Denník N

Volajú to gangster-džihád. Veľká časť teroristov v Európe predtým spáchala iný zločin, zistila slovenská štúdia 

Zdroj – Globsec
Zdroj – Globsec

Think tank Globsec uverejnil prvé zistenia veľkého výskumu o prepojení zločinu a terorizmu. 

Veľká časť európskych teroristov sa už skôr vyznačovala kriminálnou činnosťou. V Holandsku malo 40 percent bojovníkov, ktorí odišli do Sýrie, zločineckú minulosť, v Nemecku to boli dve tretiny. V prípade Francúzska a Belgicka sa rovno hovorí o gangster-džiháde. Prepojenie na zločincov vidno aj v Británii či Taliansku.

To sú zatiaľ predbežné výsledky výskumu slovenského think tanku Globsec, ktorý sa snaží zanalyzovať, nakoľko súvisí terorizmus s bežným zločinom. Ide o štúdiu v rozsahu, aký tu ešte nebol, hovoria autori. Celkovo skúmajú prípady okolo tisíc ľudí, ktorých zatkli pre terorizmus v 11 krajinách Európskej únie od Británie po Grécko.

„Nielenže teroristi mali predtým skúsenosti v zločine, ale často zamestnávali ľudí s kriminálnym know-how na získavanie falošných dokladov, ktoré im dovoľovali unikať odhaleniu dlhší čas,“ píše sa v štúdii.

Podľa nej sú „európski džihádisti, dnes väčšinou druhogenerační Európania, najskôr celkom dobre integrovaní, ale v období, keď sa venovali drobnému zločinu“.

„Jednoducho – sú to najskôr radikáli (zločinci) a islamistickí extrémisti alebo teroristi až potom,“ dodáva.

Nový fenomén

Stanislav Matějka z Globsecu hovorí, že prepojenie zločincov a teroristov je, pokiaľ ide o jeho rozsah, pomerne nový fenomén.

„K raketovému nárastu tohto fenoménu prispel nástup a dosah Dáišu (takzvaný Islamský štát, známy aj pod skratkou ISIS). Zatiaľ čo iné teroristické skupiny (ETA, al-Káida a ďalšie) si dávali záležať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie