Denník N

Myslíte si, že vo Vroclave nič nie je, ale aj Bratislava sa môže schovať

Centrum Vroclavu je divoká koláž. Zdroj – autor
Centrum Vroclavu je divoká koláž. Zdroj – autor

Kam vo štvrtom najväčšom poľskom meste ísť a čo vidieť: Kultúra a umenie, architektúra, podniky a nočný život.

Vroclav má presne tú istú výhodu ako Bratislava. Je v tieni Varšavy či Krakova, nikto ho poriadne nepozná, nespájajú sa s ním takmer žiadne asociácie. Očakávania sú tak nízke. Vo Vroclave je však toľko zaujímavého, až sme sa pýtali, prečo sme o tom doteraz nevedeli. Vroclav v mnohom zahanbí aj komornú Bratislavu.

Stačí sa preniesť asi o 70 rokov dozadu a toto isté mesto by vyzeralo oveľa historickejšie, väčšina obyvateľov by hovorila iným jazykom a dokonca by patrilo do inej krajiny. Boli by ste v Breslaue, kde boli Poliaci menej sotva švrtinová menšina, ktorého polovicu už úplne na konci vojny zbombardovali, nemeckých obyvateľov vyhnali a veľa z nich nechali Poliaci zamrznúť na poliach neďaleko ich domovov.

Stupeň obnovy zbombardovaného Breslau klesá úmerne tomu, ako ďaleko ste preč z centra. Námestie v strede vyzerá historicky, pripomenie Krakov, len menej naleštený a turistický. Už v prvom prstenci okolo hlavného námestia trčí mnoho nepatričných jednoduchých panelákov s blatovými dvormi, ktoré rýchlo postavili po vojne a teraz sa ich nikto nesnaží veľmi udržiavať. V ďalšom prstenci okolo, na mieste bývalých hradieb, je postavený niekoľkopruhový mestský okruh pre autá s električkami v strede.

Na východ od centra je Vroclav nevľúdny. Sú to rady spustnutých panelákov, dvory s nespevnenými parkoviskami plné áut, široké radiály. Paneláky sú v takom stave, že neviete, či vám má byť ľúto za slovenským pestrofarebným zatepľovaním.

Sever od centra delia od súvislej pevniny ostrovy v rieke Odre. Majú udržiavané moderné nábrežia (Vroclav je vraj mesto s piatym najväčším množstvo mostov v Európe), parky, kostoly. Je to bývalá industriálna a robotnícka oblasť, jej nový charakter sa ešte len hľadá.

Na západ sú okrem sídlisk univerzity, historický areál výstaviska a zóna s niekoľkými parkmi. Na juh je koncentrovaná nová výstavba v takej miere, že to môže pripomínať budúcu Bratislavu. Dokonca aj nedávno otvoreným s nákupným strediskom nad autobusovou stanicou, ktorú presunuli do zeme. V naleštenom prostredí tu pristávajú ojazdené staré poľské autobusy.

Tak ako v Česku alebo u nás, dekády absencie kapitalizmu si tu vyvážili v skrátenom konaní postavením hneď niekoľkých nákupných centier. Ale keďže Poliaci radi chodia do reštaurácií a podnikov, a aj ich vedia robiť, centrum po zmiznutí obchodov prevzalo funkciu krčmy a vôbec nie je mŕtve.

Vianočné trhy tu až asi nestihnete, ale je na zdvihnutie obočia, ako opuletné ich tu robia. Poschodové nápojové chaty, veterné mlyny, drevené bary vyhrievané ohňom, čečina, obrovské stromčeky a kolotoče sa dajú z nášho regiónu porovnávať skôr s Viedňou ako skromnou a ušmudlanou Bratislavou. Ak vám teda na vianočných trhoch záleží.

V sprievodcovi nájdete osobný výber toho najlepšieho z Umenia a kultúry, Architektúry, Jedla a pitia a Nočného života presne tak, aby to vyšlo na príjemný predĺžený víkend.

Umenie a kultúra

Múzeum moderného umenia na sídlisku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sprievodca N

Teraz najčítanejšie