Denník N

Žitňanská predsedu bratislavského súdu neodvolá, posunie ho súdnej rade

Ľuboš Sádovský ešte ako člen súdnej rady. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ľuboš Sádovský ešte ako člen súdnej rady. Foto N – Tomáš Benedikovič

V októbri zverejnil týždenník Plus 7 dní článok o tom, že predseda Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský si žije nad pomery svojich príjmov. Rozoberali aj jeho posedenie s vplyvným advokátom Radomírom Bžánom.

Takmer dva mesiace sa zaoberala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) tým, čo spraviť so sudcom, o ktorom zverejnili informácie o jeho až príliš luxusnom životnom štýle a ktorý sa stretáva na poháriku so známym advokátom.

Teraz hovorí, že zákonné dôvody na odvolanie predsedu Krajského súdu v Bratislave Ľuboša Sádovského nevidí. Informácie o tom, ako popíjal s vplyvným advokátom Radomírom Bžánom, však nenechá tak. Obráti sa na súdnu radu, aby jej etická komisia posúdila, či sú takéto kontakty v poriadku.

V prípade Sádovského však týždenník Plus 7 dní písal aj o tom, že žije nad pomery. Jeho majetky nezodpovedali podľa časopisu jeho príjmom. Aj to už sudca musel vysvetľovať ministerke. Tá dnes hovorila novinárom o tom, že sa Sádovský začal voči článku brániť právnou cestou. Predseda súdu už po zverejnení reagoval, že ide o tendenčné informácie. Nespresnil však, v čom.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Súdna rada preskúma aj majetok

Sádovský podľa ministerky súhlasil s tým, aby jeho majetkové priznania preskúmala súdna rada. Tá kontroluje priznania všetkých sudcov. Predseda súdu je podľa ministerky pripravený verejne vysvetliť tieto otázky. Ak sa tak stane, bude to však až v januári 2019, povedal dnes Sádovský pre Denník N, ktorý sa naňho hneď obrátil.

Vysvetľuje to tým, že chce najskôr dokončiť právny postup voči týždenníku. Potom prisľúbil, že bude „pripravený na zodpovedanie všetkých otázok verejnosti a médií“.

Predseda krajského súdu potvrdil, že Žitňanská ho informovala o svojom rozhodnutí obrátiť sa na súdnu radu. „Všetky otázky sme spolu konzultovali a podal som jej všetky potrebné vysvetlenia. Rovnako som poskytol z vlastnej iniciatívy stanovisko aj súdnej rade,“ odpovedá Sádovský, ktorý bol do konca septembra členom rady ako nominant vlády.

Etické dilemy si musia riešiť sudcovia

Žitňanská síce nenašla zákonné dôvody na vyvodenie zodpovednosti voči Sádovskému a neodvolá ho z funkcie, ale myslí si, že by súdna rada mala riešiť, do akej miery sú vhodné vzťahy medzi advokátmi a sudcami. Plus 7 dní totiž zverejnil aj fotografie, ako si Sádovský pripíja s advokátom Bžánom. Ten sa stal známy vďaka zmluve, ktorá mu umožňovala za zastupovanie v arbitráži medzi MH Manažmentom a Slovenskými elektrárňami účtovať si 64-miliónovú paušálnu odmenu.

Sádovský verejne ich vzťah doposiaľ nevysvetlil. Nie je zrejmé, do akej miery sú priatelia a prečo vlastne so Bžánom popíjal. Takéto vzťahy však môžu naštrbiť dôveru v nestrannosť a nezávislosť sudcu. Žitňanská hovorí, že je to otázka etickej dilemy a práve na to súdna rada prijala etický kódex sudcov, aby to riešila. „Je to otázka hodná debaty v sudcovskom stave,“ hovorí ministerka. Súdna rada však zrejme tak skoro svoje stanovisko nepovie. Najskôr zrejme zriadi etickú komisiu, ktorá možné prepojenia sudcov a advokátov posúdi.

Rovnako postupovala súdna rada aj v pondelok, keď riešila iný podnet ministerky. Týkal sa výrokov sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Súdna rada musí vyhodnotiť aj podanie z polície, ktoré vzniklo na základe trestného oznámenia špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Ten tak riešil nevhodnosť Harabinových výstupov v Slobodnom vysielači.

Vyšetrovateľ však povedal, že nešlo o trestný čin, ale o porušenie povinnosti sudcu zrejme áno. Rozhodnutie polície je z 12. septembra, no súdna rada hovorí, že ho dostali až minulý týždeň v piatok, teda po takmer troch mesiacoch.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie