Denník N

Osobnosťou roka 2017 je prezident Andrej Kiska

Andrej Kiska v americkej centrále Facebooku. Foto N – Vladimír Šimíček
Andrej Kiska v americkej centrále Facebooku. Foto N – Vladimír Šimíček

Viac ako päťdesiatka osobností verejného života vybrala osobnosti roka 2017 Denníka N. Rozhodovali aj Iveta Radičová, Milan Lasica, Matej Tóth, Fedor Gál, Michal Handzuš, Václav Mika či Pavel Vilikovský.

Osobnosťou roka 2017 je prezident Andrej Kiska, rozhodli významní ľudia spoločenského života. Obhájil tak víťazstvá z predchádzajúcich dvoch rokov. Tentoraz to však bolo tesné a hneď za ním o jediný hlas skončil nový banskobystrický župan Ján Lunter.

Významný počet hlasov získal aj novinár Andrej Bán, ktorý cez občiansku iniciatívu Zabudnuté Slovensko spolu s aktivistom a architektom Michalom Karakom organizujú debaty o extrémizme po celej krajine. Vysoko sa medzi osobnosťami roka umiestnili aj študenti Karolína Farská a David Straka, ktorí organizovali Veľké protikorupčné protesty, ochranár Erik Baláž, ktorý spustil kampaň My sme les, a cyklista Peter Sagan, ktorý obhájil titul majstra sveta.

 

Milan Lasica,
herec

V tomto prípade osobnosti – kurátorky výstavy Sen a skutočnosť v SNG. Bajcurová, Hanáková, Koklesová.

 

Iveta Radičová,
bývalá premiérka

Kolektív aktivistov projektu Zabudnuté Slovensko, pre ich úsilie pri šírení demokratických hodnôt a historickej pamäti spôsobom diskusie a dialógu.

 

Václav Mika,
bývalý riaditeľ RTVS

Čerstvo inšpirovaný po príchode z Prahy musím povedať, že osobnosťou roka pre mňa je pán prezident Andrej Kiska. Hovorím to aj preto, že v Česku je práve jeho osoba tou, ktorá pravidelne boduje v anketách „Čo Česi Slovákom závidia“. Nepochybne je to aj preto, lebo si  zachoval, napriek rôznym tlakom a kauzám, svoju integritu a preňho príznačnú ľudskosť.

 

Ľudmila Kolesárová,
manažérka Dobrého anjela

Osobnosť roka – pre mňa  sú to organizátori Veľkého protikorupčného pochodu Karolina Farská a Dávid Straka. Každý mladý človek, ktorý nečaká, čo pre neho urobí krajina, ale rozmýšľa, čo môže urobiť on pre ňu, je nesmierne vzácny. Dnes, keď Slovensko čelí obrovskému odlivu mladých do zahraničia a aj rastúcej korupcii na najvyšších miestach, je ich aktivizmus hodný zlata. Veľmi si ich vážim, rovnako ako aj ich ďalších mladých priateľov, ktorí sa na organizácii pochodov podieľali.

 

 

Kto rozhodoval:

O osobnosti uplynulého roka hlasovalo 53 ľudí. Medzi nimi aj chodec Matej Tóth, bývalá premiérka Iveta Radičová, Milan Lasica, novinár Martin M. Šimečka, ochranár Erik Baláž či spisovateľ Pavel Vilikovský. Rozhodli takto:

  • Andrej Kiska – 8 hlasov
  • Ján Lunter – 7 hlasov 
  • Zabudnuté Slovensko a Andrej Bán – 5 hlasov
  • Karolína Farská a Dávid Straka; Erik Baláž; Peter Sagan; Angela Merkelová; Emmanuel Macron – po 3 hlasy.

 

Matej Tóth,
chodec, olympijský víťaz

Marian Kotleba. Nezvyknem poukazovať na negatíva a neplatí to ani o Marianovi Kotlebovi. Ale kvôli nemu (naschvál nepíšem vďaka nemu) sa na Slovensku viac rozpráva o negatívach extrémizmu a fašizmu. Verím, že ľudia pochopili, že tadiaľ cesta nevedie.

 

Juraj Benetin,
hudobník a architekt

Zdá sa mi, že rok 2017 nebol dobrý pre osobnosti. Doba prevalcovala jej aktérov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie