Denník N

Už sú tu a nikto ich nechce. Ako EÚ pomáha utečencom, ktorí skončili v Grécku

Utečenecká rodina zo Sýrie na kurze gréčtiny. Foto – Európska komisia/ECHO

Európska únia rozbehla veľkú humanitárnu misiu vo svojej členskej krajine, aby pomohla utečencom, ktorým krajiny V4 odmietajú pomôcť. Hľadá im dôstojné ubytovanie a snaží sa ich integrovať do spoločnosti.

Osemnásťročný Omar z Iraku môže hovoriť, že patrí medzi tých šťastnejších utečencov v Grécku.

V centre Atén má stabilnú posteľ. Býva v jednej izbe s dvomi ďalšími migrantmi a každý mesiac dostane zhruba tri stovky eur, aby mal z čoho vyžiť, kým sa rozhodne o tom, či získa azyl alebo ho prijme Nemecko, kde už žije jeho mama.

„Lepšie ako v tábore či squate,“ rozpráva Omar. A rozhodne lepšie, ako sa predávať ako prostitút na námestí Victoria, kde skončilo množstvo neplnoletých, ktorí sa ocitli na úteku bez rodičov a ich cesta sa po uzavretí hraníc s Macedónskom skončila v Grécku.

Nemal som na výber

Do Európy utiekol Omar pred násilím. „Prišli za mnou ľudia zo sekty, aby som sa k nej pridal – v opačnom prípade mi hrozili smrťou,“ rozpráva Omar, prečo sa odhodlal na dlhu cestu cez Turecko a more do Grécka. Stálo ho to štyritisíc dolárov, ktoré dal prevádzačom. „Sú to mafiáni a veľmi zlí ľudia, ale keď nemáte na výber, beriete, aké sú možnosti,“ vysvetľuje Omar.

„Ľudské práva nedávajú právo cestovať do Európskej únie,“ povedal minulý týždeň na samite EÚ slovenský premiér Robert Fico, ktorý od začiatku utečeneckej krízy odmieta pomáhať krajinám ako Grécko a Taliansko s návalom migrantov. Podobný názor majú všetky krajiny V4.

„Ľudské práva nie sú pas, ale sú niečo oveľa viac – sú základom našej civilizácie a hodnôt, ktoré vyznávame. Nie nadarmo sú súčasťou našej ústavy, ktorú sa každý premiér zaväzuje dodržiavať a vykonávať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Utečenecká kríza

Teraz najčítanejšie