buď sa vzdajú svojej kresťanskej viery a stanú sa z nich moslimovia, alebo ich zastrelia. Zbalili si len to najnutnejšie a v noci ušli.

Teraz sa musia vrátiť, no nemajú kam. Tam, kde boli ich domovy, sú dnes ruiny. Vojaci ISIS ich vypálili.

Reč je o irackých kresťanoch, ktorí museli pred tromi rokmi utiecť z Ninivskej planiny a stali sa utečencami vo vlastnej krajine.

Utekali postupne. Najskôr z Mosulu do Karakošu, no ani tam neboli v bezpečí. Útočisko napokon našli na severe krajiny, v irackom Kurdistane. Z miest a dedín Ninivskej planiny ostala spúšť, mestá zrovnané so zemou.

Keď sa v apríli odtiaľ vrátil reportér Andrej Bán, prirovnal Karakoš k mestu duchov. „Zničené a vypálené sú tu nielen všetky domy, ale aj deväť tunajších kostolov. Pomalá jazda autom cez centrum mesta pripomína aj na pravé poludnie horor – netreba na to ani noc.“

Na jar, keď bol v Iraku Bán, nevrátil sa domov ešte takmer nikto z vyhnaných kresťanov. Dnes sa už pokúšajú zabývať, späť je už asi šesťtisíc rodín. Prichádzajú do ruín, rodiny, ktoré už aj pred útekom mali toho veľmi málo.

Hovoríme o celkovo zhruba 150-tisíc kresťanoch, ktorí utiekli do irackého Kurdistanu. Tam im teraz všemožne dávajú najavo, že by už mali odísť. Zobrali im prácu a rodiny zostali bez akéhokoľvek príjmu, bez možnosti platiť nájmy. Zostáva už len návrat do zničeného domova.

Späť do ruín

S obnovou domov pomáha pápežská nadácia ACN (Pomoc trpiacej cirkvi). Zháňajú peniaze po celom svete a presviedčajú kresťanov, aby prispeli.

ISIS postupne zničila na Ninivskej planine deväť kresťanských miest a dedín. Vrátiť sa potrebuje zhruba 12-tisíc rodín. Pápežská nadácia ACN, ktorá je na Slovensku známa ako Kirche in Not, vypočítala, že na obnovu potrebujú zhruba 210 miliónov eur.

Chrám v Karakoši, ktorý zničil ISIS. Foto – Andrej Bán

Aj preto ACN „vyslala“ do rôznych krajín svojich poslov, aby kampaň priblížili ľuďom na celom svete. Na Slovensko prišla sestra Rosemary, vlastným menom Larsa Annes Yousif Khazmee. Osobne pozná osudy mnohých irackých utečencov. Pracuje ako doktorka v pediatrickej klinike v Erbile v irackom Kurdistane, jednom z väčších miest, ktoré sa stali útočiskom väčšiny utečencov.

Dnes sa už aj pousmeje nad tým, ako v roku 2014 začínala. Utečenci prespávali vo veľkej sále, niečo ako kultúrny dom. Larsa si priamo tam otvorila kliniku. Stačil minimálny priestor. Využila niekdajší stánok s Pepsi.

Vtedy sa naučila, aké je dôležité ukazovať donorom, na čo ich dary použila. Ak dostala peniaze a zakúpila potrebné lieky či zdravotnícky materiál, hneď ich odfotografovala a poslala darcom. Na Slovensko prišla, aby osobne hovorila o tom, prečo irackí kresťania potrebujú pomoc.

Mníškou v desiatich

„Keď som mala desať rokov, rozhodla som sa stať mníškou,“ hovorí Larsa o svojom detstve v Iraku. Vyrastala v rodine chaldejských kresťanov, jej otec bol stavebným inžinierom a spolu všetci žili v Bagdade.

Pamätá sa aj na režim Saddáma Husajna, ktorý padol v roku 2003. Áno, bol to diktátor, ale za jeho éry sa kresťania v Iraku nemali až tak zle. Akoby držal nad touto menšinou ochrannú ruku. Po jeho páde prišlo obdobie bezvládia, hovorí Larsa.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie