Denník N

Otec venezuelského disidenta: Sme narkoštát a vládne nám tyran, svet sa musí zobudiť

Leopoldo López starší hovorí, že medzinárodné spoločenstvo by na Madurov režim malo vyvinúť väčší tlak.

Predstavitelia venezuelskej opozície si v Európskom parlamente preberajú Sacharovovu cenu. Leopoldo López starší je tretí sprava. Foto – TASR/AP

Leopoldo López Gil je otec najznámejšieho predstaviteľa venezuelskej opozície. Jeho syna Leopolda odsúdili na 13 rokov a 9 mesiacov väzenia za podnecovanie násilia počas protivládnych protestov, terorizmus a ďalšie. Proces opozícia aj ľudskoprávne organizácie označili za vykonštruovaný a nespravodlivý.

López je v súčasnosti v domácom väzení, jeho otec žije striedavo v USA a Španielsku, ktoré mu udelilo občianstvo. Do Venezuely sa nemôže vrátiť, keďže na neho vydali zatykač, ktorý mu okrem iného zakazuje opustiť krajinu. V Štrasburgu bol pri príležitosti udeľovania Sacharovovej ceny za slobodu myslenia, ktorú tento rok od Európskeho parlamentu dostala venezuelská opozícia.

V akom stave je venezuelský politický systém, môžeme dnes ešte o Venezuele hovoriť ako o demokracii?

Nie. Volať Venezuelu demokraciou je urážka tohto pojmu. Sme narkoštát, ktorý by sa nemal označovať inak ako tyrania. Nie je to dokonca ani diktatúra. Aj tam totiž existujú isté pravidlá.

Ako sa to prejavuje?

To, čo Maduro povie, to platí. Jeho slovo je právom, čo je absurdné. Iné pravidlá už vo Venezuele neplatia. Dostali sme sa až do situácie, keď si prezident rozmyslí, že nebudeme mať náš vlastný menový systém, ale kryptomenu, a tak ju zriadi. Volá sa petro. To je v modernej spoločnosti, ktorá chápe ekonomické pravidlá a úlohu centrálnej banky, neuveriteľné. Maduro sa vlastne snaží zrušiť menový systém. A tak sa dostávame k vysvetleniu toho, prečo je vo Venezuele 2000 % inflácia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kríza vo Venezuele

Teraz najčítanejšie