Denník N

Volajú to gangster-džihád. Veľká časť teroristov v Európe predtým spáchala iný zločin, zistila slovenská štúdia 

Zdroj – Globsec
Zdroj – Globsec

Think tank Globsec uverejnil prvé zistenia veľkého výskumu o prepojení zločinu a terorizmu. 

Veľká časť európskych teroristov sa už skôr vyznačovala kriminálnou činnosťou. V Holandsku malo 40 percent bojovníkov, ktorí odišli do Sýrie, zločineckú minulosť, v Nemecku to boli dve tretiny. V prípade Francúzska a Belgicka sa rovno hovorí o gangster-džiháde. Prepojenie na zločincov vidno aj v Británii či Taliansku.

To sú zatiaľ predbežné výsledky výskumu slovenského think tanku Globsec, ktorý sa snaží zanalyzovať, nakoľko súvisí terorizmus s bežným zločinom. Ide o štúdiu v rozsahu, aký tu ešte nebol, hovoria autori. Celkovo skúmajú prípady okolo tisíc ľudí, ktorých zatkli pre terorizmus v 11 krajinách Európskej únie od Británie po Grécko.

„Nielenže teroristi mali predtým skúsenosti v zločine, ale často zamestnávali ľudí s kriminálnym know-how na získavanie falošných dokladov, ktoré im dovoľovali unikať odhaleniu dlhší čas,“ píše sa v štúdii.

Podľa nej sú „európski džihádisti, dnes väčšinou druhogenerační Európania, najskôr celkom dobre integrovaní, ale v období, keď sa venovali drobnému zločinu“.

„Jednoducho – sú to najskôr radikáli (zločinci) a islamistickí extrémisti alebo teroristi až potom,“ dodáva.

Nový fenomén

Stanislav Matějka z Globsecu hovorí, že prepojenie zločincov a teroristov je, pokiaľ ide o jeho rozsah, pomerne nový fenomén.

„K raketovému nárastu tohto fenoménu prispel nástup a dosah Dáišu (takzvaný Islamský štát, známy aj pod skratkou ISIS). Zatiaľ čo iné teroristické skupiny (ETA, al-Káida a ďalšie) si dávali záležať na svojom ‚ideologickom profile‘ (členmi skupín sa stávali primárne ideologicky motivovaní jedinci), náborová stratégia Dáišu sa v Európe zamerala na mladých moslimov, ktorých prípadná kriminálna minulosť bola devízou. Ich skúsenosti s ukrývaním sa pred políciou a ich nižšia citlivosť na násilie sú veľkou výhodou,“ hovorí pre Denník N.

Dodáva tiež, že keď sa pridajú k islamistom, môžu hodiť svoju zločineckú minulosť za hlavu, pretože „ich zločiny boli odpustené, keďže bojujú za väčšiu vec“.

V minulosti mali teroristické skupiny blízko k zločinu vtedy, keď už zabehnutá teroristická organizácia potrebovala nelegálnou činnosťou získať peniaze. Typickým príkladom je IRA.

Gangster-džihád

„V prípade krajín ako Francúzsko či Belgicko vidieť fenomén gangster-džihádu. Mladíci, ktorí boli členmi gangov v mestách, sú postupne verbovaní a ich prepojenie na pašerácke kruhy je využívané na pašovanie rôznych tovarov (cigariet, alkoholu či dokonca ľudí a zbraní) a na financovanie a plánovanie útokov na Západe,“ hovorí Matějka.

Aké presne zločiny páchajú predtým, ako sa pridajú k teroru, je ešte ťažké povedať. Odborník spomína rôzne veci: od malých prečinov cez pašovanie, domáce násilie až po obchod s drogami.

„Bratia Abdeslamovci, zodpovední za útoky v Paríži v roku 2015, napríklad prevádzkovali bar, v ktorom obchodovali s drogami. V Grécku bolo odhalené prepojenie medzi skupinami falšujúcimi európske pasy a teroristami z Dáišu,“ dodáva Matějka.

Štúdia je zatiaľ iba predbežná. Výskumníci v 11 krajinách (ide o odborníkov z oblasti kriminológie či terorizmu) budú teraz skúmať detaily jednotlivých prípadov. Okrem iného chcú zistiť aj to, ako presne sa z kriminálnikov stali teroristi.

„Teórie, ktoré hovoria o tom, že mladí moslimovia sú radikalizovaní a verbovaní práve vo väzeniach alebo online, sú dnes veľmi populárne a my ich naším empirickým výskumom chceme potvrdiť – alebo vyvrátiť,“ dodáva Matějka.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie