Denník N

Jana Laššáková: Fico bol ambiciózny politik, cítim sa slobodná

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nová ústavná sudkyňa presviedča, že má predpoklady na to, aby funkciu vykonávala odborne a nestranne.

Jana Laššáková sa narodila 22. mája 1952. Právnickú fakultu vyštudovala v roku 1976. V roku 1999 zakladala Smer, od roku 2002 do 13. decembra 2017 bola poslankyňou Národnej rady. Bola predsedníčkou poslaneckého klubu Smeru aj podpredsedníčkou parlamentu. Vo štvrtok ju prezident Andrej Kiska vymenoval za ústavnú sudkyňu.

Kde ste vyrástli?

Všetci ma stotožňujú s Banskou Bystricou, ale pochádzam z východného Slovenska, z obce Plavnica pri Starej Ľubovni. Bolo nás osem súrodencov, mala som sedem sestier, dve sú už nebohé, a ja som bola najmladšia. Každý sme mali v rodine svoje povinnosti a každý vedel, čo má robiť. Otec nám stále hovoril, že nám nemôže dať hmotné statky, ale máme sa učiť, a tak niečo dokážeme.

Čo robili vaši rodičia?

Moja mama sa narodila v roku 1911 a otec v roku 1908, ani jeden z nich už nežije. Mama bola domáca a otec bol lesník. Ale starý otec bol richtár v Plavnici. Základnú školu som navštevovala v Plavnici a Strednú všeobecno-vzdelávaciu školu v Starej Ľubovni. Potom som začala študovať na chemicko-technologickej škole, lebo chémia ma bavila, ale po trištvrte roku som zistila, že to je ťažká škola, a začala som študovať na právnickej fakulte. Tú som ukončila v roku 1976.

Kde ste sa zamestnali?

V roku 1974 som sa vydala a ešte počas školy mala syna.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľba ústavných sudcov

Teraz najčítanejšie