Od januára budú záznamy u lekára aj výmenné lístky online, lekárnik uvidí vaše lieky

Od nového roku začnú spúšťať najväčší online projekt. Postupne sa má pripojiť 13-tisíc ambulancií, 264 zariadení a 110-tisíc zdravotných pracovníkov.

CT prístroj. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pacient príde do ambulancie a lekárke podá preukaz poistenca. Má dráždivý kašeľ. Keďže laboratórne vyšetrenia boli negatívne, lekárka ho posiela k špecialistovi. Pripojí sa do elektronického systému eZdravie, kde opíše jeho stav a napíše, že ho posiela na pľúcne oddelenie. Elektronicky mu vypíše aj výmenný lístok k špecialistovi, kam napíše, aké má príznaky a na čo prišla pri vyšetrení.

Pacient odchádza z ambulancie, svoj výmenný lístok má aj v papierovej podobe, špecialista ho dostal elektronicky. Informácia o tom, čo robila lekárka, je už zapísaná do elektronickej knižky pacienta. Svoje vyšetrenie tam zapíše aj špecialista a pacient už nemusí nosiť výsledky na papieri – všeobecný lekár to uvidí online vo svojom počítači.

Takto v skratke funguje elektronické zdravotníctvo, ktoré sa má spustiť od januára budúceho roka. Neznamená to, že všetci lekári budú od januára do systému zapojení. Všetci lekári ešte ani nedostanú karty s PIN kódom, cez ktorý by sa mohli pripojiť do systému.

Elektronické zdravotníctvo je z pohľadu napojenia a nastavenia najväčší projekt na Slovensku, tvrdí generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš, ktorý má spustenie systému na starosti.

Veľmi dôležitý bude občiansky s čipom

Ak bude chcieť pacient kontrolovať záznamy o svojom zdravotnom stave, potrebuje si na to vybaviť elektronický občiansky preukaz s čipom. Do konca novembra ich štát vydal 2,55 milióna.

Bez elektronického občianskeho preukazu budú môcť pacienti využívať elektronické zdravotníctvo len v obmedzenom režime – napríklad lekár-špecialista neuvidí záznamy pacienta a bude môcť zapisovať len detaily svojho vyšetrenia. Naopak, všeobecný lekár uvidí všetko, aj záznamy špecialistu, a aj bez elektronického občianskeho preukazu bude môcť dáta do systému zapisovať a na požiadanie ich vytlačiť.

Celkovo by po zavedení systému mal mať všeobecný lekár omnoho viac informácií, ako má dnes. Napríklad bude vedieť o výsledkoch od špecialistu, aj keď ich pacient nedonesie.

Ak nebude mať pacient občiansky s čipom, bude musieť k špecialistovi doniesť aj papierový výmenný lístok, aj keď ho všeobecný lekár vypíše a zašle elektronicky.

Čo všetko bude od januára fungovať?

Lekári by mali zapisovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |