Denník N

Strach a podvod ako základ ruskej štátnosti

FOTO - TASR/AP
FOTO – TASR/AP

Jednoduchú lož, že Rusko je obliehaná pevnosť, ktorá potrebuje silného vodcu, aby nepadla, využívalo veľa ruských vládcov.

Vladimir Putin pôjde do prezidentských volieb v Rusku ako nezávislý kandidát. Chcelo by sa povedať, že oprávnene, lebo je možno jediným nezávislým človekom v celej krajine. Ak nepočítame zopár zabudnutých pastierov sobov pod polárnym kruhom, všetci ostatní v Rusku závisia od neho.

Ale nepovieme, nechceme krivdiť zvyškom slobodných občanov Ruska, ktorí sa aspoň snažia žiť nezávisle od Putina, čo v praxi obvykle znamená v opozícii proti nemu. Aj keď to naozaj nie je ľahké.

Putin vie, že vyhrá budúcoročné prezidentské voľby, to ho naozaj netrápi. Musí pracovať maximálne na tom, aby dostal dosť hlasov, aby mohol tvrdiť, že za ním jednotne stojí celý národ. Ak by to aj nemal úradne poistené, skutočne ho dnes podporuje drvivá väčšina obyvateľstva. A Putin na svojej tradičnej tlačovke opäť predviedol, ako sa niečo také dá dosiahnuť.

Ruský prezident napríklad veľkoryso pripustil, že niektorí jeho športovci mohli užívať doping, tvrdí však, že šlo o ojedinelé prípady, to sa predsa stane kdekoľvek, tak prečo za to trestajú práve Rusko? Poprel práve to najdôležitejšie, v čom sa ruský príklad líši od skoro všetkých ostatných (asi s výnimkou Číny, Severnej Kórey atď.). V Rusku nešlo len o masový jav, ale hlavne o štátom organizovaný podvod slúžiaci štátu alebo aspoň jeho vládcom.

Rovnako, ako je štátom organizovaný podvod slúžiaci vládcom štátu vydávanie ruských vojakov okupujúcich východ Ukrajiny za nejaké milície či dokonca za miestnych separatistov. A rovnako. ako je štátom organizovaným podvodom šírenie presvedčenia, že Rusko je akousi obliehanou pevnosťou, ktorá sa proti zvyšku sveta ubráni len vtedy, ak na jej čele bude stáť statočný, tvrdý a nemilosrdný líder. Čiže práve Putin.

Nie je to nič nové, rovnaké klamstvá využívali na ospravedlnenie svojho mizerného vládnutia mnohí ruskí lídri od Ivana Hrozného po Stalina. Dalo by sa povedať, že kontinuita týchto štátom organizovaných podvodov a klamstiev je základom ruskej štátnosti. A keďže to stále dobre funguje, je aj základom popularity ruských vodcov.

Doping v Rusku

Konflikt na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie