Denník N

Newsfilter: Kiska musel rozhodnúť proti svojmu svedomiu

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kiska oznámil, že vymenuje ústavných sudcov. 2. Danko obdivuje Zemana. 3. Platnosť diaľničných známok sa nemení. Plus jednou vetou, citát, fb status a Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Smer sa ďalej betónuje

Tieto dni sú pre prezidenta Andreja Kisku zrejme jedným z najťažších období v jeho živote. Brňákov senát Ústavného súdu ho prinútil vymenovať troch nových ústavných sudcov, hoci Kiska roky hovorí, že ani jeden zo skupiny, z ktorej si mal vybrať, sa na post ústavného sudcu nehodí. No prezident nakoniec oznámil, že troch z nich vymenuje.

Novými ústavnými sudcami sa stanú Jana Laššáková, Mojmír Mamojka a Miroslav Duriš. Pre vymenovaných i pre Smer je to dobrá správa, pre Slovensko platí úplný opak.  

Vojna inštitúcií. Mohlo by sa zdať, že týmto sa studená vojna medzi inštitúciami skončí. Ústavný súd bude konečne (hoci na krátky čas) kompletný, premiér Fico a prezident Kiska sa prestanú okrikovať a do budúcnosti bude jasné, že prezident nemá zdržiavať svoje rozhodnutie a podobne.

No výsledok bude zrejme iný. Každý totiž tuší, prečo k tejto situácii došlo. Smer v čase svojej dominancie v parlamente navolil kandidátov, z ktorých časť sú priamo stranícki nominanti, a všetci spĺňajú len podmienky minimálneho veku a právnickej praxe. Dovtedy (ani potom) od nich k téme ústavného práva nikto nič nečítal ani nepočul.

Je pravdepodobné, že traja noví sudcovia sa na Ústavnom súde budú správať tak ako Peter Brňák, teda vždy, keď to bude potrebné, sa postavia na stranu Smeru, nech by aj ich rozhodnutie malo byť v rozpore s iným rozhodnutím ÚS.

Kiska už v utorok vyslovil na adresu súdu nebývalo ostré slová ako „hlboké pohŕdanie ústavou či nerešpektovanie deľby moci“. A tak je pravdepodobné, že spory budú len pokračovať. Nahráva tomu aj fakt, že parlament ani ministerstvo spravodlivosti zatiaľ nijako nepokročili so zmenami voľby ústavných sudcov.

Betonáž pokračuje. Napriek tomu, že Smer nie je v najlepšej kondícii, ba zdá sa, že je na tom za posledné desaťročie najhoršie a je na zostupnej dráhe, betonáž, s ktorou začal už  v prvej vláde, úspešne pokračuje. Okrem teoreticky nezávislých úradov, prokuratúry a polície, teraz výrazne posilnil svoje pozície aj na Ústavnom súde.

Samozrejme, môže sa stať, že funkcia nakoniec človeka tak zmení, že si nakoniec uvedomí, že jeho úloha je dôležitejšia ako záväzky či vďačnosť k tomu, vďaka komu funkciu získal. Na Slovensku sme to videli na príklade prezidenta Kováča. No je to také ojedinelé, že sa na to nedá spoliehať a možno v to len dúfať.

Laššáková a Mamojka nie sú jedinými poslancami, ktorí sa stali ústavnými sudcami. Poslancom za VPN bol aj prvý a posledný predseda federálneho ústavného súdu Ernest Valko. Predseda českého ústavného súdu Pavel Rychetský bol senátorom za ČSSD. Bývalý nemecký prezident Roman Herzog na nemecký ústavný súd prešiel z postu ministra vnútra Bádenska-Württemberska za CDU. Poslancom za SDĽ bol aj ústavný sudca Ladislav Orosz. No všetci z nich mali povesť odborníkov na ústavné právo a nikto z nich v politike vedome nehlasoval za protiústavné zákony.

Držme im palce. Napriek skepse by sme novým ústavným sudcom mali želať, aby sa správali v súlade a na úrovni svojho postavenia a neboli len služobníkmi exekutívy. Nebude nič lepšie, keď sa im o nejaký čas ospravedlníme za to, že sme boli zaslepení a plní predsudkov.

2. Danko opäť vedľa

Andrej Danko sa neudržal a po spoločnom obede s prezidentmi Andrejom Kiskom a Milošom Zemanom, ktorý do Bratislavy pricestoval na svoju poslednú zahraničnú návštevu, povedal: „Netajím sa tým, že v mnohých názoroch sa s pánom prezidentom zhodujem a verím, že v prezidentskom úrade ostane aj po najbližších voľbách.“ Problematické je to minimálne v troch ohľadoch.

Spoločné názory.Pán prezident Zeman by mal byť pre nás príkladom. Keď je v Rusku, prijme ho prezident Ruska, keď je v Číne, prijme ho prezident Číny,“ povedal Danko ešte minulý mesiac, keď obhajoval svoju návštevu Moskvy. No práve. Zeman je známy aj tým, že ho prezidenti týchto nedemokratických krajín nielen prijímajú, ale on ich za to obhajuje.

Čo sa týka Krymu, Danko jeho anexiu odmieta odsúdiť, hoci je to oficiálne stanovisko slovenského ministerstva zahraničia, Zeman dokonca o Kryme hovoril ako o hotovej veci, čím sa postavil proti českému ministerstvu zahraničia. No nejde len o rezorty diplomacie členských krajín, ale o EÚ ako celok. Únia anexiu ani referendum o pripojení neuznáva, no českému prezidentovi ani slovenskému predsedovi parlamentu tento postoj prekáža viac ako násilné obsadenie územia cudzieho štátu.

Keby bol pri moci. Ďalší problém je skôr hypotetický, ale potenciálne vážny. Predstava, že by predseda SNS získal v budúcnosti väčšiu moc a vplyv na zahraničnú politiku, je dosť deprimujúca. Navyše, ako ukazujú stranícke kádre na ministerstvách obrany, zahraničia, v parlamente i medzi blízkymi predsedu parlamentu, Danko nie je svojimi názormi na Rusko, spojencov a fungovanie sveta osamotený.

Teraz esenesákov, našťastie, brzdia či aspoň korigujú ľudia z ministerstva zahraničia či z Mosta-Hídu, ale budúcnosť je otvorená. Nikto nemôže povedať, že v tomto funkčnom období nedostal varovanie, ako sa SNS a jej predseda správajú.

Keby to bolo opačne. Otázka znie, či je Dankova podpora Zemana horšia preto, že Zeman škodí svojej krajine i EÚ, preto, že predseda parlamentu rozpráva do volieb v susednej krajine alebo preto, že napokon sa českým prezidentom môže stať niekto iný?

Ale nech je ako chce, keby bola situácia opačná a nejaký zahraničný politik by pred voľbami takto podporil trebárs Andreja Kisku, na Slovensku by sa nepochybne spustila hádka, čo si to len dovoľuje. A Danko by bol pravdepodobne jeden z najhlasnejších.

3. Od januára do decembra a nikdy inak

Platnosť ročných diaľničných známok sa upravovať nebude. SaS v parlamente neuspela s návrhom, ktorým chcela odstrániť nespravodlivosť pri kúpe ročnej známky v priebehu roka, kedy je jej platnosť výrazne kratšia ako 365 dní. Znamená to, že ak si kúpite auto trebárs v júni a chcete jazdiť po slovenských diaľniciach, aj naďalej si budete musieť kúpiť celoročnú známku, hoci tá platí len do konca kalendárneho roka, respektíve do konca nasledujúceho januára.

To sa dalo chápať pri farebne odlíšených papierových známkach, ktoré sa tak lepšie kontrolovali. Pri elektronickej známke by platnosť šla posunúť ľahšie, no štát by podľa starších slov ministra Erséka prišiel o šesť miliónov eur. SaS hovorí dokonca o necelých troch miliónoch. Každopádne, sú to peniaze, ktoré štát vyberá za to, že ľudia si musia kúpiť aj čas, počas ktorého diaľnice nevyužívajú.  

Je ťažké si predstaviť, že by to tak fungovalo s telefónnymi paušálmi, s predplatným novín alebo s hypotékami. V týchto veciach našťastie štát služby neposkytuje.

Jednou vetou:

4. Predseda parlamentu Andrej Danko nie je povinný prísť na rokovanie zahraničného výboru a vysvetľovať tam svoj prejav v ruskej Štátnej dume, uznesenie o tom prijal Ústavnoprávny výbor NR SR.

5. Iniciátori výzvy My sme les sa chcú stretnúť s premiérom Robertom Ficom, na Úrad vlády mu preto doručili list na recyklovanom papieri.

6. Odchod ministra kultúry Mareka Maďariča z postu podpredsedu Smeru je začiatok jeho konca v politike, v rádiu Expres to povedal minister financií a podpredseda Smeru Peter Kažimír.

7. Po výbuchu kompresorovej stanice v Rakúsku pri Bratislave hlásia najmenej 1 mŕtveho a asi 20 zranených, medzi zranenými bol aj jeden Slovák, ktorého previezli do nemocnice.

8. Minister dopravy Árpád Érsek stopol projekt Informačný systém výstavby za 64 miliónov eur,  po Atlase pasívnej infraštruktúry za 40 miliónov tak zastavil druhý veľký projekt naštartovaný za minulej vlády.

9. Najväčšia slovenská detská nemocnica na Kramároch sa od januára 2018 zmení na Národný ústav detských chorôb, tým sa podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera mení celková filozofia poskytovania zdravotnej starostlivosti deťom.

10. Poslanci nezvolili nového člena Súdnej rady, pretože jediný kandidát Allan Böhm, ktorého navrhol Ondrej Dostál, získal len 30 hlasov.

Zaujímavé články:

Výsledok č. 1: prokurátor Špirko je tento rok už druhýkrát trestne stíhaný. Výsledok č. 2: Kaliňákove tendre na ministerstve vnútra nikto nerieši.

Dag Daniš o piatich škandáloch, ktoré Fico zamlčiava. (aktuality.sk)

Neprekvapivo, najväčší prekryv fanúšikov, a teda najbližšie k sebe majú PS a Spolu vzájomne, tvoria tak na „mape“ nižšie prvý klaster. Znamená to, že svojich sympatizantov majú z rovnakej cieľovej skupiny, teda aspoň na Facebooku.

Gabriel Tóth o FB číslach Spolu a progresivistov. (etrend.sk)

Slováci ma prijali a sľúbili, že môžem byť Slovenka. Ale vtedy prišli Rusi s tým, že môj ruský príbeh sa ani zďaleka neskončil, nech som na Slovensku akokoľvek dlho. A že vzdať sa ruského občianstva je tak zúfalo ťažké, že nech si svoju rodnú krajinu akokoľvek vážiš, zostaneš z nej sklamaný a znechutený.

Anastasia Sevastyanova o trampotách so slovenským a ruským občianstvom. (dennikn.sk)

„Micheil Saakašvili je teraz najviditeľnejšou tvárou ukrajinskej opozície. A vyzerá to tak, že presne v tejto pozícii ho chce prezident Porošenko mať.“

Alexander Duleba o spore ukrajinských politikov. (tyzden.sk)

Ak prípadné ďalšie štyri roky vládnutia s Angelou Merkelovou nemajú sociálnych demokratov definitívne odrovnať, potrebuje Martin Schulz nejakú veľkú tému, ktorú by pred voličmi mohol prezentovať ako úspech svojej strany. Už teraz je jasné, že federalizácia Európy ňou nebude.

Lukáš Krivošík o budúcnosti nemeckej SPD. (postoj.sk)

FB status dňa:

12. december je vážnym kandidátom na pamätný Deň víťazstva justície nad spravodlivosťou

Citát dňa:

Muž musí bozkávať ženu a žena muža, ak chcú dieťa. Ak muž nechce bozkávať ženu a žena nechce bozkávať muža, tak sú im zverené iné úlohy. Hudba génia Čajkovského, obrazy génia Caravaggia sú výtvorom ľudí, ktorým boli zverené iné úlohy ako vychovávať deti v rodine.

Alojz Hlina, predseda KDH upozornil prezidenta, že „cool témy hipsterských komunít z Bratislavy“ niektorých ľudí desia, preto by sme nemali otvárať témy práv LGBT ľudí.

Shooty:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie