Denník N

Kondičný tréner dáva návod, ako behať v zime: Spomaľte a dýchajte nosom

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Ak netrpíte alergiou na chlad, v zime môžete bez obáv behať aj v silnom mraze. Radšej si oblečte viac tenkých vrstiev ako jednu hrubú a nešetrite pri kúpe obuvi, hovorí kondičný tréner Marek Vojník.

Bežci často v zime počúvajú, že neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie. Je to tak?

Áno, zvykne sa to hovoriť a pre väčšinu bežcov to naozaj platí. A nielen o oblečení, ale aj o obuvi.

Pre koho to neplatí?

Pre tých, ktorým by zima mohla spôsobiť zdravotné problémy. Poznám ľudí, ktorí aj v zime behajú len v krátkom tričku, no aj takých, ktorí majú s chladom skutočne problém. Za posledné obdobie som stretol viacero športovcov, ktorí majú intoleranciu na zimu a v chladnom počasí nedokážu podať svoj štandardný výkon. Pochopil som to pred tromi rokmi, keď som mal v tréningovej skupine dvoch bežcov, ktorí zimu viditeľne nezvládali. Keď boli následne na vyšetrení, alergiológ zistil, že majú alergiu na chlad.

Ako ste to riešili?

Obaja boli v zime pod dohľadom lekára a upravili sme aj bežecké tréningy. Naďalej sme trénovali, no snažili sme sa dbať na dobré oblečenie a behať viac v teple na bežeckom páse. Absolvovali sme aj preteky, no len ako formu tréningu, teda s nižšou intenzitou.

Marek Vojník (44)

Narodil sa v Michalovciach. Je diplomovaný kondičný tréner najvyššieho V. stupňa, tréner triatlonu a atletiky. V minulosti sa aktívne venoval triatlonu a duatlonu v Dukle Banská Bystrica. V súčasnosti je trénerom v triatlonovom klube Trian ŠK UMB v Banskej Bystrici a v atletickom klube AK ZVP Lučatín.

Hovoríte o bežeckom páse – odporúčate ho športovcom?

Bežeckého pásu sa netreba báť. Vnímam ho ako prínos nielen pre hobby bežcov, ale aj pre výkonnostných športovcov. Aj elitní bežci v zime trénujú na páse a je to plnohodnotnou náhradou za tréning vonku. Na páse navyše nehrozí riziko pošmyknutia a navyše nie je potrebné odhadovať tempo behu, keďže sa dá pohodlne nastaviť a bežať rovnomerne. Je to síce monotónne a niekedy možno náročné na psychiku, ale aj z toho sa dá niečo si zobrať.

Vieme telo pripraviť na príchod zimy?

Myslím si, že stačí správna adaptácia pri ochladení sa. Poznáme to na sebe, že na začiatku zimy je nám aj pri slabom mraze chladno, no neskôr ju už tak intenzívne nevnímame. Práve preto by sme mali byť hlavne na začiatku zimy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Behanie

Radíme športovcom

Teraz najčítanejšie