Denník N

Newsfilter: Pozor, Andrej Danko má tentoraz pravdu

Andreja Danka vyzýva ukázať prácu už aj rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Foto N – Vladimír Šimíček
Andreja Danka vyzýva ukázať prácu už aj rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Foto N – Vladimír Šimíček

1. Danko ide proti prúdu a nepláva zle. 2. Galko vracia Nicholsonovú do reality. 3. Slovensko chce zastaviť migrantov v Líbyi + krátke správy, nový Shooty, zaujímavé články a citát dňa.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Predseda SNS stojí za pozorné vypočutie

Ústavný súd je kompletný. Andrej Kiska po troch rokoch priznal porážku a vymenoval Janu Laššákovú, Mojmíra Mamojku a Miroslava Duriša za nových ústavných sudcov.

Symbolický akt sprevádzali dve udalosti zásadného charakteru. Jedna vypovedá o kvalite jedného z nových sudcov, druhá hrozí veľkým problémom, pretože Andrej Danko nevylúčil, že prezidentov výber právne napadne. Je totiž presvedčený, že porušil práva parlamentu. Dankove argumenty si tentoraz zaslúžia pozornosť.

Mamojka bol zlá voľba

Po prvé, sudca Mamojka dokázal, akou zlou voľbou je. Keď sme sa ho pýtali, čo s odstupom času hovorí na to, že ako poslanec Mamojka hlasoval za protiústavné návrhy zákonov, odpovedal: „Som síce dobrý právnik, ale nie až taký špičkový (načo potom ide na Ústavný súd?), aby som vedel predpovedať protiústavnosť zákonov.“ A ešte dodal, že ani Nostradamus by to v niektorých prípadoch nedokázal.

Toto vyjadrenie môžeme s čistým svedomím označiť za lož. Každý lepší právnik prvú Ficovu vládu a aj jej poslancov varoval, že zákaz zisku súkromných zdravotných poisťovní či pretláčaný spôsob vyvlastňovania pozemkov pod diaľnice nemôže na Ústavnom súde prejsť. Nemuseli ste byť ani Nostradamom, stačila dokonca aj Mečiarova „právna expertka“ Katarína Tóthová a to je už čo povedať.

Keď si po toľkých rokoch Mamojka nedokáže priznať chybu, nemáme žiadnu záruku, že vo vyrábaní nových nebude úmyselne pokračovať.

V čom sa Danko nemýli

Po druhé, Andrej Danko upozorňuje, že prezident urobil chybu, ak za sudcov vymenoval Laššákovú aj Mamojku. Parlament ich totiž zvolil ako dvoch kandidátov na jedno uvoľnené miesto. Je logické a Danko má pravdu, že prezident by mal za normálnych okolností vybrať len jedného z tejto dvojice. Napríklad preto, aby sa nestalo, že z nejakej inej zvolenej dvojice kandidátov na iné uvoľnené miesto nebude vybraný nikto.

Táto úvaha má jedinú chybu. I. senát Ústavného súdu napísal rozhodnutie, ktorým Kiskovi „prikázal“ konať, tak hlúpo, že sa podobnými detailami nezaoberal. Prikázal mu zo siedmich kandidátov vybrať troch sudcov. Iné neriešil. Ak teda vynecháme, že medzi nich zaradil aj dvoch (vrátane Mamojku), ktorí sa s prezidentom o svoje nevymenovanie vôbec nesporili.

To si už síce Andrej Danko nevšimol, ale inak má v tomto prípade pravdu, lebo vychádzal z úvahy, aké by veci mali byť. Pravdu však má aj Andrej Kiska, pretože sa riadil tým, aké po smutnom rozhodnutí Brňáka a spol. veci naozaj sú. Ak teda má predseda parlamentu niekoho kritizovať, nie je to prezident, ale Ústavný súd.

Asi nešlo o Dankov zámer, ale aj on tak nakoniec významne prispel k demaskovaniu, ako nezmyselne v tomto prípade súd v Košiciach rozhodol.

Na záver otázka za milión – uvedomoval si Andrej Kiska riziko, ktoré jeho výber predstavuje? Takmer určite áno. Slovami klasika, nevieme, či chcel, aby niekoho z nevymenovaných kandidátov vyprovokoval k ústavnej sťažnosti, ale keby to chcel urobiť, nepostupoval by inak.

2. Galko vracia Nicholsonovú do reality

Lucia Ďuriš Nicholsonová v stredu v diskusii Denníka N veľmi opatrne pripustila, že by kandidovala za prezidentku.

Neurobila tým nič zlé. Dostala priamu otázku a priamo na ňu odpovedala, že ak by Andrej Kiska nekandidoval a ak by ona získala podporu opozície, tak by do toho šla.

Niekomu to môže pripadať ako vážne precenenie vlastných síl, ale treba si zvyknúť, že otázky o budúcich prezidentských kandidátoch budú už iba pribúdať.

Je sympatickejšie odpovedať na ne bez zbytočných vytáčok, ako robiť otravné povinné tance.

Potom vám však hrozí, že dopadnete ako Ďuriš Nicholsonová, ktorá svojou úprimnosťou zaskočila aj vlastnú stranu, čo sa ukázalo hneď vo štvrtok ráno. Podpredseda SaS Ľubomír Galko jej poslal až prehnane drsný odkaz.

Podpredsedníčke parlamentu za SaS Ďuriš Nicholsonovej pripomenul, že jej miestom je byť tímlíderkou strany na riešenie situácie vo vylúčených rómskych komunitách. Povedal ešte, že jej ambície ho prekvapili, pretože o nich v strane nikdy nehovorili, „a sú v tejto dôležitej otázke nepodstatné“.

Brrr, už toto bolo dosť ostré, ale veta „Verím, že im (ambíciám) podľahla len chvíľkovo a vráti sa do reality…“ už znie, akoby ju neadresoval spolustraníčke, ale bývalej spolustraníčke, prípadne niekomu neobľúbenému zo Smeru.

V tejto situácii sa však dá rozumieť obom. Ďuriš Nicholsonová je slobodný človek a podľa toho sa zachovala. Galko je zas stranícky funkcionár, ktorý si oprávnene myslí, že o kandidátovi za prezidenta by sa najskôr straníci mali porozprávať medzi sebou.

3. Slovensko chce zastaviť migrantov v Líbyi

Slovensko prispeje na stráženie líbyjskej hranice sumou necelých deväť miliónov eur. Taký je plán krajín V4, s ktorým vo štvrtok ich lídri prišli na samit Únie do Bruselu.

Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko spolu poskytnú 35 miliónov eur na tréning strážcov severnej a južnej líbyjskej hranice a ich technické zabezpečenie. Už dávnejšie sa dohodlo, že všetky štyri krajiny na tento projekt prispejú rovnakým dielom a celkovú sumu si nerozdelia podľa počtu obyvateľov či iných parametrov.

Rovnostárskemu mechanizmu nie je čo vyčítať. Ide o takú mizivú sumu, že je rovnako neškodná pre veľké Poľsko ako pre malé Slovensko. A to aj vtedy, ak, ako pripúšťa slovenský premiér, by sme v prípade potvrdenia užitočnosti projektu zaplatili aj viac.

Robert Fico tvrdí, že „týmto dávame najavo, že solidarita v otázke migrácie nie je pre Slovensko cudzia“. Nič nové, toto hovorí už dlho.

Keď premiér nehovorí celú pravdu

Ďalšou vetou však sám seba usvedčil, že to až tak úprimne nemyslí: „Ak sú tu ľudia, ktorí naozaj potrebujú pomoc, napríklad pre vojnu, tak súhlasím, že ich musíme prijať. Ale opakujem, neexistuje žiadne ľudské právo cestovať do Európskej únie.“

V druhej časti má premiér pravdu, v prvej ju zamlčiava. Keď totiž utečenecká kríza vrcholila, týkala sa najmä miliónov utečencov z vojnou zmietanej Sýrie. Vtedy Fico netvrdil, že „ich musíme prijať“. Naopak, bezprostredne pred voľbami v marci 2016 sa išiel odfotiť pred plot na grécko-macedónskej hranici, aby ukázal, že sem žiadnych nepustí.

Béla Bugár vtedy vyhlásil, že „premiér Fico dnes v posledný deň predvolebnej kampane dokonca vycestoval až do Macedónska, aby strach z migrantov u našich občanov urobil čo najviac reálnym“.

Dobre však, snaha chrániť hranice Únie pred nekontrolovaným prívalom migrantov je legitímna. No aby ste nemali až taký dobrý pocit z toho, že k nej prispeje aj Slovensko, prečítajte si tento článok o podmienkach v líbyjských utečeneckých táboroch od Lekárov bez hraníc. Je fér poznať cenu za našu „bezpečnosť“. Je veľmi, veľmi tvrdá.

Jednou vetou:

4. Tretina Slovákov je presvedčená, že za útokom na dvojičky je americká vláda, inštitút sociálnych analýz SAV zisťoval aj to, koľko z nás pozná ministrov práce či zdravotníctva, obstáli dobre.

5. Prezident Andrej Kiska navrhne do Rozpočtovej rady Juraja Kotiana, ekonóm Erste Bank by mal nahradiť Ľudovíta Ódora, ktorý mieri na post viceguvernéra Národnej banky Slovenska.

6. Poslanec Jozef Rajtár (SaS) dáva trestné oznámenie na Ladislava Bašternáka, v ktorom žiada aj jeho väzobné stíhanie, hovorí o podozreniach zo spáchania viacerých skutkov.

7. Košický krajský súd oslobodil mestského policajta Jána J. spod obžaloby z výtržníctva, podľa prokuratúry mal koncom roka 2014 napadnúť trojicu mužov, z nich dvoch pôvodom z Latinskej Ameriky, malo sa tak stať s motívom národnostnej, etnickej či rasovej nenávisti.

8. Lucia Žitňanská udelila cenu ministerky spravodlivosti za ľudské práva Andrejovi Bánovi za významný prínos v oblasti ochrany a podpory ľudských práv.

9. Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje na nebezpečné svetelné reťaze z Číny, pri ich používaní hrozí vznik požiaru, ponúkali ich na weboch zlavomat.sk a svietielkovo.sk, predali takmer 1000 takých reťazí.

10. Dvaja muži nakazení osýpkami pracujú v rovnakej spoločnosti zabezpečujúcej administratívne služby v Bratislave, hygienici pripustili, že sa mohli nakaziť v priestoroch budovy, vedomý užší kontakt však podľa nich nemali.

Zaujímavé články:

Marián Leško píše o vláde po Ficovi. (etrend.sk)

Dag Daniš o rozpočte. (aktuality.sk)

Zuska Kepplová o diskusii v kostole. (sme.sk)

Michal Patarák o tom, prečo by psychiatri nemali hovoriť o duševnom stave Donalda Trumpa. (dennikn.sk)

Citát dňa:

Veľmi šalamúnsky sú v tejto téme spokojní prezident aj premiér. Napriek tomu, že stojím sám proti prúdu, chcem len zdôrazniť, že najčistejším riešením by bolo, keby zvíťazila pravda a zákon.

Andrej Danko, predseda parlamentu a SNS v reakcii na to, akých ústavných sudcov vymenoval prezident.
Nevylúčil, že požiada Ústavný súd o výklad ústavy

Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie