Čo prinesie veda v roku 2018

Hon na nové exoplanéty, nové zariadenie na pozorovanie nanodetailov či editovanie genómu. To a omnoho viac nás čaká v nadchádzajúcom roku.

Ilustračné foto – TASR

Predpovedať budúce vedecké úspechy nie je ľahké. Je však jasné, že niektoré vedecké odvetvia budú produkovať čoraz viac zaujímavých výsledkov. Rozhodne k nim bude patriť epigenetika a úprava genómu, nanotechnológie alebo astronómia.

Metóda CRISPR/Cas9 je technológia, ktorá umožňuje meniť genóm buniek. Používa sa pri nej enzýmový komplex, ktorý sa v bunke viaže na DNA a štiepi ju na špecifickom mieste. Táto schopnosť sa využíva na vymazanie a opravu konkrétnych problémových génov.

Veľa ochorení pochádza práve z chýb v génoch, preto je potenciál uvedenej technológie obrovský.

Minulý rok sa oficiálne začali prvé experimenty s ľudskými embryami. Vzorky sa po ukončení experimentov buď zmrazia pre budúce merania, alebo zničia a človek z nich nevyrastie.

Vývoj molekulových strojov

V chémii môžeme očakávať, že bude pokračovať vývoj molekulových strojov. Táto problematika bola v roku 2016 ocenená Nobelovou cenou za chémiu, no keďže ide o pomerne mladú vetvu chémie, stále na nás môže čakať veľký prelom. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |