Denník N

Test medov: skoro žiadne nemali antibakteriálne účinky a väčšina medov bola na úrovni cukorného roztoku

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Tri najdrahšie medy v teste boli z bratislavského Yeme, no ich antibakteriálny účinok bol na úrovni cukru.

Vedci zo Slovenskej akadémie vied otestovali 19 medov, ktoré sú práve na pultoch našich obchodov, a zistili, že iba dva až tri z nich boli biologicky aktívne a mali antibakteriálne účinky.

Zvyšné medy sa v procese výroby alebo distribúcie znehodnotili, takže išlo o medy, ktoré boli viac či menej na úrovni cukorného roztoku.

Mikrobiológ Juraj Majtán pre Denník N povedal, že med je šiestou najčastejšie falšovanou potravinou v Európskej únii. „Medu je málo, no dopyt je veľký. O tmavých medoch napríklad vieme, že sú prospešnejšie pre zdravie a sú viac biologicky aktívne. Tak do nich niektorí ľudia pridávajú karamel či farbivá, aby bol med tmavý a mohol sa predávať za viac peňazí,“ hovorí Majtán, ktorý výskum viedol.

Odborník je vedúcim Laboratória apidológie a apiterapie na Ústave molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied a zaoberá sa štúdiom včelích produktov, ich kvalitou a využitím v medicíne.

Výber skúmaných medov. Foto – Juraj Majtán a Marcela Bučeková/SAV

Chcú tekutý med

Vedec povedal, že v jeho kompetencii nie je určovať, či boli skúmané medy falšované. „Nie sme úrad, nemáme pečiatku a nie sme tu na to, aby sme hovorili o falšovaní. To, čo sme zistili, je, že skoro všetky skúmané medy neboli biologicky aktívne, čo znamená, že museli byť nejako znehodnotené. Ako k tomu došlo? To je otázka pre iných,“ vraví vedec.

Podľa mikrobiológa nie je vedomé falšovanie zďaleka jedinou možnosťou, ako môže dôjsť k znehodnoteniu medu na úroveň obyčajného sladidla. Vinníkom môže byť aj vysoké zahriatie medu pri výrobe či nesprávne skladovanie.

„Medy majú vo všeobecnosti tendenciu kryštalizovať, no vtedy nie sú príliš predajné. Blížia sa Vianoce a ľudia si na oplátky chcú dať pekný tekutý med. Tak ho výrobcovia zohrievajú. No pri vysokej teplote sa látky, ktoré sú prospešné telu, ničia,“ vraví mikrobiológ.

Tmavé, suché a chladné miesto

Vedca doplní kolegyňa Marcela Bučeková: „Med sa zahrieva aj z iných dôvodov. Keď je tekutejší, lepšie sa s ním manipuluje pri plnení do fliaš. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie