Denník N

Po návrate nepoznal ani Big Mac. Príbeh Američana, ktorý útekom do KĽDR urobil najväčšiu chybu života

Bývalý americký dezertér Charles Robert Jenkins strávil takmer 40 rokov v Severnej Kórei. Foto – TASR/AP
Bývalý americký dezertér Charles Robert Jenkins strávil takmer 40 rokov v Severnej Kórei. Foto – TASR/AP

Americký dezertér prišiel v Severnej Kórei o slepé črevo, tetovanie, jeden semenník a 39 rokov života. Že urobil strašnú chybu, zistil za jeden deň.

Jeho právnik raz povedal, že Severná Kórea je horšia ako väzenie. Vo väzení aspoň viete pravdu o tom, čo sa deje vonku.

Charles Jenkins, Američan, ktorý v Severnej Kórei prežil 39 rokov, 6 mesiacov a 4 dni, mal o okolitom svete len minimum informácií. Povedali mu, že človek pristál na Mesiaci, no netušil, ktorej krajine sa to podarilo.

Keď sa v roku 2004 dostal von, prvýkrát videl Big Mac či dotkol sa počítača. Svoj príbeh chcel najskôr vyrozprávať pre magazín Life, ten však prestali vydávať v roku 1972.

Ako povedal pre CBS, najviac ho zaskočilo, koľko je žien v americkej armáde a že policajtmi sú už aj černosi. A že už viac nemôžete hocikde fajčiť.

Charles Jenkins bol jeden zo štyroch Američanov, ktorí dezertovali do Severnej Kórey, no ako jedinému sa mu podarilo dostať von. Mohol tak tento pondelok zomrieť ako slobodný muž, vo veku 77 rokov v Japonsku, kde prežil zvyšok života.

Svoj príbeh zaznamenal v knihe memoárov, ktorú Time nazval „prvou výpoveďou cudzinca, čo prežil v Severnej Kórei desaťročia“. Je to príbeh o človeku, ktorý urobil „najväčšiu chybu, akú človek môže urobiť“. Zachránila ho láska k jeho pridelenej unesenej japonskej manželke.

10 pív

Seržant Charles Jenkins bol v roku 1965 už ostrieľaný vojak. V armáde slúžil od svojich 18 rokov. Rok bol v Južnej Kórei, následne tri roky v západnom Nemecku, aby sa v roku 1964 znovu vrátil k najnebezpečnejšej hranici na svete – 38. rovnobežke, ktorá rozdeľuje Kórejský polostrov na dva štáty.

Hoci od prímeria, ktoré zamrazilo (no nikdy neukončilo) kórejskú vojnu, uplynulo 12 rokov a Amerika sa čoraz viac zaujímala o Vietnam, na hraniciach stále dochádzalo k streľbe.

Charles Jenkins pred tým, ako dezertoval. Foto – Wikimedia

Seržant Jenkins viedol malú jednotku, ktorej úlohou bolo „agresívne“ hliadkovať pri demilitarizovanej zóne (v knihe jednotku volal lovecký zabijacký tím). Každú noc ich mohla zasiahnuť guľka od severokórejských vojakov.

Jenkins bol z toho unavený a deprimovaný, začal veľa piť. Navyše jeho tímu hrozilo, že ho prevelia bojovať do džungle vo Vietname.

Okolo Vianoc sa rozhodol, že dezertuje do Severnej Kórey.

Veľká šialená väznica

Noc, ktorá mu úplne zmenila život, prišla 5. januára 1965.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Severná Kórea

Teraz najčítanejšie