Denník N

Kováčechová: Osobné bankroty ľuďom vracajú stratenú dôstojnosť

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

O osobný bankrot žiadajú ľudia, ktorí naozaj počítajú každý cent a pri každej poštovej zásielke sa desia, či nie je od exekútora. Nemôžu si plánovať žiadnu budúcnosť, aj preto je pre nich oddlženie novým začiatkom, hovorí šéfka Centra právnej pomoci Eva Kováčechová.

Eva Kováčechová (1972) bola ešte do februára advokátkou, ktorá spolupracovala s Via Iuris. Na prípravu najväčšej agendy Centra právnej pomoci mala vlastne mesiac. Od marca sa totiž vybavenie osobného bankrotu zjednodušilo a zlacnilo. Odvtedy počet záujemcov o túto formu oddlženia prakticky neklesá. Kováčechová je členkou redakčnej rady Denníka N.

Keď sme sa spolu rozprávali naposledy, len sa čakalo, kým začne platiť novela o osobných bankrotoch. Už vtedy boli čakacie lehoty na prijatie v Centre právnej pomoci niekoľko mesiacov. Zmenilo sa to?

Nie, ten nápor u nás je stále veľký a stále sa tu vytvárajú niekoľkomesačné lehoty. Možno sú z toho ľudia nešťastní, ale nedá sa to urobiť rýchlejšie. U nás sa začína prvá fáza celého procesu, a preto trváme na osobnej konzultácii s každým žiadateľom. Je dôležité všetkých poučiť o tom, čo ich čaká, a že proces osobného bankrotu má svoje podmienky a pravidlá, ktoré je dôležité poznať. Aj preto im zdôrazňujeme, aké majú povinnosti po oddlžení.

Na čo ich upozorňujete?

Napríklad na to, aby aj po oddlžení platili výživné alebo splácali pôžičku, ktorú od centra dostali na zaplatenie paušálnej odmeny správcu konkurznej podstaty. Zároveň ich upozorňujeme, že v prípade nečakaného dedičstva alebo výhry by mali minimálne polovicu dobrovoľne venovať veriteľom na úhradu dlhov, od ktorých boli oddlžení. Je dôležité ľuďom vysvetľovať všetko podrobne, pretože akékoľvek pochybenie či zaváhanie môže byť dôvodom na zrušenie osobného bankrotu, čím sa celý proces zmarí na ďalších desať rokov.

Viete už dnes povedať, zhruba koľko ľudí si prejde do konca roka osobným bankrotom?

Mám iba aktuálne čísla z konca novembra, keďže štatistiky vždy uzatvárame ku koncu mesiaca. Podaných žiadostí o konkurz sme mali zhruba 7800. To sú žiadosti, ktoré my musíme spracovať, potom vydáme rozhodnutie o poskytnutí právnej pomoci, a až keď je to právoplatné, podáme návrh na súd. Takýchto návrhov sme doposiaľ podali vyše 4700. Z nich bolo vyše 3200 už vyhlásených. Teda toľko ľudí si prešlo osobným bankrotom – či už konkurzom, alebo pomocou splátkového kalendára.

Čo vám napadne pri tom čísle? Spomienka na pomoc ľuďom alebo na pracovný stres, ktorý sa so spustením celého systému spájal?

Pre centrum to znamenalo zásadnú zmenu práce.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Exekučná amnestia

Teraz najčítanejšie