Denník N

Vedci simulovali klímu sveta Hry o tróny. Múr sa dá prirovnať k Fínsku

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Klíma Múru sa podobá fínskemu Laponsku, ruskej Sibíri alebo aljašskému mestu Fairbanks. Casterlyho skala má klímu podobnú Houstonu v Texase alebo mestu Čchang-ša vo východnej Číne.

Každý čitateľ kníh alebo fanúšik seriálu Hra o tróny vie, že klíma fiktívneho kontinentu Západozem (Westeros), na ktorom sa príbeh odohráva, je viac ako nestabilná.

Krajina sveta z fantázie Georgea R. R. Martina je zmietaná divokým počasím a obsahuje oblasti s teplou klímou, veľké plochy pokryté hustými lesmi, ale aj oblasti trvalo zahalené do snehu a ľadu.

Trvanie ročných období je prakticky nepredpovedateľné, obdobia navyše trvajú celé roky – leto celé desiatky rokov, zima často omnoho dlhšie.

Klímu fiktívneho sveta Hry o tróny rozobrali vo vedeckej štúdii, ktorej autorom je Samwell Tarly (skrátene Sam), jedna z hlavných postáv.

Inšpiráciou na štúdium klímy sveta Hry o tróny bolo podľa autora Sama „príšerné počasie na ceste do Starého Mesta“. Meno autora je zároveň pseudonym Inštitútu Cabot na Univerzite v Bristole.

Skutočný klimatický model

Samwell v štúdii najprv za pomoci Gilly preštudoval staroveké texty nájdené v knižnici v Citadele. Následne využil „počítačový prístroj nájdený v podzemných pivniciach knižnice, na ktorom bol nainštalovaný klimatický model“.

V skutočnosti vedci, samozrejme, na výpočty použili vedecký model podobný tomu, ktorý používa Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Klimatické zmeny

Teraz najčítanejšie