Denník N

Kde urobil podpredseda vlády pre investície chybu

Peter Pellegrini Foto - TASR
Peter Pellegrini Foto – TASR

Aký mal vlastne Peter Pellegrini plán s J&T a HB Reavis a prečo sa mu to vymklo z rúk.

V pondelok ráno to ešte na úrade vicepremiéra Pellegriniho vyzeralo na začiatok úspešného týždňa. Podriadení mu cez víkend nachystali novú verziu návrhu vládneho uznesenia o udelení výnimok pre J&T a HB Reavis, ktoré už riešili množstvo pripomienok, ktoré v minulom týždni prišli od iných ministerstiev. Podpredsedovi vlády tak už ostávalo len presvedčiť ministra životného prostredia, ministerku pôdohospodárstva a aspoň sa stretnúť s aktivistami, ktorí stáli za hromadnou pripomienkou verejnosti.

Pellegrini sa už videl, ako v stredu na tlačovke vysvetľuje, že sa práve podarilo spustiť veľkú modernizáciu hlavného mesta a on je ten, kto všetko dohodol a pretlačil až do vlády.

O pár hodín však bolo všetko inak. Developeri cez víkend pochopili, že politické riziká v posledných dňoch stúpli tak, že je rozumnejšie žiadosti stiahnuť.

Už na obed Pellegrini zvolal tlačovku, na ktorej nervózny oznámil, že z rýchleho rastu novej štvrte nič nebude, a poďakovať sa za to treba „trom kráľom“. Myslel nimi opozičných poslancov aktívnych aj v bratislavskej politike –  Grendela, Budaja a Dostála, z ktorých razom urobil osobnosti, ktoré dokážu prelomiť aj tlak najväčších slovenských developerov.

Mysleli si, že nič neriskujú

Keď sa v HB Reavis rozhodli, že požiadajú vládu o štatút významnej investície, sľubovali si od toho najmä zrýchlenie vybavovania povolení, ktoré by im na ich pozemkoch na oboch stranách Dunaja umožnilo stavať skôr ako konkurentom. Ani v Bratislave nebude stavebný boom nekonečný a tak kto prvý príde, ten zarobí najviac.

Riziko podania žiadosti bolo pritom minimálne, pretože podmienku vytvoriť 300 pracovných miest a preinvestovať minimálne 100 miliónov eur tak či tak hravo zvládali. Žiadosťou mohli HB Reavis len získať výhody.

Ich kľúčový bratislavský konkurent J&T Real Estate však reagoval prirodzene rovnako.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Peter Pellegrini

Výstavba v Bratislave

Teraz najčítanejšie