Denník N

Lekár napísal článok, že očkovanie spôsobuje autizmus. Zistili, že podvádzal, a článok stiahli

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Príbeh imunológie je fascinujúca dobrodružná sága plná uvážlivých dobrodincov, ako Jenner, Pasteur či Rosenberg, ale aj podvodníkov naháňajúcich vlastný prospech.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Egyptské pyramídy. Visuté záhrady princeznej Semiramis. Mohutná Feidiova socha Dia. Artemidin chrám v Efeze. Rodoský kolos. Mauzóleum v Halikarnasse. Maják na ostrove Pharos. Sedem divov sveta tak, ako ich pomenoval antický svet. Naša civilizácia príliš roztiahla svoje krídla, a tak nás už veľkosť pyramíd neveľmi ohromí. Hľadáme divy inde. Sú často menej nápadné ako pyramídy, sú viac v tom, čo okolo seba poznávame, než v tom, čo okolo seba vytvárame.

Takto sa pred rokmi v televízii prihováral divákom Milan Lasica vo svojej relácii Mojich sedem divov a svojim hosťom kládol otázku: Čo dnes považujete za sedem divov? Túto otázku som si položil tiež.

Mojím tretím divom je imunológia, veda o obranyschopnosti organizmu. Imunológia totiž choroby dokáže nielen liečiť, ale aj úplne vyhubiť z povrchu zemského. A to je veľký div, či nie?

Pokusy prešovského lekára

Na Slovensku sa v poslednom čase znovu objavili osýpky. V Európe sme však s nízkym výskytom tohto ochorenia skôr výnimkou. V iných krajinách, napríklad v Rumunsku, Grécku či Taliansku, zaznamenali omnoho viac prípadov, niekde sa dá hovoriť dokonca aj o epidémii.

Je to nezvyčajné. V čom? To je vec pohľadu. Ak by k nám dnes zavítal pomocou stroja času hosť z minulosti, povedzme spred takých 100 rokov, čudoval by sa, že tých prípadov je tak málo. Vo svete, odkiaľ by prichádzal, bolo toto ochorenie bežné, ročne ho dostávali tisícky ľudí, najmä deti, a mnohé naň umierali.

Ak by nás však navštívil časový turista spred takých 20 rokov, naopak, divil by sa, že to ochorenie ešte vôbec existuje. V jeho svete to už totiž vyzeralo, že je s ním amen, podobne ako s pravými kiahňami či detskou obrnou.

Tomu prvému návštevníkovi by sme mohli vysvetliť, že osýpky sme takmer zlikvidovali vďaka vakcinácii. Keď v roku 1721 prešovský lekár a lekárnik Ján Adam Rayman zaočkoval svoju zdravú dcérku proti pravým kiahňam (variola) hnisom z kiahničky jej chorého brata, mohla z toho ochorieť a zomrieť.

Rayman to riziko podstúpil, lebo vedel, že človek, ktorý kiahne prekonal, na ne druhý raz už neochorie. Dievčatko neochorelo.

Podobné pokusy robili ľudia už pred tisíckami rokov v starovekej Číne. Fúkali napríklad prášok zo zaschnutých chrást do nosných dierok zdravých detí, alebo šaty chorých obliekali zdravým deťom. Áno, múdrosť k nám neprišla s vynálezom ďalekohľadu či mikroskopu. Ľudia si odjakživa všímali svet okolo seba a premýšľali nad tým, ako veci fungujú.

Počiatky vakcinácie

Oveľa bezpečnejšiu techniku očkovania vyvinul 70 rokov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Mojich sedem divov

Teraz najčítanejšie