Denník N

Šéf RTVS Rezník: Politici mi nevolajú, neviem, či sa mám cítiť opustený

Jaroslav Rezník. Foto N – Vladimír Šimíček
Jaroslav Rezník. Foto N – Vladimír Šimíček

Nemyslím si, že by Lukáša Dika mala navždy diskriminovať z novinárskeho stavu kritika od politikov, hovorí nový riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Riaditeľom RTVS ste sa stali až na niekoľký pokus, predtým vás porazila pani Zemková aj pán Mika. Teraz sa to podarilo. S odstupom pár mesiacov – stálo to za to čakanie?

Nemyslím si, že to je o čakaní. V TASR som mal mandát do polovice roka 2019, nikdy to teda u mňa nebolo o tom, ísť do niečoho za každú cenu. Prvý pokus bol navyše skôr taký symbolický. Chcel som dostať do verejnej diskusie svoj pohľad na to, akým spôsobom by sa mohol uberať sektor verejnoprávneho vysielania na Slovensku. Mám veľmi ďaleko od toho, aby som túžil po nejakých funkciách, možno aj preto, že prvý raz som bol riaditeľom, keď som mal 26 rokov. Netvrdím tým, že som bol úžasný. Bolo to v roku 1993, taká bola doba.

Ste spokojný vo funkcii?

Spokojný nie som nikdy, človek asi nikdy nemá byť spokojný. Robím najlepšie, čo viem. Krok za krokom sa nám darí posúvať verejnoprávne vysielanie dopredu. Tak ako prišiel deň, keď som začal, príde deň, keď skončím. Chcem sa potom s odstupom času pozrieť na seba a povedať si – toto sa podarilo, toto nie, ale toho, čo sa podarilo, je viac.

Čo ste našli v kancelárii po vašom predchodcovi, Václavovi Mikovi?

Poriadok. A asi dvadsať héliom nafúknutých balónov z jeho happeningu „Misia splnená do poslednej dvojbodky“. Nebolo to tak, že on odišiel a ja som prišiel až potom. Mali sme spoločné vedenie, kde som sa mu poďakoval a on mi zaželal veľa šťastia. Takto nejako by malo prebehnúť kultivované odovzdávanie žezla.

Jaroslav Rezník (51)

Jaroslav Rezník. Foto N – Vladimír Šimíček

Jaroslav Rezník sa narodil 12. júla 1966 v Ružomberku. Vyštudoval slovenský a ukrajinský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Prešove. Po ukončení vysokoškolských štúdií prednášal na Katedre slovenského jazyka a literatúry UPJŠ dejiny staršej slovenskej literatúry a svetovú literatúru.

Od roku 1993 pôsobil ako riaditeľ Regionálneho štúdia Slovenského rozhlasu (SRo) v Košiciach. V rokoch 1997-2005 bol ústredným, potom generálnym riaditeľom Slovenského rozhlasu (SRo) v Bratislave.

Potom krátko pracoval na ministerstve kultúry v sekcii médií a audiovízie na pozícii hlavný štátny radca. V apríli 2007 sa stal šéfom štátnej Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR).

Pred voľbou riaditeľa bol Rezník pod paľbou kritiky pre viac svojich krokov. Najspornejšími boli uzatvorenie zmluvy slovenskej TASR s ruskou agentúrou Sputnik, či ďalšia zmluva agentúry, podľa ktorej získala polovicu portálov Teraz.sk a Tablet.tv firma blízka spoločnosti Slavia Capital.

Rezníka na čelo RTVS zvolili v parlamente v júni, získal až 95 hlasov. Voľba bola tajná, no podporu mu verejne deklarovali Smer, SNS, Most-Híd a Kotlebova ĽSNS.

Všeobecnejšie – v akom stave ste prebrali RTVS po Mikovi?

To je otázka pohľadu. Z Vašovho pohľadu asi misia splnená bola. Ja nevidím dôvod, aby som rekriminoval veci, ktoré sa mi nepáčia. Ale sú veci, ktoré sa mi nepáčia.

Spomeňte ich.

Ak ich začnem spomínať, bude to oslabovať značku, ktorej som teraz štatutárom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

RTVS za Rezníka

Teraz najčítanejšie