Vedci simulovali klímu sveta Hry o tróny. Múr sa dá prirovnať k Fínsku

Ilustračné foto – TASR/AP

Klíma Múru sa podobá fínskemu Laponsku, ruskej Sibíri alebo aljašskému mestu Fairbanks. Casterlyho skala má klímu podobnú Houstonu v Texase alebo mestu Čchang-ša vo východnej Číne.

Každý čitateľ kníh alebo fanúšik seriálu Hra o tróny vie, že klíma fiktívneho kontinentu Západozem (Westeros), na ktorom sa príbeh odohráva, je viac ako nestabilná.

Krajina sveta z fantázie Georgea R. R. Martina je zmietaná divokým počasím a obsahuje oblasti s teplou klímou, veľké plochy pokryté hustými lesmi, ale aj oblasti trvalo zahalené do snehu a ľadu.

Trvanie ročných období je prakticky nepredpovedateľné, obdobia navyše trvajú celé roky – leto celé desiatky rokov, zima často omnoho dlhšie.

Klímu fiktívneho sveta Hry o tróny rozobrali vo vedeckej štúdii, ktorej autorom je Samwell Tarly (skrátene Sam), jedna z hlavných postáv.

Inšpiráciou na štúdium klímy sveta Hry o tróny bolo podľa autora Sama „príšerné počasie na ceste do Starého Mesta“. Meno autora je zároveň pseudonym Inštitútu Cabot na Univerzite v Bristole.

Skutočný klimatický model

Samwell v štúdii najprv za pomoci Gilly preštudoval staroveké texty nájdené v knižnici v Citadele. Následne využil „počítačový prístroj nájdený v podzemných pivniciach knižnice, na ktorom bol nainštalovaný klimatický model“.

V skutočnosti vedci, samozrejme, na výpočty použili vedecký model podobný tomu, ktorý používa Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Parížska klimatická dohoda

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |