Denník N

Austrália ako prvá krajina zmapovala zneužívanie detí, katolíckej cirkvi odporučili dobrovoľný celibát

Správa Kráľovskej komisie o zneužívaní detí v Austrálii. Foto – AP
Správa Kráľovskej komisie o zneužívaní detí v Austrálii. Foto – AP

Deti sa zneužívali v starostlivosti štátu, cirkvách, športových kluboch, školách. Tisíce obetí, ktoré prišli o detstvo, namiesto pomoci umlčiavali a trestali.

David Gitsham v 80. rokoch navštevoval katolícku školu pre deti so špeciálnymi potrebami na predmestí austrálskeho mesta Adeleide. Keď sa zrazu začal zvláštne správať, mal nočné mory a neprimerane reagoval na to, keď niekto v noci rozsvietil, rodičia to prikladali jeho hendikepu. Až neskôr pochopili, že David prežíval v škole hrozné veci.

Spolu s ďalšími spolužiakmi bol obeťou pedofila Briana Perkinsa, ktorý pracoval ako vodič školského autobusu. Svetla sa David toľko bál preto, lebo práve svetlo v školskej dielni bolo signálom pre Perkinsovho komplica, aby prišiel a pridal sa k zneužívaniu detí. Mnohé z detí ani nemali intelektuálnu kapacitu pochopiť, že sa im deje niečo zlé, a ani komunikačné schopnosti o tom prehovoriť.

Perkinsa škola, kde neskôr pracoval ako dobrovoľník, nikdy nepreverovala, hoci priamo pracoval s deťmi. Inak by zistila, že mal minimálne tri záznamy za zneužívanie maloletých, prechovávanie detskej pornografie a podobné činy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie