Denník N

Od januára budú záznamy u lekára aj výmenné lístky online, lekárnik uvidí vaše lieky

CT prístroj. foto N – Tomáš Benedikovič
CT prístroj. foto N – Tomáš Benedikovič

Od nového roku začnú spúšťať najväčší online projekt. Postupne sa má pripojiť 13-tisíc ambulancií, 264 zariadení a 110-tisíc zdravotných pracovníkov.

Pacient príde do ambulancie a lekárke podá preukaz poistenca. Má dráždivý kašeľ. Keďže laboratórne vyšetrenia boli negatívne, lekárka ho posiela k špecialistovi. Pripojí sa do elektronického systému eZdravie, kde opíše jeho stav a napíše, že ho posiela na pľúcne oddelenie. Elektronicky mu vypíše aj výmenný lístok k špecialistovi, kam napíše, aké má príznaky a na čo prišla pri vyšetrení.

Pacient odchádza z ambulancie, svoj výmenný lístok má aj v papierovej podobe, špecialista ho dostal elektronicky. Informácia o tom, čo robila lekárka, je už zapísaná do elektronickej knižky pacienta. Svoje vyšetrenie tam zapíše aj špecialista a pacient už nemusí nosiť výsledky na papieri – všeobecný lekár to uvidí online vo svojom počítači.

Takto v skratke funguje elektronické zdravotníctvo, ktoré sa má spustiť od januára budúceho roka. Neznamená to, že všetci lekári budú od januára do systému zapojení. Všetci lekári ešte ani nedostanú karty s PIN kódom, cez ktorý by sa mohli pripojiť do systému.

Elektronické zdravotníctvo je z pohľadu napojenia a nastavenia najväčší projekt na Slovensku, tvrdí generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš, ktorý má spustenie systému na starosti.

Veľmi dôležitý bude občiansky s čipom

Ak bude chcieť pacient kontrolovať záznamy o svojom zdravotnom stave, potrebuje si na to vybaviť elektronický občiansky preukaz s čipom. Do konca novembra ich štát vydal 2,55 milióna.

Bez elektronického občianskeho preukazu budú môcť pacienti využívať elektronické zdravotníctvo len v obmedzenom režime – napríklad lekár-špecialista neuvidí záznamy pacienta a bude môcť zapisovať len detaily svojho vyšetrenia. Naopak, všeobecný lekár uvidí všetko, aj záznamy špecialistu, a aj bez elektronického občianskeho preukazu bude môcť dáta do systému zapisovať a na požiadanie ich vytlačiť.

Celkovo by po zavedení systému mal mať všeobecný lekár omnoho viac informácií, ako má dnes. Napríklad bude vedieť o výsledkoch od špecialistu, aj keď ich pacient nedonesie.

Ak nebude mať pacient občiansky s čipom, bude musieť k špecialistovi doniesť aj papierový výmenný lístok, aj keď ho všeobecný lekár vypíše a zašle elektronicky.

Čo všetko bude od januára fungovať?

Lekári by mali zapisovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie