Denník N

Nechcem rukavice, čapice a pančucháče, pod stromček patrí knižka. O čom? To je jedno!

Keď si pustíte novinku skupiny Saténové ruky, zabudnete na všetky vianočné odrhovačky.

Pred pár dňami sa objavil článok o tom, že americký muzikológ skúmal dvesto najhranejších vianočných piesní, aby prišiel na to, ako sa dá urobiť najšťastnejšia. Aké má mať tempo, aké slová, akú formu. Výsledky svojej analýzy posunul skladateľovi a speváčke, ktorí podľa nej pripravili pesničku Love’s Not Just For Christmas. Celé to vzniklo na objednávku obchodného domu s cieľom navodiť čo najlepšiu atmosféru nákupov.

Skladba Tvrdý darček má úplne iný príbeh aj dôvod vzniku. Celá sa zrodila za sedem hodín. Tri stačili na vymyslenie textu a hudby, ďalšie štyri zabralo nahrávanie v štúdiu. Objednali si ju dievčatá z časopisu Bublina, ktorý je nielen pre deti a v každom z doterajších troch čísiel má hudobnú dvojstranu s tematickou pesničkou. Po rapperovi Brančim Kováčovi alias Vecovi a hiphope prišiel Archívny chlapec ako zástupca pesničkárskej scény a vo vianočnom čísle je punkový hit, o ktorý sa postarali Saténové ruky. A je tu vtipná vianočná pesnička:

Ak sa niekomu mohlo zdať, že na druhom albume znie táto bratislavská partia štyridsiatnikov pokojnejšie, nový singel ho vyvedie z omylu. Keď Vlado Janček kričí „Nechcem rukavice, čapice a pančucháče!“ s dôvetkom, že oblečenie pod stromčekom nudí, znie to ako autentická trauma z detstva alebo ako odkaz partnerke. Jeho zámer bol však oveľa prozaickejší. „Chcel som spraviť vymakanú punkovú pesničku pre deti o Vianociach,“ hovorí autor skladby.

Broňa Schragge a Ivana Šáteková z časopisu Bublina ozdobili Tvrdý darček lo-fi ilustráciami a vznikol tento štýlový videoklip, ktorý by sa mal skloňovať v ankete o singel roka. Slogany textu ako napríklad „Pod stromček patrí knižka! O čom? To je jedno!“ majú rovnakú šancu zľudovieť ako hitovka Kde mám bundu?! z debutového albumu Saténových rúk.

Kultúra

Teraz najčítanejšie