Denník N

Prečo nepríde Porsche do Krompách

Foto – TASR
Foto – TASR

Chudobné regióny Slovenska len diaľnice nezachránia. Záujem investorov o ne nemusí byť nulový, ale sotva sa priblíži tomu, čo vidíme na západe alebo v okolí Košíc.

Autor je analytik INESS

Automotive investíciám na Slovensku nie je konca. Práve sa rozbehli špekulácie, že Porsche chce pri Piešťanoch postaviť závod na výrobu súčiastok do elektromobilov.

Podľa diskusie pod článkom to vyzeralo, že radosť nad novou investíciou, ktorá by začala diverzifikovať slovenskú výrobu aj smerom k elektromobilom, zatienilo niečo iné. Zase sa ide investovať na západe Slovenska, navyše v oblasti s najnižšou nezamestnanosťou. Pritom v rovnakom čase tu máme okresy, kde nezamestnanosť stále prekračuje 20 percent. Niektorí dokonca žiadali štát, aby takúto investíciu zakázal.

Našťastie, štát už len veľmi ťažko rozkáže investorovi, aby niekde (ne)investoval. Práve štátne rozhodovanie o umiestnení investícií za socializmu je zdrojom dnešných hladových dolín. Fabriky nevznikali prirodzene, ale súdruhovia sťa dedo Mráz letiaci na saniach nimi posýpali Slovensko podľa politických potrieb.

Nechajme minulosť odpočívať. Prečo dnes investori chodia stále do okresov s veľmi nízkou nezamestnanosťou (nedávno napríklad aj Amazon) a nie do Rožňavy, Medzilaboriec či Krompách?

Tým najdôležitejším dôvodom je, že fabriky podobne ako huby rastú z istého ekonomického podhubia. To v sebe zahŕňa napojenie na trhy odberateľov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie