Denník N

Sviatky s náramkom bude mať len 25 väzňov, sudcovia elektronike stále neveria

Náramok pre odsúdeného na domáce väzenie. Foto N – Tomáš Benedikovič
Náramok pre odsúdeného na domáce väzenie. Foto N – Tomáš Benedikovič

Projekt elektronického monitorovania osôb, teda takzvané náramky, stál 27 miliónov eur. Ich využitie je minimálne. Skúsia ho napríklad pri prepúšťaní väzňov na sviatky. K rodine tak pôjde 25 odsúdených.

Projekt elektronických náramkov za 27 miliónov eur mal mať široké využitie. Nestalo sa tak vlani a nie je to tak ani tento rok.

Momentálne ho na Slovensku využíva len 41 osôb. Medzi monitorovanými je aj Pavol Rusko, ktorého súd prepustil z väzby s elektronickým náramkom na členku, čo je preventívne opatrenie, ktoré má zamedziť jeho úteku.

Celkovo systém elektronickej kontroly využili sudcovia do decembra len v 47 prípadoch. Súdne štatistiky hovoria, že domácim väzením potrestali v roku 2017 len pätnásť odsúdených. Na zákaz priblíženia sa k chránenej osobe využili náramok v desiatich prípadoch.

Väznice zostávajú plné

Navýšenie alternatívnych trestov, ktoré malo odľahčiť preplnené väznice a ušetriť peniaze, teda ani po veľkej investícii do elektronického systému neprichádza. Náramky sa mali využívať od trestov domáceho väzenia až po monitorovanie zákazu priblíženia, či už násilníkov, alebo napríklad neprispôsobivých futbalových fanúšikov.

To, že by štát využívaním týchto možností pre obvinených, obžalovaných či odsúdených ušetril, ukazuje aj úspora pri súčasnom minimálnom využívaní technických pomôcok. Tí, čo mali elektronické náramky a neboli za mrežami, štátu ušetrili od januára 2016 už takmer 756-tisíc eur. Jeden deň vo väznici pre jednu osobu totiž stojí 41,68 eura.

Leopoldovské väzenie. Foto – TASR

To, že sa alternatívne tresty využívajú málo, si uvedomuje aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Tá už od spustenia projektu kritizovala jej predchodcu Tomáša Boreca (za Smer), že projekt za 27 miliónov eur zle nastavil. Počítal totiž s využitím pre 2-tisíc osôb. Takéto čísla systém nedosahuje, hoci začali tento rok náramky využívať pre odsúdených na otvorených pracoviskách. Malo ich vtedy 150 väzňov denne.

Budú mať Vianoce

Najnovšie náramky využijú vo väzniciach aj pred blížiacimi sa sviatkami. Na Vianoce sa vďaka nim s rodinami stretne 23 odsúdených a na Nový rok dvaja.

Neznamená to však, že len tak malý počet väzňov strávi sviatky s blízkymi. Ako spresnil hovorca Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž, na mimoriadne voľno je navrhnutých 100 odsúdených a vychádzky mimo ústavu majú dostať za odmenu 113 odsúdení. Ide o dve formy disciplinárnych odmien, pričom mimoriadne voľno môže byť až na päť dní a práve počas neho využijú aj monitorovanie pomocou náramkov. Vychádzka znamená návrat najneskôr do 48 hodín.

Čo s náramkami ďalej? Ministerka verí, že nájdu svoje využitie a sudcovia ich budú viac využívať. Prvým krokom malo byť jesenné školenie pre probačných a mediačných úradníkov. Sami mali začať viac dôverovať systému. Ešte dôležitejšie však je, že by mu mali viac dôverovať sudcovia.

Pohľad do štatistík ukazuje, že aj pri takom nízkom celkovom počte alternatívnych trestov sú veľké regionálne rozdiely – v Nitrianskom kraji sudcovia neudelili ani jeden takýto trest, v Bratislavskom kraji sa na toto riešenie odhodlali len dvakrát a v Banskobystrickom kraji šestnásťkrát.

Náramok pre odsúdeného na domáce väzenie a monitorovacie zariadenie pre probačného úradníka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pre predstavu, v akých prípadoch sa takto sudcovia v Banskobystrickom kraji rozhodli: Išlo o deväť trestov domáceho väzenia, jeden prípad domáceho väzenia spolu so zákazom požívania alkoholických nápojov, jeden zákaz priblíženia k chránenej osobe plus zákaz vstupu do zóny, jeden zákaz priblíženia k chránenej osobe kombinovaný s povinnosťou zotrvať v povinnej zóne a štyri povinnosti zotrvať v prikázanej zóne.

Slovensko

Teraz najčítanejšie