Denník N

Newsfilter: Ficov prezidentský kandidát by zavrel Ficove bane

1. Rybanič skúša kľučku cez Luxemburg. 2. Šefčovič by zavrel bane na Hornej Nitre. 3. Ako ministerka Žitňanská pripraví o tému Borisa Kollára + krátke správy, zaujímavé články, nový Shooty, citát a status dňa.

Udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Rybanič skúša kľučku cez Luxemburg

Súd v Bratislave v pondelok odročil pojednávanie s Filipom Rybaničom. Bývalého zamestnanca Tatrabanky a súčasného asistenta poslanca SaS Jozefa Rajtára súdia za porušenie bankového tajomstva. Rybanič sa ho dopustil tým, že si prezeral pohyby na účte Roberta Kaliňáka. Podľa obžaloby ich následne posunul médiám. Výsledkom bol politický škandál v podobe zverejnenia informácie, že minister vnútra mal s vyšetrovaným Ladislavom Bašternákom omnoho bližší vzťah, než dovtedy priznal.

Rybanič sa obhajuje, že konal vo verejnom záujme, keďže sme sa vďaka nemu o vysokopostavenom politikovi dozvedeli dôležité skutočnosti, ktoré by inak verejnosť nemala ako získať. Jeho advokát Marek Para preto pred súdom predložil takzvanú prejudiciálnu otázku. Tvrdí, že Rybanič by mal byť považovaný za whistleblowera, a práve preto by mal byť zbavený obžaloby. To, že whistleblowerom je, by mal povedať Súdny dvor EÚ.

Okresný súd v Petržalke teraz rozhodne, či Parovmu návrhu vyhovie. Ak by to urobil, prípad by sa na Slovensku na dlhé mesiace zasekol.

Kaliňák reagoval okamžite, Rybanič podľa neho do chránenej kategórie nepatrí a v tlačovej správe dal jasne najavo, že ho treba čo najskôr odsúdiť.

Minister tvrdí, že o whistleblowing

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie