Denník N

Galko: Nech sa Ďuriš Nicholsonová venuje segregovaným Rómom

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Podpredseda SaS Ľubomír Galko si nemyslí, že by sa Lucia Ďuriš Nicholsonová mala zaoberať kandidatúrou na prezidentku.

Podpredseda Slobody a solidarity (SaS) Ľubomír Galko nepodporil ambíciu ich poslankyne a podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej zaujímať sa o prezidentskú kandidatúru v prípade, že by už Andrej Kiska nešiel do ďalšieho súboja o hlavu štátu.

Poslankyňa v stredu večer v Diskusii Denníka N pripustila, že ak by už Kiska nekandidoval a zhodli by sa na nej opozičné strany, ona by sa svojej kandidatúre na funkciu prezidentky postavila čelom. Ľubomír Galko si myslí, že by to robiť nemala. Voľby prebehnú na jar 2019.

„Lucia Nicholsonová je tímlíderkou strany na riešenie vylúčených rómskych komunít a na tejto pozícii vidím jej ďalšie pôsobenie. Jej osobné ambície ma prekvapili, nikdy sme o nich vo vedení strany nehovorili, a sú v tejto dôležitej otázke nepodstatné,“ povedal Galko. „Verím, že im podľahla len chvíľkovo a vráti sa do reality a najmä k plneniu záväzkov voči segregovaným Rómom.“

Galko by privítal, keby opäť kandidoval Andrej Kiska. „Očakávam od neho, že sa k tejto otázke čoskoro vyjadrí.“

Predseda SaS Richard Sulík prostredníctvom hovorkyne odkázal, že diskusiu o voľbách, ktoré sa budú konať v marci 2019, považuje teraz za predčasnú. Aj on nedávno pre Denník N povedal, že by kandidatúru súčasného prezidenta podporil.

Igor Matovič hovorí, že chce spoločný postup demokratickej opozície. „Preto akékoľvek predháňanie sa, odkazovanie partnerom či hodnotenie ich prípadných kandidátov považujem v tejto chvíli za kontraproduktívne. Prosím o pochopenie, že z tohto dôvodu sa budeme najprv rozprávať s predstaviteľmi opozičných strán,“ povedal.

„Rozmýšľam nad vecami, ktoré sú dôležité tu a teraz, čo potrebujeme teraz zlepšiť. Keď bude táto otázka na stole, budem sa nad ňou zamýšľať,“ povedala na svoju možnú kandidatúru na prezidentku Veronika Remišová v Rádiu Expres.

„Ja nie som človek hypotetických riešení alebo otázok. Diskusie budú prebiehať, prebiehajú,“ povedala Remišová s tým, že ešte sa ani nevie, či nebude opätovne kandidovať Andrej Kiska.

„Prezident je dôležitá funkcia a je dobré, aby v úlohe prezidenta mala výkonná moc protiváhu,“ povedala Remišová. „Opozičné strany by mali postaviť svojho kandidáta, ale kandidáta, ktorý spája, nie rozdeľuje.“
https://www.youtube.com/watch?v=OTAWk3s8lgA

Minulý týždeň premiér a predseda Smeru Robert Fico oznámil, že nebude kandidovať na prezidenta. Fico prehral voľby v roku 2014 s Andrejom Kiskom. Zároveň predseda Smeru a premiér hovoril o tom, že kandidátmi Smeru by mohli byť Miroslav Lajčák a Maroš Šefčovič.

Pripravená kandidovať svojho človeka je aj Slovenská národná strana. „Sú to všetko hypotetické a predčasné úvahy,“ vyhlásila SNS o možných kandidátoch.

Prezidentské voľby 2019

Slovensko

Teraz najčítanejšie