Chýb pri predsedníctve bolo dosť, no Lajčákovo ministerstvo podľa NKÚ neporušilo zákon

Kontrolóri preverili zmluvy za 50 miliónov eur, museli dávať dokopy podklady roztrúsené na rôznych miestach ministerstva, chýbali prílohy aj podpisy.

Galavečer k predstaveniu loga slovenského predsedníctva. Foto – TASR

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) tvrdí, že pri kontrole slovenského predsedníctva nezistil také zásadné pochybenia, ktoré by mohli byť trestným činom. Napriek tomu sa podľa neho nedá tvrdiť, že všetko prebehlo v úplnom poriadku.

Kontrolóri úradu preverili zmluvy a faktúry spojené s predsedníctvom za 50 miliónov eur, len na ministerstve zahraničných vecí za 30 miliónov. „Nezistili sme také skutočnosti, ktoré by zakladali podozrenie zo spáchania trestného činu, ale chyby a omyly tam boli," povedal šéf NKÚ Karol Mitrík.

Detailnejší protokol z kontroly zverejní úrad v januári.

Podnetom na kontrolu bola kritika, ktorej Lajčákovo ministerstvo čelilo zo strany viacerých bývalých zamestnancov. Obvinenia z nehospodárnosti sa týkali úvodného podujatia k slovenskému predsedníctvu, ale aj obstarávaní na výrobu reklamných šotov, filmov či videí.

Chýbali podpisy, prílohy, bolo veľa dodatkov

Šéf NKÚ pripustil, že kontrola trvala dlhšie, ako si mysleli. Zmluvy a dokumenty boli totiž roztrúsené na rôznych miestach ministerstva, neboli archivované na jednom mieste a trvalo, kým kontrolóri dostali podstatu veci.

Kontrolu sťažovalo aj to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Predražené predsedníctvo

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |