Denník N

Newsfilter: Klamať, klamať a klamať sa SNS pri transportéroch zatiaľ vypláca

Hlavné postavy ministerstva obrany: minister obrany a člen SNS Peter Gajdoš (vpravo) a šéf služobného úradu a Dankov kamarát Ján Hoľko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Hlavné postavy ministerstva obrany: minister obrany a člen SNS Peter Gajdoš (vpravo) a šéf služobného úradu a Dankov kamarát Ján Hoľko. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. SNS klamala aj o nemeckej ponuke. 2. Fico imituje plány pre školstvo. 3. Prelom v kauze Euro-Building + všetko dôležité z víkendu.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti víkendu vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. SNS pri transportéroch klamala aj o nemeckej ponuke

K viacerým preukázaným klamstvám politikov SNS o objednávke transportérov typu 8×8 pribudlo tento týždeň ďalšie. Vedenie ministerstva obrany nehovorilo pravdu, keď tvrdilo, že ponuku na spoluprácu pri výrobe transportéra dostalo Slovensko len od fínskej Patrie. V skutočnosti to urobili aj výrobcovia nemeckého transportéra Boxer. Tí podobne ako Fíni ponúkali slovenským firmám také významné subdodávky, že by to pomohlo nielen slovenskému zbrojnému priemyslu, ale aj našej schopnosti si transportéry sami opravovať.

Prečo SNS Nemcov nechcela. Obchod s Nemcami mal navyše prebehnúť cez medzivládnu organizáciu OCCAR, ktorá prudko znižuje možnosti, že sa budú v kontrakte vyrábať aj peniaze na úplatky. SNS mohlo od dohody s Nemcami odrádzať aj to, že medzi tradičnými priemyselnými partnermi nemeckej zbrojárskej firmy sú na Slovensku iné firmy ako tie, ku ktorým má blízko Slavia Capital.

Koho by už trápila miliarda pre armádu. Reakcia SNS, respektíve ministerstva obrany (minister Gajdoš je už aj oficiálnym členom Dankovej strany) na nový dôkaz klamstva o najväčšom zbrojnom obchode v slovenskej histórii je tradičná. Jednoducho to nekomentujú a veria, že rovnako, ako im ich postup prešiel v posledných mesiacoch, prejde im aj tentoraz.

Je to smutné, ale dá sa pochopiť, že verejnosť okolnosti nákupu za dokopy 1,2 miliardy eur výrazne nevzrušujú. Ide o peniaze na armádu, ktoré sa nedajú použiť na vyššie dôchodky či vyššie platy učiteľov, pretože musíme plniť sľuby dané v NATO.

A či budeme mať napríklad transportérov 8×8 napokon za tie isté peniaze len 50 a nie 80, to takisto málokoho trápi. Lebo málokto verí, že slovenská armáda niekedy niekoho odstraší.

SNS navyše vytrvalo komunikuje, že staviame v spolupráci s Fínmi slovenský transportér a staviame ho na Slovensku, čo určite lahodí nielen nacionalistom. V skutočnosti pôjde, samozrejme, o fínsky transportér s pár slovenskými prvkami, na ktorom zarobí pár jednotlivcov skrytých za podnikmi v „hladových dolinách“.

2. Fico znova imituje muža činu: tentoraz zoštátňuje školy

Ministerstvo školstva v piatok v reakcii na premiéra Fica uviedlo, že ním spomenutý plán na prechod stredných škôl späť pod štát je reálny. Ministerstvo dokonca hovorilo o celom regionálnom školstve, čo by znamenalo, že o kompetencie by prišli nielen župy pri strednom školstve, ale aj mestá a obce, ktoré riadia základné školy.

Dovedna ide o taký ambiciózny a taký zbytočný plán, že šanca na jeho uskutočnenie nielen treťou Ficovou, ale akoukoľvek slovenskou vládou je mizivá.

Možno sa len nechceli hádať. „Bola veľká chyba pustiť stredné školy do kompetencie územných celkov,“ povedal premiér Robert Fico ešte vo štvrtok na HN Clube. Z kontextu jeho vyjadrení vyplývalo, akoby uvažoval nielen nad posilnením vplyvu štátu, ale nad kompletným návratom stredných škôl pod riadenie z Bratislavy.

Hoci ministerstvo školstva nevyužilo možnosť to dementovať a, naopak, pridalo úvahu aj o prechode základných a stredných škôl, interpretovať to treba veľmi opatrne.

V hre je totiž aj možnosť, že ministerka Lubyová netúžila pred Vianocami verejne povedať, že premiér len tak tára, a tak zahrala, že sa o tom naozaj uvažuje.

Úplne nemožno vylúčiť ani to, že vedenie ministerstva je už natoľko nekompetentné, že nerozoznáva kompletný presun škôl pod štát od bežnej debaty o posilnení právomoci štátu pri povoľovaní odborov či školskej inšpekcii.

Len sa tvári, že má plán. Naopak, pohnútky Roberta Fica sú jasné. Veľmi dobre rozumie výčitke, že zveriť na štyri roky školstvo SNS je vedomé ubližovanie jednej generácii detí, a potrebuje preto aspoň budiť dojem, že Smer má pre školstvo vlastný plán. Zoštátnenie vyzerá ako dostatočne radikálny krok, dá sa o ňom dlho diskutovať a zakrývať tak nedostatok naozajstnej koncepcie.

Fico možno dokonca verí, že sa tým zapáči časti priemyslu, ktorá je nervózna z toho, že štát fabrikám nevyrába dosť učňovkárov. To je však naivné – zamestnávatelia už aj na neúspechu takzvaného duálneho vzdelávania pochopili, že premiér im vlastne nemá ako pomôcť.

Zobrať základné školy obciam je nemožné. Po prehratých župných voľbách môže predsedu vlády rajcovať predstava, že krajom z pomsty zoberie školy, a preto tento nápad bude naozaj niekoľko mesiacov pretláčať. Mestá a obce si však základné školy zobrať nedajú, pretože už do nich veľa investovali, považujú ich za svoje, a tak o tom so štátom ani nebudú diskutovať.

A premiér dobre vie, že ZMOS je jednou z mála organizácií v krajine, ktorej ani on nemôže prikazovať a ktorá je cez svoj mohutný neformálny vplyv schopná dokonca v parlamente blokovať vládne zákony. Preto žiaden presun základných (a zrejme ani stredných) škôl nebude.

3. Šéf Euro-Buildingu je obvinený

Majiteľ stavebnej firmy Euro-Building Miloš Stopka je jedným z obvinených z podvodu pri eurofondovej výstavbe vo Vranove nad Topľou. Na jeho prípade pracuje špeciálna prokuratúra. K súdu má vec ešte ďaleko, ale mnoho starostov, majiteľov malých stavebných firiem či úradníkov v štátnej správe má pocit zadosťučinenia už len pri pomyslení, že by sa vec skončila právoplatným odsúdením niekoho z vranovského prípadu.

Euro-Building je totiž firma známa svojou agresívnou politikou pri verejných tendroch, ktorú potom kombinuje s nekompromisným prístupom ku svojim subdodávateľom. Praktiky tejto firmy boli už síce v médiách viackrát presne opísané, ale v konečnom dôsledku sa to skončilo len žalobou na médiá (v jednom takom súdnom spore je aj Denník N).

Kaliňák uhol, Čižnár nie. Štát firme nepriamo pomohol tým, že s ňou minister vnútra Kaliňák pred vyše rokom uzavrel mimosúdnu dohodu a nemohol tak dokázať, že firma vo viacerých zákazkách nedodala, čo mala.

Prokurátori však mali, našťastie, pre podnikanie Euro-Buildingu, ktorý mal len v eurofondových zákazkách tržby minimálne 150 miliónov eur, menej pochopenia ako minister.

Generálny prokurátor Čižnár dal už v minulosti zlúčiť viac trestných oznámení voči firme a prvým výsledkom je aktuálne obvinenie prichádzajúce zo špeciálnej prokuratúry.

Jednou vetou:

4. Premiér Fico povedal, že je v rokovaniach s firmami ochotný ustúpiť v príplatkoch za sobotu a nedeľu, nechce však cúvnuť v príplatkoch za nočnú prácu.

5. Predseda SNS Andrej Danko prezradil, že počas nedávnej koaličnej krízy mu vraj Robert Fico povedal, že ak bude trvať na odvolaní ministra Jána Richtera, bude to znamenať pád vlády.

6. Vedci zo SAV otestovali medy v slovenských obchodoch, takmer žiadne nemali antibakteriálne účinky a väčšina bola na úrovni cukorného roztoku.

7. Policajti pri štvrtkovom nočnom zásahu v obci Opoj v okrese Trnava postrelili dvoch mužov pri krádeži auta, jeden zraneniam na mieste podľahol.

8. Anonymizované uznesenie Krajského súdu v Bratislave uvádza, že Pavol Rusko ďalším obvineným údajne odovzdal fotografiu poškodenej Sylvie Volzovej, jej opis, adresu, informáciu o jej zvykoch a požiadal ich o jej likvidáciu.

9. Porsche Cayenne sa už celé montuje na Slovensku, Volkswagen dokončil investície za 800 miliónov eur.

10. Marek Hamšík vyrovnal klubový rekord Diega Maradonu, keď za SSC Neapol vsietil 115. gól.

Zaujímavé články:

„Domácou antiosobnosťou roku 2017 je podľa .týždňa Béla Bugár. Nie preto, že by bol horší ako Robert Kaliňák (antiosobnosť roku 2016) či Robert Fico (antiosobnosť roku 2015), ale preto, že svojím mlčaním a už aj aktívnou podporou im umožňuje pokračovať v únose štátu a rozvrate spravodlivosti.“

Redakcia .týždňa vybrala osobnosti a antiosobnosti roka 2017 (tyzden.sk)

„Je len na škodu liberálov, že si nechali vnútiť predstavu, že čo je konzervatívne, je aj kresťanské. Agitujúci aktivisti proti zväzkom gejov a lesieb si síce hovoria kresťanskí, no sú konzervatívnymi kresťanskými skupinami.“

Zuzana Kepplová o tom, kto komu dlhuje slušnú diskusiu (sme.sk)

„Ak ste minister financií a rozhliadate sa, čo budete robiť, keď ním prestanete byť, veľa náležitých verejných funkcií a ešte k tomu aj doma, ktoré by dávali aký-taký zmysel, na výber nemáte. Takže buď si to namierite do vlastného biznisu, skončíte ako partner jednej z neslávne slávnych konzultačiek, alebo skúsite ‚šťastie‘ vo voľbe o guvernéra Národnej banky Slovenska.“

Filip Obradovič o tom, ako Ódorov odchod do NBS zapadá do Kažimírovho plánu (etrend.sk)

FB status víkendu:

(Klienti) J&T v najväčšom zbrojárskom biznise v histórii krajiny? Krupinské strojárne Way Industries, ktoré vyrábajú svetoznáme odmínovacie zariadenia Božena, sa majú podieľať na výrobe osemkolesových transportérov za 417 miliónov eur. Vláda utajuje, akú časť z tohto koláča zjedia.

Medzičasom je dôležité vedieť, že vlastnícka štruktúra Way Industries je neprehľadná a nedôveryhodná. Denník N vôbec prvýkrát hovoril so 67-ročným Jozefom Mariničom, ktorý vystupuje ako 66-percentný vlastník Way Industries a túto dôveryhodnosť nijak nezvýšil, skôr naopak.

Podiel vo firme, ktorého hodnota môže byť pokojne v jednotkách miliónov eur, získal čarovne (toto slovo používam v súvislosti s ministerstvom vedeným Slovenskou národnou stranou naschvál, pretože už v minulosti sme tu v jej réžii mali Magic Trading Corporation goo.gl/ept4po alebo goo.gl/TPXfuP, resp. Millenium Trading goo.gl/9gKsrs): vlani na jeseň začal Marinič pracovať vo Way Industries ako výrobný riaditeľ a po pár mesiacoch dostal ponuku na kúpu dvojtretinového podielu v podniku.

Zvyšný 34-percentný podiel vo Way Industries vlastnil český zubár, ktorý v zbrojárstve nikdy nepodnikal. Zubára nahradil Jozef Ďurica, súčasný predseda predstavenstva Way Industries. Ďurica má zároveň dobré vzťahy v niekdajších Podpolianskych strojárňach v Detve, ktoré vlastní advokát Daniel Futej, blízky Jurajovi Širokému, a ktoré sú podľa portálu MotejlekSkocdopole.com na predaj (pre korektnosť treba dodať, že Futej túto informáciu popiera). Pre kontext jej dôležité, ako to komentoval reportér Lukas KvasnakTrendu – týždenníka o ekonomike a podnikaní (goo.gl/mhTpyZ): „Predaj v čase, keď neďaleko v Krupine zrejme budú potrebovať zvárať veľké zostavy pre transportéry, s čím majú práve v PPS skúsenosti, mi nepríde ako najlepší nápad.“

Zmienený 34-percentný podiel vo Way Industries vlastní Ďurica cez cyperskú firmu LCE Company Limited, čo je tak urobené od samého začiatku. Už pražský zubár vlastnil podiel práve cez túto firmu na Cypre.

LCE Company Limited v minulosti spravovali ľudia z J&T, chvíľku bol jej vlastníkom napr. Petr Vodička, riaditeľ odboru finančných trhov v J&T Banke (goo.gl/P329nz). V minulosti J&T využila LCE Company Limited napr. na získanie podielu v českej petrochemickej firme Unipetrol, čo transparentne priznala (goo.gl/PUecdn). J&T, resp. jej klienti predali LCE Company Limited pražskému zubárovi, ktorý ju obratom strelil Ďuricovi.

Otázka je, či v transakcii vystupuje sám za seba alebo kto a za akých podmienok mu požičal. To isté platí aj o Mariničovi, ktorý vlastní 66 percent Way Industries. Teraz pre Denník N povedal, že na kúpu akcií si vzal pôžičku v banke. Ibaže v depozitári cenných papierov ani v notárskom registri sa nedá nájsť záložné právo na záloh, ktorým za úver ručí, hoci v prípade úveru v státisícoch, resp. miliónoch eur na nákup firmy je zabezpečenie štandardné. Požičal mu niekto bez zabezpečenia? Ručí len zmenkami? Verejnosť by mala poznať odpovede, aby dokázala jasne pochopiť, či Marinič je skutočný vlastník alebo iba transakciu pre niekoho frontuje.

Samotnú firmu Way Industries podľa verejných registrov dlhodobo úveruje Poštová banka z čínsko-slovenského bankového holdingu J&T Finance Group.

Vôbec to spolu nemusí súvisieť, ale treba v tomto kontexte mať vzadu v mozgu aj poznámku, že klientmi J&T okrem iných sú aj Miroslav Výboh, podnikateľ a diplomat spájaný so Smerom, a Štefan Czucz, podnikateľ spájaný s Mostom (obaja využívali, resp. využívajú servis J&T so zakladaním off-shore firiem). Je to všeobecne známa informácia, ale vlani ju definitívne potvrdil únik informácií z panamskej kancelárie Mossack Fonseca (Panama Papers). CC: Martin Dubéci

Citát víkendu:

„Bola to veľká politická chyba, až som prekvapený, že som ju s takými politickými skúsenosťami urobil. Ako predseda vlády, ktorý polarizuje spoločnosť, som nemohol zvíťaziť.“

Robert Fico v RTVS o neúspešnej kandidatúre na prezidenta

Shooty:

Nezávislosť médií na Slovensku nebola od roku 1989 nikdy vo väčšom ohrození, ako je teraz. Ak nás chcete podporiť nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom. Vopred ďakujeme🤞

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie