Denník N

Hovorí po hebrejsky aj po arabsky, no izraelská vláda sa s ňou rozprávať nebude. Kto je nová šéfka rakúskej diplomacie

Karin Kneisslová, nová šéfka rakúskej diplomacie. Foto – Wikimedia

Karin Kneisslová síce nie členkou FPÖ, ale názory má podobné ako šéf slobodných, ktorý o nej uvažoval ako o prezidentke. Mladý kancelár Kurz jej pre istotu zoberie európsku agendu.

Hneď prvý deň, keď sa po prísahe u rakúskeho prezidenta ujala Karin Kneisslová funkcie ministerky zahraničných vecí, musela riešiť prvý diplomatický problém. Izraelská vláda oznámila, že ju a rovnako aj ostatných ministrov nominovaných extrémne pravicovou Stranou slobodných Rakúska (FPÖ) bude bojkotovať a komunikovať bude iba s nižšími úradníkmi na ministerstvách.

V novej vláde kancelára Sebastiana Kurza pritom nejde o žiadne vedľajšie rezorty. Slobodní si vyrokovali nielen ministerstvo zahraničia, ale aj vnútra a obrany. Bezpečnosť Rakúska sa tak takmer úplne dostala do rúk strany, ktorú v 50. rokoch založili bývalí nacisti.

V roku 2000, keď EÚ potrestala Rakúsko za koalíciu ľudovcov s krajnou pravicou sankciami, reagovala izraelská vláda tvrdšie. Vtedy stiahla svojho ambasádora.   

Kneisslová (52) pritom veľmi dobre pozná Izrael, kedysi tam študovala a doma je známa ako odborníčka na Blízky východ. Často písala do novín či vystupovala v televízii a prednášala na univerzitách.

Sionizmus ako nacizmus

Hoci nie je členkou FPÖ, jej pohľad na svet sa nijako výrazne neodlišuje od straníckej línie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie