Denník N

Tretina Slovákov je presvedčená, že za útokom na Dvojičky je americká vláda

Útok na Svetové obchodné centrum v New Yorku. Foto – TASR
Útok na Svetové obchodné centrum v New Yorku. Foto – TASR

Inštitút sociálnych analýz SAV pod vedením Juraja Draxlera zisťoval aj to, koľko z nás pozná ministrov práce či zdravotníctva.

Koľko z nás vie, kto je ministrom zdravotníctva? Prieskum Inštitútu sociálnych analýz ukázal, že to nie je vlastne málo. Tomáša Druckera (nominanta Smeru) menovalo 67 percent ľudí. Necelé štyri percentá respondentov hádali nesprávne, takmer 30 percent rovno povedalo, že nevedia.

Znalosť ministra, ktorý je vo funkcii len rok a pol, stúpala s vekom. Medzi staršou generáciou (45- až 64-ročných) poznali Druckera tri štvrtiny opýtaných, medzi mladými (18- až 24-ročnými) to bolo len 45 percent respondentov.

Na porovnanie, ministra práce Jána Richtera (Smer), ktorý je vo funkcii od roku 2012 a v médiách sa objavoval v poslednom čase často okrem svojej sociálnej agendy aj v súvislosti s úvahami o svojom možnom konci vo funkcii, správne menovalo až 80 percent ľudí – dokonca aj medzi mladými do 24 rokov dosiahla jeho znalosť 60 percent.

„Tie čísla sú dosť vysoké, ja osobne som čakal nižšie,“ komentoval výsledky Juraj Draxler, inak Richterov bývalý kolega z vlády, ktorý prieskum prezentoval. Draxler bol v druhej Ficovej vláde ministrom školstva.

Prieskum bol súčasťou väčšieho projektu s názvom Sociálna analýza Slovenska, ktorú na Slovenskej akadémii vied robí tím Juraja Draxlera. Dáta zbierala agentúra MVK od 20. do 24. novembra tohto roka na vzorke 1700 respondentov.

Projekt sa má ďalej zaoberať napríklad postojom ku konšpiráciám či svetonázorovými otázkami v slovenskej spoločnosti.

KĽDR na mape ukázala polovica

Cieľom akademikov bolo pomocou podrobných otázok zistiť skutočný záujem ľudí o domácu či zahraničnú politiku. Pýtali sa preto napríklad aj na to, koľko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Útoky z 11. septembra

Slovensko

Teraz najčítanejšie