Lekár napísal článok, že očkovanie spôsobuje autizmus. Zistili, že podvádzal, a článok stiahli

Príbeh imunológie je fascinujúca dobrodružná sága plná uvážlivých dobrodincov, ako Jenner, Pasteur či Rosenberg, ale aj podvodníkov naháňajúcich vlastný prospech.

Foto – Fotolia

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Egyptské pyramídy. Visuté záhrady princeznej Semiramis. Mohutná Feidiova socha Dia. Artemidin chrám v Efeze. Rodoský kolos. Mauzóleum v Halikarnasse. Maják na ostrove Pharos. Sedem divov sveta tak, ako ich pomenoval antický svet. Naša civilizácia príliš roztiahla svoje krídla, a tak nás už veľkosť pyramíd neveľmi ohromí. Hľadáme divy inde. Sú často menej nápadné ako pyramídy, sú viac v tom, čo okolo seba poznávame, než v tom, čo okolo seba vytvárame.

Takto sa pred rokmi v televízii prihováral divákom Milan Lasica vo svojej relácii Mojich sedem divov a svojim hosťom kládol otázku: Čo dnes považujete za sedem divov? Túto otázku som si položil tiež.

Mojím tretím divom je imunológia, veda o obranyschopnosti organizmu. Imunológia totiž choroby dokáže nielen liečiť, ale aj úplne vyhubiť z povrchu zemského. A to je veľký div, či nie?

Pokusy prešovského lekára

Na Slovensku sa v poslednom čase znovu objavili osýpky. V Európe sme však s nízkym výskytom tohto ochorenia skôr výnimkou. V iných krajinách, napríklad v Rumunsku, Grécku či Taliansku, zaznamenali omnoho viac prípadov, niekde sa dá hovoriť dokonca aj o epidémii.

Je to nezvyčajné. V čom? To je vec pohľadu. Ak by k nám dnes zavítal pomocou stroja času hosť z minulosti, povedzme spred takých 100 rokov, čudoval by sa, že tých prípadov je tak málo. Vo svete, odkiaľ by prichádzal, bolo toto ochorenie bežné, ročne ho dostávali tisícky ľudí, najmä deti, a mnohé naň umierali.

Ak by nás však navštívil časový turista spred takých 20 rokov, naopak, divil by sa, že to ochorenie ešte vôbec existuje. V jeho svete to už totiž vyzeralo, že je s ním amen, podobne ako s pravými kiahňami či detskou obrnou.

Tomu prvému návštevníkovi by sme mohli vysvetliť, že osýpky sme takmer zlikvidovali vďaka vakcinácii. Keď v roku 1721 prešovský lekár a lekárnik Ján Adam Rayman zaočkoval svoju zdravú dcérku proti pravým kiahňam (variola) hnisom z kiahničky jej chorého brata, mohla z toho ochorieť a zomrieť.

Rayman to riziko podstúpil, lebo vedel, že človek, ktorý kiahne prekonal, na ne druhý raz už neochorie. Dievčatko neochorelo.

Podobné pokusy robili ľudia už pred tisíckami rokov v starovekej Číne. Fúkali napríklad prášok zo zaschnutých chrást do nosných dierok zdravých detí, alebo šaty chorých obliekali zdravým deťom. Áno, múdrosť k nám neprišla s vynálezom ďalekohľadu či mikroskopu. Ľudia si odjakživa všímali svet okolo seba a premýšľali nad tým, ako veci fungujú.

Počiatky vakcinácie

Oveľa bezpečnejšiu techniku očkovania vyvinul 70 rokov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Mojich sedem divov

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |