Denník N

Čo prinesie veda v roku 2018

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Hon na nové exoplanéty, nové zariadenie na pozorovanie nanodetailov či editovanie genómu. To a omnoho viac nás čaká v nadchádzajúcom roku.

Predpovedať budúce vedecké úspechy nie je ľahké. Je však jasné, že niektoré vedecké odvetvia budú produkovať čoraz viac zaujímavých výsledkov. Rozhodne k nim bude patriť epigenetika a úprava genómu, nanotechnológie alebo astronómia.

Metóda CRISPR/Cas9 je technológia, ktorá umožňuje meniť genóm buniek. Používa sa pri nej enzýmový komplex, ktorý sa v bunke viaže na DNA a štiepi ju na špecifickom mieste. Táto schopnosť sa využíva na vymazanie a opravu konkrétnych problémových génov.

Veľa ochorení pochádza práve z chýb v génoch, preto je potenciál uvedenej technológie obrovský.

Minulý rok sa oficiálne začali prvé experimenty s ľudskými embryami. Vzorky sa po ukončení experimentov buď zmrazia pre budúce merania, alebo zničia a človek z nich nevyrastie.

Vývoj molekulových strojov

V chémii môžeme očakávať, že bude pokračovať vývoj molekulových strojov. Táto problematika bola v roku 2016 ocenená Nobelovou cenou za chémiu, no keďže ide o pomerne mladú vetvu chémie, stále na nás môže čakať veľký prelom. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie