Denník N

V lete 1989 dala v Bratislave pódium disidentom, na jar 2018 sa vráti s turné ku koncu kariéry

Joan Baezová na Pohode 2008. Foto – TASR
Joan Baezová na Pohode 2008. Foto – TASR

Americká pesničkárka Joan Baezová chce na budúci rok skončiť s koncertovaním. Pri rozlúčke sa 29. marca zastaví na Slovensku.

Myslí si, že nastal vhodný čas rozlúčiť sa s verejným vystupovaním. „Budúci rok bude posledným v mojom koncertovaní. Turné sa bude skladať zo štyroch častí, každá bude v inom mesiaci. Mohla by som sa rozhodnúť ešte spievať na protest alebo spraviť niečo v tomto štýle. Ale hlas ma už neposlúcha tak ako kedysi. A preto som sa musela vyrovnať s rozhodnutím, kedy bude správne prestať spievať,“ tvrdí americká pesničkárka Joan Baezová.

Do rozpisu koncertov zaradila aj Bratislavu. Je to totiž silná spomienka pre ňu aj všetkých pamätníkov, ktorí sa ocitli na jej koncerte v rámci festivalu Bratislavská lýra 1989. Ten sa konal na začiatku júna, niekoľko mesiacov pred Nežnou revolúciou. Keďže Baezová bola dlhoročnou bojovníčkou za ľudské práva, dobre poznala aj pomery v komunistickom Československu a rozhodla sa protestovať nielen hudbou. Jednu z pesničiek koncertu venovala Charte 77 a privítala v hľadisku Václava Havla, ktorého režim krátko predtým pustil z väzenia a ona z neho urobila svojho technika. Vzápätí na pódium pozvala ďalšieho disidenta, pesničkára Ivana Hoffmana, a kolegiálne mu prenechala časť svojho vystúpenia. Šokovaní organizátori na pokyn príslušníkov Štátnej bezpečnosti, ktorí boli na koncerte, sa spamätali až po vyše minúte a radšej vypli mikrofón, aby nenastal ešte väčší „prúser“. Aj piskot divákov bol signálom, že komunistický režim už je v poslednej fáze.

Na toto veľké gesto nik z tých, ktorí boli v júni 1989 v hale na Pasienkoch, nezabudol a stalo sa jedným zo symbolov života za železnou oponou. Joan Baezová sa na Slovensko vrátila v roku 2008 na festival Pohoda, potom ešte vystúpila v Bratislave v roku 2014. Správa o rozlúčkovom turné, ktorého bude mať 29. marca zastávku v bratislavskom Istropolise, bola zverejnená symbolicky dnes – na výročie úmrtia Václava Havla.

Joan Chandos Báez sa narodila 9. januára 1941. Debutový album vydala v roku 1960, pričom odvtedy na trh uviedla viac ako dve desiatky štúdiových nahrávok. Doposiaľ poslednou je Day After Tomorrow (2008). Známa aktivistka začala v 60. rokoch minulého storočia spolupracovať s kolegom Bobom Dylanom, ku ktorému sa pripojila aj v 70. rokoch v rámci jeho turné Rolling Thunder Revue. Okrem vystúpenia na Bratislavskej lýre sa na Slovensku predstavila aj v roku 2008 na festivale Bažant Pohoda v Trenčíne a 11. októbra 2014 vystúpila s veľkým úspechom v Aegon Arene.

Teraz najčítanejšie