Denník N

Politici Smeru a notár sa dočkali, Ústavný súd je opäť v plnom zložení (+video)

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezident Andrej Kiska vymenoval trojicu ústavných sudcov Janu Laššákovú, Mojmíra Mamojku a Miroslava Duriša.

Po troch rokoch má Ústavný súd opäť všetkých trinástich sudcov. Prezident Andrej Kiska vymenoval troch chýbajúcich sudcov a rešpektoval tak rozhodnutie senátu Ústavného súdu. Do Košíc mieria poslanci Smeru Mojmír Mamojka (67), Jana Laššáková (65) a notár Miroslav Duriš (51). Funkčné obdobie ústavných sudcov je dvanásť rokov.

Prezident už zotrval na svojom výbere, ktorý oznámil v utorok, a jeho rozhodnutie nijako nezmenil list predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), že by nemal vymenovať Mamojku s Laššákovou, pretože boli zvolení súčasne na jedno sudcovské miesto. Ústavný súd však minulý týždeň kandidátov nešpecifikoval, ponúkol prezidentovi sedem kandidátov a prikázal mu menovať z nich troch sudcov. Kiska odmietal vymenovať sudcov z kandidátov, ktorých mu navolil parlament s väčšinou Smeru, od nástupu do funkcie prezidenta v lete 2014.

Danko aj po vymenovaní sudcov výber Mamojku s Laššákovou spochybnil a povedal, že zváži kvôli tomu aj podanie o výklady ústavy. „Najskôr sa však musia aj nevymenovaní kandidáti vyjadriť, či sa cítia dotknutí,“ povedal Danko. Pripustil aj to, že by sa niektorý z dnes vymenovaných sudcov vzdal svojej funkcie, pretože by si uvedomil, že je v nej neoprávnene. Laššáková ani Mamojka si to však nemyslia.

Video: Duriš, Laššáková, Mamojka sa stali ústavnými sudcami

„Je pravdou, že na moje rozhodnutie o vymenovaní ste čakali trochu dlhšie. Chcem preto vyjadriť nádej, že toto čakanie sa napokon našej krajine vyplatí,“ povedal pri menovaní prezident a vyjadril nádej, že novovymenovaní sudcovia svojou prácou prispejú k posilneniu autority Ústavného súdu v očiach odbornej aj širšej verejnosti.

Duriš veril, že ho prezident vymenuje

Ako najväčšie prekvapenie v prezidentovom výbere je vnímaný Miroslav Duriš.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie