Denník N

Od Cigánov cez shity až po pedofila: Ako vyzeral Ficov slovník „v roku bez politickej korektnosti“

Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

Urážky a vulgarizmy v politike už berieme ako štandard, no je dobré si pripomenúť, že hrubý slovník si osvojili aj najvyšší reprezentanti štátu. Prejav premiéra a predsedu Smeru tento rok zhrubol.

Spomeňme si na jedno z premiérových predsavzatí z konca minulého roka. „Rok 2017 bude rokom otvorenejšej reči zo strany predstaviteľov Smeru, bude to koniec politickej korektnosti, lebo tá nás zabíja,“ hovoril vlani v decembri na sneme strany v Prešove. Slovensko práve končilo ako predsednícka krajina Európskej únie.

Robert Fico straníkov vyzval, aby nazývali veci pravými menami, inak ich zvalcujú extrémisti. Hneď ohlásil, že treba „začať v rómskych osadách robiť poriadky“.

Plamenný prejav zakončil odkazom na knihu českého expremiéra a dnes prezidentského kandidáta Mirka Topolánka s názvom „Hlavně se neposrat“.

Ak premiér rokom bez politickej korektnosti avizoval zhrubnutie svojho slovníka, zrejme sa dá povedať, že svoje predsavzatie naplnil. A plánuje ísť ďalej. Ako povedal na poslednom sneme: „Kto pôjde do nás kameňom, my doňho dvomi.“

Aké výroky a vyhlásenia sprevádzali premiérov rok 2017?

„Je mi jedno, či ide o Cigánov“

Ako si premiér nový slovník predstavuje, naznačil už v januári, keď v niekoľkých debatách cielene miesto slova „Róm“ použil termín „Cigán“.

„Máme tu kategóriu ľudí, a nehovorím len o Cigánoch, ktorá nechce pracovať, zneužíva sociálny systém a ešte aj otravujú ľudí, ktorí žijú vedľa nich. Zakročíme proti ľuďom, ktorí vyciciavajú tento štát,“ rečnil koncom januára v debate V politike televízie TA3.

Autor – Shooty

Fico má osvedčenú taktiku. Ak chce, aby niečo vyznelo a hovorilo sa o tom, cielene to opakuje všade, kam sa pohne. Zmienka o „Cigánoch“ nebola v ten víkend jediná, o Rómoch tak hovoril aj v Slovenskom rozhlase. „Je mi jedno, či ide o zneužívanie dávok Cigánmi, alebo niekým iným. To je to isté,“ vravel.

„Serie ma, že publikujete shity“

Keď išlo o novinárov, Fico svoj slovník nemiernil roky a nepotreboval vyhlasovať žiadne ukončenie obdobia politickej korektnosti. Napríklad už v 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie