Denník N

Takto by vyzerala nukleárna vojna so Severnou Kóreou

Skúška severokórejskej balistickej strely. Foto - ap
Skúška severokórejskej balistickej strely. Foto – ap

Milióny ľudí by zomreli podľa veľmi presvedčivého najhoršieho scenára. Všetko v nezmyselnej vojne spôsobenej omylmi a jediným statusom na Twitteri, píše americký expert Jeffrey Lewis.

Nikto nechce bojovať v nukleárnej vojne. Ani Severná Kórea, ani Južná Kórea a ani Spojené štáty americké. Lídri vo všetkých troch krajinách však už vedia, že taká vojna môže prísť – ak nie z vlastného úmyslu, tak pre omyl.

Svet prečkal napäté momenty na Kórejskom polostrove v rokoch 1969, 1994 a 2010. Po každý raz sa jednotlivé strany dostali na okraj nebezpečenstva, pozerali sa cez priepasť, aby nakoniec ustúpili späť. Lenže čo ak by jeden z nich zakopol, skĺzol by do priepasti a, v snahe zachrániť si život, by stiahol so sebou ostatných dole do temnoty?  

Tu si prečítate, ako sa to môže stať, a to na základe analýzy verejných vyhlásení, správ tajných služieb a máp so zónami výbuchov.

MAREC 2019: Teraz zašli Severokórejčania priďaleko.

Celé roky Severná Kórea podnikala svoje provokácie – a Južná Kórea si na ne zvykla. Obe krajiny mali blízko k vojne už predtým: v roku 2010. Severokórejské torpédo vtedy vybuchlo pod korvetou juhokórejského námorníctva, rozseklo loď na dve časti a poslalo jej 46 námorníkov na smrť. Neskôr, v tom istom roku, keď delostrelectvo KĽDR ostreľovalo juhokórejský ostrov a zabilo ďalších štyroch ľudí, prezident Juhokórejskej republiky I Mjong-bak údajne prikázal letectvu, aby podniklo protiúder hlboko vo vnútri Severnej Kórey. Americká armáda ho však zastavila.   

Teraz je to iné. Nikto si nemyslel, že by prezident Mun Čä-in, známy progresívny juhokórejský líder, ktorý chcel vtiahnuť Severnú Kóreu do mierových rozhovorov, chcel krv. Lenže nikto nemyslel na to, ako rýchlo môže náhodné násilie prevziať svoju vlastnú logiku.    

Prvý tragický omyl

Koncom februára sa jednotky Spojených štátov v regióne presúvali  na svoje každoročné spoločné cvičenia s Juhom pod kódovým označením „Foal Eagle“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Severná Kórea

Teraz najčítanejšie