Denník N

Newsfilter: Koho by ste chceli, aby vám odporúčal za prezidentku Andrej Kiska?

Andrej Kiska počas letu z New Yorku do San Francisca.
Andrej Kiska počas letu z New Yorku do San Francisca.

1. Nicholsonová? Remišová? Šefčovič? Lajčák? 2. Fico miláčikom Penta týždenníka 3. Smútok šéfa Hodnoty za peniaze + všetko dôležité o strede 13. decembra.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Strany spustili prvé verejné testovania kandidátov na prezidenta

Keď sa Andrej Kiska koncom roka 2012 rozhodoval, či má kandidovať za prezidenta, pýtal sa známych, čo na to hovoria. Keď väčšinou dostal odpoveď, že to nie je zlý nápad, začal zisťovať, či bude znova kandidovať Iveta Radičová. Lebo ak by do toho šla, možno by jej skôr pomáhal s kampaňou, ako by do toho šiel sám.

Teraz je Kiska v úlohe Radičovej. Ak by súčasný prezident potvrdil, že chce znova kandidovať, medzi opozičnými politikmi a podobne zmýšľajúcimi osobnosťami by sa ťažko našiel niekto, kto by to skúsil proti nemu. No keďže Kiska dáva svojim fanúšikom i blízkym každým dňom menšiu nádej, že v politike ostane, opozícia už niekoľko mesiacov hľadá iného súpera pre kandidáta Smeru.

Iveta Radičová nevyzerá, že by sa trhala o ďalší neúspešný pokus, no medzi opozičnými političkami môžeme v tejto sezóne čakať dokonca viac ako jednu naozajstnú kandidátku na prezidenta. O možnostiach Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) a Veroniky Remišovej (OĽaNO) sa už hovorí verejne.

Opozičné strany sa musia rozhodnúť najneskôr do konca leta budúceho roka. Okrem schopnosti osloviť aj časť voličov koalície sa dovtedy bude skúmať aj možnosť potenciálnych kandidátok dostať podporu od toho najpopulárnejšieho – od Andreja Kisku.

Po Ficovi hľadajú kandidáta, ktorému by sa vôbec chcelo. Smer, ktorého šéf sa minulý týždeň zaprisahal, že nie, že už do toho nikdy nepôjde, začal verejné testovanie už v sobotu na sneme. Politici Smeru striedavo vyslovujú mená Miroslava Lajčáka a Maroša Šefčoviča, aby nielen zistili, či by to verejnosť prijala, ale aby ich aj prinútili o kandidatúre vážne uvažovať. Najmä pre podpredsedu Európskej komisie Šefčoviča to totiž vôbec nemusí byť vysnívaná kariérna méta.

2. Penta chce mať z Plus 7 dní tlačenú TA3

Kto verí, že ak sa Penta dostane k vplyvu v televízii Markíza, nič strašné sa neudeje, mal by si kúpiť štvrtkové vydanie týždenníka Plus 7 dní. Jeho nový šéfredaktor Ivan Čeredejev v ňom urobil rozhovor s predsedom vlády Robertom Ficom, ktorý vyzerá presne tak, ako si Erik Tomáš predstavuje vzorový rozhovor s premiérom.

Nedozviete sa v ňom takmer nič, čo by ste už nevedeli, premiér vám v ňom pripomenie všetko, čo on chce, aby ste vy mali v hlave, a prikryje to svojím renomé určite bezkonkurenčne najvplyvnejší a zároveň jeden z najkvalitnejších týždenníkov v histórii slovenskej ponovembrovej žurnalistiky.

Koalícia Plus, Pravda, Nový Čas a Új Szó. Keďže vieme, že Robert Fico sa okrem Braňa Dobšinského v RTVS už niekoľko rokov vyhýba rozhovorom s kvalitnejšími žurnalistami, je takmer isté, že Fico/Tomáš so servilnosťou šéfredaktora Plus 7 dní rátali. Nikto za to nikomu nebude posielať peniaze, tu ide o viac.

Nasadenie nového šéfredaktora do jedného z najvplyvnejších médií na Slovensku, ktorý hneď urobil PR rozhovor s premiérom Ficom, napokon ukáže, že Penta môže svoju mediálnu silu využívať nielen na zastrašovanie, ale aj v prospech toho, kto hrá v jej prospech.

Nedávno Penta kúpila od vydavateľa SME denník Új Szó, ktorý považujú politici Mosta-Hídu za svoj domovský. Bez toho, aby urobila čokoľvek viac, si na to poslanci tejto strany minimálne spomenú pri každom hlasovaní o nejakej zdravotníckej novele.

A iba pred pár týždňami bola Penta zasa blízko obchodu, po ktorom skončí denník Nový Čas u podnikateľa blízkeho SNS Antona Siekela a Penta pri ňom získala lifestylové týždenníky a mesačníky vydavateľa Ringier Axel Springer.

Spolu s Plus 7 dní sú to všetko tradičné silné tituly s obrovskou autoritou u čitateľov, ktorá sa ich zneužívaním len tak ľahko nestratí. Bohužiaľ, ak vlastníte vplyvné tradičné médium, môžete ho niekoľkokrát mesačne znásilniť, a jeho vplyv neupadne okamžite a prudko, ale pomaly a postupne (pozri MF Dnes, Pravda).

Neexistuje žiadna nádej, že by tomu oligarchovia nerozumeli.

3. Rozpočet v Kažimír štýle – žiadna sláva, ani žiadna panika

Parlament v stredu schválil rozpočet na budúci rok a podľa predpokladov to nevyvolalo žiadne vášne. Hlavný dôvod je, že osud rozpočtov za ministra financií Petra Kažimíra je po jeho šiestich rokoch vo funkcii už predvídateľný – dopadne to trochu horšie, ako sa plánovalo, ale takmer isto sa pritom s verejnými financiami dokopy nestane nič tragické.

Pre rok 2018 sľubuje Kažimír výsledok mínus 0,8 percenta HDP, ale už aj Európska komisia odhaduje, že to bude približne percento. Rast hospodárstva však bude vyšší, a dlh tak aj budúci rok v pomere k výkonu ekonomiky klesne. Kažimír, ktorý neverí v tvrdé reštrikcie, preto nebude extra smutný.

Panikáriť nemusí minister financií ani preto, že nevie, ako vlastne dopadnú plány na daňovými úľavami dotované 13. a 14. platy a najmä povinné zvýšené príplatky. Po konflikte s realitou na rokovaní so zamestnávateľmi totiž Smer ťažko pôjde do prudkého dvíhania platov. A navyše vyššie príjmy pracujúcich v súkromnej sfére znamenajú v konečnom dôsledku vyššie príjmy rozpočtu.

Kažimír nedostane nového silného poradcu. Správou týždňa v oblasti verejných financií tak napokon je, že zakladateľ Rozpočtovej rady Ľudovít Ódor neskončí po pôsobení v rade ako Kažimírov hlavný ekonóm ministerstva financií, ale zrejme nastúpi ako nový  viceguvernér NBS miesto Jána Tótha, ktorého mandát sa skončil minulý mesiac. Nomináciu Ódora schválila v stredu vláda.

Šéf Útvaru Hodnoty za peniaze Štefan Kišš tak k sebe napokon nedostane vplyvného kolegu, ktorý by celému programu priniesol prinajmenšom väčší rešpekt. Bol to totiž Ódor, ktorý s Kiššom a nebohým Filkom pripravili koncept Hodnoty za peniaze pre prostredie slovenskej verejnej správy.

Jednou vetou:

4. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci Mečiarových amnestií, potvrdilo to Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave.

5. Andrej Danko tvrdí, že prezident Kiska nemôže naraz vymenovať Laššákovú aj Mamojku za ústavných sudcov, ale prezident svoje rozhodnutie nezmení.

6. Najvyšší súd oslobodil spod obžaloby exprimátora Prešova Milana Benča, čelil obžalobe z trestného činu subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v štádiu prípravy.

7. Bývalým príslušníkom štátnej bezpečnosti sa výsluhový dôchodok plošne nezdaní a politickí väzni, ich manželky, manželia či vdovy a vdovci nedostanú jednorazový príspevok 1000 eur, parlament totiž nepodporil novelu zákona o protikomunistickom odboji z dielne opozície.

8. Dvaja pacienti sa osýpkami nakazili pravdepodobne na spoločnom večierku, minister zdravotníctva Tomáš Drucker hovorí, že všetky osoby z tejto akcie izolovali a nepredpokladá ďalšie šírenie nákazy.

9. RTVS neodvysiela avizovaný posledný diel seriálu o slovenských mafiánoch Súmrak bossov, ktorý sa mal venovať Mariánovi Kočnerovi, hovorkyňa televízie tvrdí, že tento diel nikdy nebol zverejnený v oficiálnom programe, server O médiách pripomenul, že v lete program s ním ponúkli médiám.

10. Ďalšie dokumenty potvrdzujú, že nominanti SNS objednali fínsky transportér bez toho, aby mali mandát od vlády, analytik Progresívneho Slovenska získal od fínskeho rezortu obrany informáciu, podľa ktorej bola v júli podpísaná technická dohoda o vývoji nového vozidla.

Zaujímavé články:

„Potrebujeme ľudí, ktorí dokážu pracovať na odborných fórach tak, aby sa potom prijímali zákony, ktoré nebude nutné o pár mesiacov „opravovať“. A určite potrebujeme konečne prekonať vulgárne, jednoduché rozdelenie spoločnosti na „reformátorov“ a „antireformátorov“, „prozápadné sily“ a údajných spiatočníkov. Nepomáha to.“

Juraj Draxler o tom, ako nájsť pre krajinu smer (Pravda)

 

„Najviac by investorom pomohlo prijatie nového stavebného zákona, lebo podľa súčasného sa na Slovensku naozaj stavia ťažko. Uvítali by to nielen vybraní investori, ale všetci.“

Jozef Hajko o tom, ako bratislavskí developeri narazili na realitu (blog etrend.sk)

 

„A hentí? Čo spolu spávajú a nemôžu mať deti, aj u nás sme mali jedného takéto, ale už odišiel, vďakabohu, do mesta, robí buzeranta vo firme.“

Michal Havran praje pekné biele Vianoce (sme.sk)

 

„Témy LGBTI získajú v porovnaní s aktuálnym stavom oveľa väčšiu politickú váhu. Pomôže tomu sprogresívnenie SaS, otvorená podpora tejto agendy zo strany prezidenta či možná účasť Progresívneho Slovenska alebo podobných subjektov v budúcom parlamente.“

Jozef Majchrák o tom, ako LGBTI aktivisti získavajú politické posily (postoj.sk)

FB status dňa:

Písali mi z druhých najväčších španielskych novín El Mundo, že či ani im nepoviem, ako sa nám tu vodí s novým Prieskumníkom (#ExploreFeed). Keďže sa blíži výročie dvoch mesiacov, odkedy ho u nás Facebook vo veľkom testuje, pozrel som sa na dáta. Zatiaľ mi z nich vypadla aj takáto chuťovka. Od spustenia Prieskumníka padli štandardným médiám interakcie v priemere o 52 %, konšpiračným len o 13 %. Veru hej, toto si zaslúži zamračeného smajlíka…

Citát dňa:

Ja sa tu nehrám na frajera, mňa boleli nohy štyri dni po tej nočnej.

Robert Fico, premiér na HN klube o svojej nočnej zmene vo fabrike

Shooty:

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie