Denník N

Fakty

Domino fórum 1997/37
Domino fórum 1997/37

Mal som pôvodne nutkanie pritvrdiť už v titulku. Fakty sú však dosť tvrdé aj samy osebe.

Milan Kňažko ma obvinil, že klamem o autoroch jeho prejavu, ktorý odštartoval na Slovensku éru mečiarizmu. Namiesto komentára preto pripájam dva dobové citáty. Jeden od Milana Kňažka, druhý od Igora Cibulu.

K prvej citácii: Je to Domino fórum 1997/37, s. 4-5. O Cibulovi Kňažko v rozhovore „Vtedy som nevedel to, čo viem dnes“ hovorí: „Takže Mečiar nadiktoval faktografický úvod a opýtal sa, či nechceme k tomu textu niečo dodať. Ja som tú potrebu pociťoval, a tak som to tam napísal. A potom si to zobral Budaj a dopísal záver. Cibula, ktorý prišiel neskôr, si ten text iba prezeral a navrhol zmeniť zopár slov. A potom som išiel ten text do televízie prečítať.“

Takže Kňažkovi to písal Mečiar aj s Budajom, kus si napísal sám Kňažko a niečo pripísal Cibula.

A k druhej citácii: (prameň: Verejnosť proti násiliu 1989 – 1991. Svedectvá a dokumenty, Bratislava: NMŠ, 1998, strana 220):

Fedor Gál (otázka z rozhovoru Fedora Gála s Igorom Cibulom smerovala k autorstvu Kňažkovho prejavu v televízii): „To bola zostava: Jano Budaj, Milan Kňažko, Mečiar, ty a Nagyová?“

Igor Cibula: „Nagyová a Poliaková. No a oni mi poskytli ten výklad situácie, ktorý bol potom prezentovaný verejnosti. Strčili mi do ruky prejav pre televízne vystúpenie Milana Kňažka. Premiér Mečiar ma požiadal, aby som text prejavu prečítal a upravil. Ja som zobral ten prejav, čítal som ho, urobil som tam nejaké štylistické vstupy, a kde sa mi zdali nejaké silné slová, adjektíva, tak som povedal, že to je silné, ale už sa to nedalo dopísať, a tak som šiel s Kňažkom do televízie…“

Takže: na spísaní textu, ktorý mal byť fakticky Mečiarov, a nie Kňažkov, ale prečítal ho Kňažko, sa podieľali: Mečiar, Kňažko, Budaj, Cibula. Ako celok to bolo dielo vopred pripraveného kolektívneho komplotu. Dvere do éry mečiarizmu boli otvorené.

A na záver: Nepredpokladám, že vyvrátením jednej lži sa tento smutný príbeh končí. Dúfam však a verím, že k faktografickému vyvracaniu ďalších a ďalších sa pridajú svedkovia udalostí spred takmer tridsiatich rokov. Nepovažujem to za špinenie tejto významnej epizódy našich novodobých dejín, skôr naopak. Tak či tak, Václav Havel by možno nad svojou vierou, že pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávisťou, dnes trochu zaváhal.

A ešte bodka: bez Kňažka a Budaja by nebol november 89, ako si ho pamätáme. Toto je tiež fakt, ktorý patrí do našich dejín. Klobúk dolu za tie skvelé okamihy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie